KULTURA

Muzeum představuje mincovní poklady v srdci Hedvábné cesty

28. března 2018, 11:00, Alena Turková, Ondřej Polák
Vikýřovice - Od poloviny března mají návštěvníci Muzea silnic ve Vikýřovicích možnost zhlédnout unikátní výstavu Mincovní poklady na Hedvábné cestě. Putovní expozice představuje legendární spojnici Západu a Východu, která ve starověku, středověku i v raném novověku sloužila především k obchodním účelům, avšak její průběh byl často ovlivňován válečnými taženími, z nichž mnohá se stala trvalou součástí světových dějin.

 Hedvábná cesta napříč staletími protínala mnohé významné i polozapomenuté civilizační oblasti. Usnadňovala také dálkovou výměnu v oblasti náboženského přesvědčení, vědeckých poznatků a technologických inovací (výroba hedvábí, papíru, střelného prachu), kulturních zvyklostí, etnografických poznatků a umění.

Před hedvábím drahokamy

Počátek obchodování na této dlouhé komunikaci se většinou klade do 2. století p. n. l., tedy do doby vynálezu hedvábí. Hedvábná cesta však patrně existovala mnohem dříve a byla zprvu především cestou drahokamů a koření.
Součástí sbírek Muzea Jantarové stezky a Hedvábné cesty, které je autorem aktuální výstavy ve Vikýřovicích, je čtrnáct autentických mincovních pokladů nalezených na místech, jimiž Hedvábná cesta procházela. Mince obsažené v pokladech jsou vynikající přehlídkou dějin mincovnictví Střední Asie v dlouhém období od 1. století př. n. l. až do první poloviny 13. století. V českých sbírkách jsou pravděpodobně bez analogií.

Unikátní mince poprvé na výstavě

Výstava v Muzeu silnic představuje jak kompletní celky mincovních pokladů – dirhamů, džitalů či drachem, tak i jednotlivé unikáty, které jsou zde vystavovány vůbec poprvé. Mince doplňují ukázky šperků, pečetních válečků a korálků, flakonů a misek, výstroje a výzbroje. Řadu dalších informací návštěvníci získají v katalogu, který výstavu doprovází.
Na výstavě si přijdou na své také děti, ze kterých se mohou stát malí archeologové. V dětském koutku mohou hledat mince, zahrát si pexeso nebo sestavit puzzle. Pro mládež je připraven vědomostní kvíz.
Výstava Mincovní poklady v srdci Hedvábné cesty je v Muzeu silnic ve Vikýřovicích k vidění do 2. června.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 30.3.2018 08:40
Titulek: Hedvábná .....
Autor: radka
81
Mohu doporučit. Je až překvapivé, co všechno výstava nabízí. Myslím tí originály mincí.
Perfektní práce.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.