ZPRÁVY

Muzeum provoněly houby

19. září 2012, 00:00, ar
Šumperk – Už třináctý ročník výstavy hub provoněl na konci minulého týdne muzeum v Šumperku. Houbaři představili veřejnosti téměř dvě stovky úlovků. Kromě obecně známých hřibů udivovaly návštěvníky smrtelně jedovaté muchomůrky nebo houby, které rostou jen ve zcela zvláštních podmínkách.

„Na vytvoření celé sbírky se podílelo pět sběratelů. Houby už dnes začínají osychat, nejlépe vypadají hned po zahájení výstavy. To je taky důvod, proč trvá jen tři dny,“ vysvětluje mykolog Jiří Lazebníček z Olomouce. Přestože počet vystavených hub mohl vytvářet dojem bohaté úrody, opak je pravdou. Aby totiž expozici zaplnili, museli houbaři nachodit desítky kilometrů. „Letos se na úrodě podepsalo velké sucho, hub roste opravdu hodně málo,“ vysvětluje Lazebníček. Fakt, že naplnit letos košík je spíše úkolem pro opravdové znalce, potvrzují i sami účastníci výstavy. „Včera jsem našel jen jednu babku, a to jsem byl v lese tři čtvrtě hodiny. Aspoň jsem se prošel na čerstvém vzduchu,“ prozradil šestapadesátiletý návštěvník.

Přestože většina z vystavených hub byla jedlá, v horším případě nepoživatelná, varovali mykologové před sbíráním neznámých druhů. Po požití jedovatých hřibů ročně v České republice zemře několik lidí.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.