KULTURA

Muzeum si půjčilo název od Hložka a Kotvalda, nakonec však muselo výstavu přejmenovat

29. října 2013, 09:52, Ondřej Polák
Muzeum si půjčilo název od Hložka a Kotvalda, nakonec však muselo výstavu přejmenovat Šumperk - Snad každý zná úvodní píseň k televiznímu seriálu Sanitka v podání Stanislava Hložka, Petra Kotvalda a Hany Zagorové, ve které se zpívá, že tvůj čas je pouhopouhé prozatím... Známý popěvek si půjčilo do názvu nové výstavy Vlastivědné muzeum v Šumperku a neudělalo dobře.

„Bohužel jsme museli, na základě upozornění a žádosti našeho zřizovatele Olomouckého kraje výstavu přejmenovat z Tvůj čas je pouhopouhé prozatím na Čas nejde zastavit,“ sdělila naší redakci bez bližšího odůvodnění tisková mluvčí muzea Miluše Berková.

Výstava Čas nejde zastavit představuje bohatou kolekci hodin ze sbírek šumperského muzea a jeho poboček muzeí v Mohelnici, Zábřehu a z Havelkova muzea v Lošticích.

„Poprvé veřejnosti představíme hodiny, z nichž většina pochází ze starých muzejních sbírek. K vidění budou hodiny sloupkové, nástěnné, stolní, skříňkové, kuchyňské, kapesní a budíky v časovém rozmezí od 18. století až do konce 20. století,“ vypočítává exponáty autorka výstavy Dagmar Tempírová-Kotrlá.

Nejrozměrnějším vystaveným předmětem je dřevěný ciferník radničních hodin v Šumperku ze 2. poloviny 17. století a vývěsní štít významného olomouckého hodináře Konráda Schustera z konce 19. století. V předvánočním čase pak výstavu doplní pohlednice a PF s tematikou hodin z největší sbírky novoročenek v naší republice.

„Na výstavě nechybí ani stručná historie měření času jako fyzikální veličiny,“ doplňuje autorka výstavy.
Návštěvníci výstavy se mohou také zapojit do výtvarné soutěže o nejpěknější návrh ciferníku, který si namalují na připravený panel do různě velikých předem daných hodinových číselníků. Soutěž není věkově ohraničená.

Výstava hodin byla otevřena 24. října ve vsýtavní síni VM v Šumperku a potrvá do 2. února.

Nová výstava v šumperském muzeu nabízí řadu raritních exponátů, například nákres vodních hodin z 11. století čínského stavitele Su-Sunga.

 Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 29.10.2013 13:00
Titulek: no toto
Autor: aNONYM
56
Zástupci muzea neznají základy autorského zákona?
Reagovat
Datum: 29.10.2013 22:03
Titulek: Hložek a Kotvald, otřesné!
Autor: .,.
63
A kdy budou ve Vlastivědném muzeu Šmoulové??? Výstava nevkusných panenek Barbie a Kena "Barbie a její svět" trvala 5 MĚSÍCŮ (od 13. dubna do 16. září 2013), zatímco poučná a unikátní výstava "„Kamzík horský“ - 100 let kamzíků v Jeseníkách" pouhé DVA MĚSÍCE (1.3.2012 - 29.4.2012). Skutečně, kurátorská práce zaměstnankyň Vlastivědného muzea mě uvádí v naprostý úžas.
Reagovat
Datum: 30.10.2013 05:48
Titulek: Re: Hložek a Kotvald, otřesné!
Autor: Templ
37
Mě ne. I muzeum musí jednat hospodárně. Stěžujte si spíš na kulturní úroveň návštěvníků.
Reagovat
Datum: 30.10.2013 07:57
Titulek: Re: Hložek a Kotvald, otřesné!
Autor: Křupan
106
Kdyby platila ta tržní floskule, pak by se muselo muzeum zavřít a rozpustit
Reagovat