KULTURA

Muzeum silnic připomíná bojovou cestu čs. armádního

7. března 2018, 07:00, Ondřej Polák
Vikýřovice - Zájemce o historii potěší Muzeum silnic novou výstavou, která mapuje bojovou cestu čs. armádního sboru při osvobozování Československa. Vikýřovické muzeum i touto výstavou připomíná 100. výročí vzniku našeho státu.

 Výstava je zaměřena především na poslední měsíce okupace a osvobozování Olomoucka. Právě zde se totiž odehrály bojové střety mezi Němci a Rudou armádou, po jejímž boku bojovali i příslušníci čs. armádního sboru.
„Olomouc měla na konci války velký strategický význam, Němci o ni do poslední chvíle nechtěli přijít, protože jejich jednotky ještě na jaře 1945 operovaly na východní Moravě a právě přes Olomouc a okolí vedla jejich důležitá ústupová cesta. Proto se také veškeré zbývající síly německé armády na Moravě koncem dubna 1945 soustřeďovaly do olomoucko – prostějovského prostoru, kde probíhaly největší boje,“ popisuje vedoucí muzea Alena Turková.
Výstava připomíná jak osvobozování samotné Olomouce a okolí, tak i tankovou bitvu u Klenovic či letecký souboj u Tovačova. Expozice líčí také zvěrstva páchaná Němci na civilním obyvatelstvu.
Dobovou atmosféru ukazuje řada fotografií a přepisy záznamů obecní kroniky ze Štěpánova. „Na výstavě patří k nejpoutavějším trojrozměrné exponáty. Ovšem pozoruhodná je rovněž kolekce fotografií silničních mostů na Olomoucku a Prostějovsku, zničených ustupujícími německými jednotkami,“ podotkla Turková.
Vedoucí muzea vidí hlavní význam výstavy v připomínce toho, že na znovuzískání svobody pro Československo se podíleli i sami Čechoslováci. „Řada z nich opustila svoje rodné obce a města už v roce 1938 po německé okupaci Sudet a do vlasti se vraceli s nadějí, že jejich boj i oběti jejich kamarádů přispějí ke svobodnému životu v osvobozené republice,“ doplnila závěrem.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 8.3.2018 08:04
Titulek: Muzeum silnic
Autor: laďa
15
V tomto muzeu je pořádek, dobrá pohoda,porozumění a profesionalita. Doporučuji. Muzeum je spíše technicky zaměřeno, prostě paráda.
Reagovat
Datum: 8.3.2018 11:06
Titulek: re
Autor: vojta
12
Muzeum je super, ale paní vedoucí by se měla věnovat mostům na Prostějovsku a svoje pojetí dějepisu by si mohla ponechat pro sebe.
Reagovat

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s TÝDNEM o 4 krát 2 vstupenky na pořad scénického čtení LiStOVáNí s herci Alanem Novotným a Jiřím Resslerem, který se uskuteční ve středu 28. března v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtyř čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární herec je propagátorem a hlavní tváří cyklu scénického čtení LiStOVáNí?

A) Lukáš Hejlík
B) Ondřej Sokol
C) Pavel Liška

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku, vyhráli Tomáš Tesař ze Šumperka, Marie Maráková ze Šumperka, Helena Unzeitigová ze Zábřeha, Petr Doleček z Bludova a Zdenka Klimešová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).