KULTURA

Muzeum vypráví příběhy Severomoraváků za Velké války

11. ledna 2017, 07:00, Ondřej Polák
Muzeum vypráví příběhy Severomoraváků za Velké války Šumperk - Vlastivědné muzeum v Šumperku vydává novou publikaci s názvem Severomoraváci za Velké války. Do Vánoc jsme zpátky…

 První část plánované knižní trilogie pojednává o bojové cestě šumperského 93. pěšího pluku za první světové války s přihlédnutím k tehdejšímu působení olomouckého 13. zeměbraneckého pěšího pluku. Válečné děje čtenáře zavedou do roku 1914, kdy oba pluky bojovaly na východní frontě. Pozornost je věnována také 1. praporu 93. pěšího pluku, jenž se uvedeného roku nacházel v sestavě 12. horské brigády v Srbsku.
Informace o hospodářských a politických příčinách vzniku prvního velkého světového konfliktu navozují v publikaci atmosféru posledních měsíců a týdnů před zahájením válečných operací. Osudy mužů obou pluků jsou poté zakomponovány do válečných tažení rakousko-uherských armád, s nimiž Severomoraváci sdíleli dobré i zlé za prvních ofenzív a ústupů v roce 1914.

Kde bojovali naši pradědečkové?

Čtenáři, jejichž předkové působili v řadách 93. pěšího a 13. zeměbraneckého pluku na východní nebo srbské frontě, zde najdou informace, kde bojovaly prapory jejich dědečků a pradědečků v té které době a jaké bojové úkoly plnily. Snahou a přáním autora textu, Zdeňka Doubravského, je, aby se nezapomnělo na oběti, které muži ze severomoravských měst a vesnic přinesli na bojištích první světové války.
Nová publikace bude představena veřejnosti v úterý 17. ledna v 17 hodin v přednáškovém sále šumperského muzea. Následovat bude přednáška Zdeňka Doubravského pojmenovaná Třiadevadesátníci na frontách první světové války v roce 1914.


 

První část plánované knižní trilogie zavede čtenáře do roku 1914, kdy vojáci z našeho regionu bojovali na východní frontě.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.