KULTURA

Muzeum silnic připomíná bojovou cestu čs. armádního

7. března 2018, 07:00, Ondřej Polák
Vikýřovice - Zájemce o historii potěší Muzeum silnic novou výstavou, která mapuje bojovou cestu čs. armádního sboru při osvobozování Československa. Vikýřovické muzeum i touto výstavou připomíná 100. výročí vzniku našeho státu.

 Výstava je zaměřena především na poslední měsíce okupace a osvobozování Olomoucka. Právě zde se totiž odehrály bojové střety mezi Němci a Rudou armádou, po jejímž boku bojovali i příslušníci čs. armádního sboru.
„Olomouc měla na konci války velký strategický význam, Němci o ni do poslední chvíle nechtěli přijít, protože jejich jednotky ještě na jaře 1945 operovaly na východní Moravě a právě přes Olomouc a okolí vedla jejich důležitá ústupová cesta. Proto se také veškeré zbývající síly německé armády na Moravě koncem dubna 1945 soustřeďovaly do olomoucko – prostějovského prostoru, kde probíhaly největší boje,“ popisuje vedoucí muzea Alena Turková.
Výstava připomíná jak osvobozování samotné Olomouce a okolí, tak i tankovou bitvu u Klenovic či letecký souboj u Tovačova. Expozice líčí také zvěrstva páchaná Němci na civilním obyvatelstvu.
Dobovou atmosféru ukazuje řada fotografií a přepisy záznamů obecní kroniky ze Štěpánova. „Na výstavě patří k nejpoutavějším trojrozměrné exponáty. Ovšem pozoruhodná je rovněž kolekce fotografií silničních mostů na Olomoucku a Prostějovsku, zničených ustupujícími německými jednotkami,“ podotkla Turková.
Vedoucí muzea vidí hlavní význam výstavy v připomínce toho, že na znovuzískání svobody pro Československo se podíleli i sami Čechoslováci. „Řada z nich opustila svoje rodné obce a města už v roce 1938 po německé okupaci Sudet a do vlasti se vraceli s nadějí, že jejich boj i oběti jejich kamarádů přispějí ke svobodnému životu v osvobozené republice,“ doplnila závěrem.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 8.3.2018 08:04
Titulek: Muzeum silnic
Autor: laďa
70
103
V tomto muzeu je pořádek, dobrá pohoda,porozumění a profesionalita. Doporučuji. Muzeum je spíše technicky zaměřeno, prostě paráda.
Reagovat
Datum: 8.3.2018 11:06
Titulek: re
Autor: vojta
76
Muzeum je super, ale paní vedoucí by se měla věnovat mostům na Prostějovsku a svoje pojetí dějepisu by si mohla ponechat pro sebe.
Reagovat

NA DIVADLO ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří půjdou na představení zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo hraje v šumperské inscenaci Ďábel proti bohu postavu Bobliga?

A) Petr Král
B) Petr Komínek
C) Petr

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 20. prosince, vyhráli Jiří Motyka z Hrabenova, Katina Korbarová z Rapotína a Iva Mikešková z Loučné nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina Oko Šumperk.