KULTURA

Muzeum si půjčilo název od Hložka a Kotvalda, nakonec však muselo výstavu přejmenovat

29. října 2013, 09:52, Ondřej Polák
Muzeum si půjčilo název od Hložka a Kotvalda, nakonec však muselo výstavu přejmenovat Šumperk - Snad každý zná úvodní píseň k televiznímu seriálu Sanitka v podání Stanislava Hložka, Petra Kotvalda a Hany Zagorové, ve které se zpívá, že tvůj čas je pouhopouhé prozatím... Známý popěvek si půjčilo do názvu nové výstavy Vlastivědné muzeum v Šumperku a neudělalo dobře.

„Bohužel jsme museli, na základě upozornění a žádosti našeho zřizovatele Olomouckého kraje výstavu přejmenovat z Tvůj čas je pouhopouhé prozatím na Čas nejde zastavit,“ sdělila naší redakci bez bližšího odůvodnění tisková mluvčí muzea Miluše Berková.

Výstava Čas nejde zastavit představuje bohatou kolekci hodin ze sbírek šumperského muzea a jeho poboček muzeí v Mohelnici, Zábřehu a z Havelkova muzea v Lošticích.

„Poprvé veřejnosti představíme hodiny, z nichž většina pochází ze starých muzejních sbírek. K vidění budou hodiny sloupkové, nástěnné, stolní, skříňkové, kuchyňské, kapesní a budíky v časovém rozmezí od 18. století až do konce 20. století,“ vypočítává exponáty autorka výstavy Dagmar Tempírová-Kotrlá.

Nejrozměrnějším vystaveným předmětem je dřevěný ciferník radničních hodin v Šumperku ze 2. poloviny 17. století a vývěsní štít významného olomouckého hodináře Konráda Schustera z konce 19. století. V předvánočním čase pak výstavu doplní pohlednice a PF s tematikou hodin z největší sbírky novoročenek v naší republice.

„Na výstavě nechybí ani stručná historie měření času jako fyzikální veličiny,“ doplňuje autorka výstavy.
Návštěvníci výstavy se mohou také zapojit do výtvarné soutěže o nejpěknější návrh ciferníku, který si namalují na připravený panel do různě velikých předem daných hodinových číselníků. Soutěž není věkově ohraničená.

Výstava hodin byla otevřena 24. října ve vsýtavní síni VM v Šumperku a potrvá do 2. února.

Nová výstava v šumperském muzeu nabízí řadu raritních exponátů, například nákres vodních hodin z 11. století čínského stavitele Su-Sunga.

 Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 29.10.2013 13:00
Titulek: no toto
Autor: aNONYM
60
Zástupci muzea neznají základy autorského zákona?
Reagovat
Datum: 29.10.2013 22:03
Titulek: Hložek a Kotvald, otřesné!
Autor: .,.
63
A kdy budou ve Vlastivědném muzeu Šmoulové??? Výstava nevkusných panenek Barbie a Kena "Barbie a její svět" trvala 5 MĚSÍCŮ (od 13. dubna do 16. září 2013), zatímco poučná a unikátní výstava "„Kamzík horský“ - 100 let kamzíků v Jeseníkách" pouhé DVA MĚSÍCE (1.3.2012 - 29.4.2012). Skutečně, kurátorská práce zaměstnankyň Vlastivědného muzea mě uvádí v naprostý úžas.
Reagovat
Datum: 30.10.2013 05:48
Titulek: Re: Hložek a Kotvald, otřesné!
Autor: Templ
37
Mě ne. I muzeum musí jednat hospodárně. Stěžujte si spíš na kulturní úroveň návštěvníků.
Reagovat
Datum: 30.10.2013 07:57
Titulek: Re: Hložek a Kotvald, otřesné!
Autor: Křupan
106
Kdyby platila ta tržní floskule, pak by se muselo muzeum zavřít a rozpustit
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na koncert amerického krále melodického rocku NEILA ZAZY, který vystoupí v úterý 29. ledna v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

Na jaký nástroj doprovázel Neil Zaza řadu legend, jako je Joe Satriani, Dweezil Zappa nebo Steve Vai?

A) na kytaru
B) na piano
C) na akordeon

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na projekci legendárního záznamu koncertu kapely The Doors z roku 1968, kterou uvede šumperské kino Oko ve čtvrtek 17. ledna, vyhráli Zbyněk Šafařík z Olšan, Jarmila Šmeráková ze Šumperka a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.