KULTURA

Muzeum silnic připomíná bojovou cestu čs. armádního

7. března 2018, 07:00, Ondřej Polák
Vikýřovice - Zájemce o historii potěší Muzeum silnic novou výstavou, která mapuje bojovou cestu čs. armádního sboru při osvobozování Československa. Vikýřovické muzeum i touto výstavou připomíná 100. výročí vzniku našeho státu.

 Výstava je zaměřena především na poslední měsíce okupace a osvobozování Olomoucka. Právě zde se totiž odehrály bojové střety mezi Němci a Rudou armádou, po jejímž boku bojovali i příslušníci čs. armádního sboru.
„Olomouc měla na konci války velký strategický význam, Němci o ni do poslední chvíle nechtěli přijít, protože jejich jednotky ještě na jaře 1945 operovaly na východní Moravě a právě přes Olomouc a okolí vedla jejich důležitá ústupová cesta. Proto se také veškeré zbývající síly německé armády na Moravě koncem dubna 1945 soustřeďovaly do olomoucko – prostějovského prostoru, kde probíhaly největší boje,“ popisuje vedoucí muzea Alena Turková.
Výstava připomíná jak osvobozování samotné Olomouce a okolí, tak i tankovou bitvu u Klenovic či letecký souboj u Tovačova. Expozice líčí také zvěrstva páchaná Němci na civilním obyvatelstvu.
Dobovou atmosféru ukazuje řada fotografií a přepisy záznamů obecní kroniky ze Štěpánova. „Na výstavě patří k nejpoutavějším trojrozměrné exponáty. Ovšem pozoruhodná je rovněž kolekce fotografií silničních mostů na Olomoucku a Prostějovsku, zničených ustupujícími německými jednotkami,“ podotkla Turková.
Vedoucí muzea vidí hlavní význam výstavy v připomínce toho, že na znovuzískání svobody pro Československo se podíleli i sami Čechoslováci. „Řada z nich opustila svoje rodné obce a města už v roce 1938 po německé okupaci Sudet a do vlasti se vraceli s nadějí, že jejich boj i oběti jejich kamarádů přispějí ke svobodnému životu v osvobozené republice,“ doplnila závěrem.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 8.3.2018 08:04
Titulek: Muzeum silnic
Autor: laďa
35
V tomto muzeu je pořádek, dobrá pohoda,porozumění a profesionalita. Doporučuji. Muzeum je spíše technicky zaměřeno, prostě paráda.
Reagovat
Datum: 8.3.2018 11:06
Titulek: re
Autor: vojta
34
Muzeum je super, ale paní vedoucí by se měla věnovat mostům na Prostějovsku a svoje pojetí dějepisu by si mohla ponechat pro sebe.
Reagovat