KULTURA

Muzeum ukazuje počítačový pravěk

13. února 2019, 07:00, Ondřej Polák
Muzeum ukazuje počítačový pravěk Šumperk – Netradiční výstavu Retrogaming, zaměřenou na milovníky počítačových her, otevřelo minulý týden Vlastivědné muzeum v Šumperku. Expozice vrátí počítačové nadšence do 80. a 90. let minulého století. Řadu legendárních her si mohou návštěvníci na místě přímo vyzkoušet.

Kromě toho mohou diváci nahlédnout i do herní budoucnosti v podobě virtuální reality. Výstava bude otevřena až do 12. května.
Výstava pamětníkům i mladším návštěvníkům připomíná tehdejší podobu počítačů a oblíbené herní tituly.

Jak se psalo na psacím stroji?

"Základem instalace je výstava připravená Regionálním muzeem v Litomyšli, doplněná o spoustu originálních interaktivit z dílny našeho muzea. Návštěvníci tak načerpají nejen řadu informací o vývoji počítačových her, ale přímo si i vyzkoušejí některé kultovní hry oné doby," uvedla mluvčí šumperského muzea Eva Šebestíková.
Expozice také připomene, jak jsme si hráli před rozšířením počítačů, jak se psalo na psacím stroji nebo počítalo na počítadle. "Navíc je zde představena naprostá novinka šumperského muzea - hra v prostředí virtuální reality," doplnila mluvčí.

Vzpomínky na velehory

Kromě výstavy Retrogaming otevřelo muzeum výstavu Vzpomínky na velehory. Na velkoformátových černobílých fotografiích Jana Červinky, předního představitele československého horolezectví 20. století, mohou návštěvníci obdivovat krásu velehor, atmosféru expedičního horolezectví i mimořádné sportovní výkony horolezců.


Foto: archiv

V šumperském muzeu si mohou zájemci vyzkoušet některé kultovní počítačové hry osmdesátých let.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na tříhodinovou taneční zábavu s populární dvojicí DUO JAMAHA, která se uskuteční v DK Šumperk v neděli 3. března. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na Duo Jamaha.

Soutěžní otázka:

Jaký příbuzenský vztah pojí členy Duo Jamaha?

A) bratři
B) otec a syn
C) bratranci

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února, vyhráli Alena Voráčová ze Zábřeha, Helena Janíková ze Šumperka a Zdena Galiszová z Bludova.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.