KULTURA

Muzeum silnic připravuje výstavu o cestářích

10. října 2012, 06:32, téma MUZEA, VÝSTAVY, BH
Muzeum silnic připravuje výstavu o cestářích Vikýřovice – Cestáři a jejich práce na silnicích patří ke stěžejnímu tématu připravované výstavy Muzea silnic ve Vikýřovicích. Expozice s názvem Putování časem aneb Cestáři náš, těžkou práci máš! se poprvé otevře veřejnosti v úterý 16. října v 17 hodin.

Prostřednictvím vlastních muzejních sbírkových předmětů zavede výstava návštěvníky na silnice a mosty Čech, Moravy a Slezska a ukáže práci těch, kteří je stavěli, opravovali a udržovali. „Řada vystavených exponátů vysvětlí otázky, které nás mohou v souvislosti s cestami, silnicemi a mosty napadat. Příkladem je třeba známá písnička Cestářská. Snad každý ji zná, je o cestáři žijícím na silnici do Prášil, kterého paní ve zlatém kočáře lituje, jak těžkou práci má. Málokdo už ale ví, že se jedná původně o francouzskou lidovou píseň, upravenou u nás do všem dobře známé podoby a populární tak, že byla dokonce v letech 1957 a 1958 nejprodávanější písní na gramofonových deskách. Prodalo se jich tenkrát 167 727 kusů,“ prozradila vedoucí Muzea silnic ve Vikýřovících Alena Turková.

Proč je právě most tak často zpodobňován na nejrůznějších bankovkách, mincích, medailích nebo známkách? Je symbolem spojení nejen cest, ale i lidských osudů? Odkdy se používal na stavbách silnic parní válec? A jak je to vlastně s názvem silnic? Na tyto otázky a na řadu dalších, týkajících se stavby a údržby silnic či dopravní problematiky, by mohla odpovědět právě tato výstava. „Návštěvníci uvidí nové sbírkové předměty, které ještě nebyly při žádné příležitosti vystaveny: nářadí, služební odznaky, dokumenty, mapy, fotografie a pohlednice. Zpestřením pak budou i umělecká díla zpodobňující silnice a mosty. Nejstarší exponát představuje Homannův tisk Müllerovy mapy Moravy z první poloviny 18. století, na které jsou zachyceny i tehdejší cesty a silnice. Zajímavé jsou i litografie mostů z poloviny 19. století nebo cestářské kvitance z roku 1896,“ doplnila Turková

Práci cestářů a silničářů prezentují i předměty z doby nedávné nebo téměř současné. Ve vstupních prostorách se návštěvníci mohou přesvědčit, že i silničáři mají smysl pro humor, jak dokazují kreslené vtipy z kalendáře Správy a údržby silnic Pardubického kraje.

Výstava bude zahájena vernisáží v úterý 16. října v 17 hodin a ke zhlédnutí bude do 2. prosince 2012. Po jejím ukončení se návštěvníci budou moci těšit na další, tentokrát vánoční výstavu. Představí historické kočárky, tedy dopravní prostředky s koly, které už dnes na silnicích běžně nepotkáme.foto: archiv muzea


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NEILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Neil Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.