KULTURA

Muzeum představuje mincovní poklady v srdci Hedvábné cesty

28. března 2018, 11:00, Alena Turková, Ondřej Polák
Vikýřovice - Od poloviny března mají návštěvníci Muzea silnic ve Vikýřovicích možnost zhlédnout unikátní výstavu Mincovní poklady na Hedvábné cestě. Putovní expozice představuje legendární spojnici Západu a Východu, která ve starověku, středověku i v raném novověku sloužila především k obchodním účelům, avšak její průběh byl často ovlivňován válečnými taženími, z nichž mnohá se stala trvalou součástí světových dějin.

 Hedvábná cesta napříč staletími protínala mnohé významné i polozapomenuté civilizační oblasti. Usnadňovala také dálkovou výměnu v oblasti náboženského přesvědčení, vědeckých poznatků a technologických inovací (výroba hedvábí, papíru, střelného prachu), kulturních zvyklostí, etnografických poznatků a umění.

Před hedvábím drahokamy

Počátek obchodování na této dlouhé komunikaci se většinou klade do 2. století p. n. l., tedy do doby vynálezu hedvábí. Hedvábná cesta však patrně existovala mnohem dříve a byla zprvu především cestou drahokamů a koření.
Součástí sbírek Muzea Jantarové stezky a Hedvábné cesty, které je autorem aktuální výstavy ve Vikýřovicích, je čtrnáct autentických mincovních pokladů nalezených na místech, jimiž Hedvábná cesta procházela. Mince obsažené v pokladech jsou vynikající přehlídkou dějin mincovnictví Střední Asie v dlouhém období od 1. století př. n. l. až do první poloviny 13. století. V českých sbírkách jsou pravděpodobně bez analogií.

Unikátní mince poprvé na výstavě

Výstava v Muzeu silnic představuje jak kompletní celky mincovních pokladů – dirhamů, džitalů či drachem, tak i jednotlivé unikáty, které jsou zde vystavovány vůbec poprvé. Mince doplňují ukázky šperků, pečetních válečků a korálků, flakonů a misek, výstroje a výzbroje. Řadu dalších informací návštěvníci získají v katalogu, který výstavu doprovází.
Na výstavě si přijdou na své také děti, ze kterých se mohou stát malí archeologové. V dětském koutku mohou hledat mince, zahrát si pexeso nebo sestavit puzzle. Pro mládež je připraven vědomostní kvíz.
Výstava Mincovní poklady v srdci Hedvábné cesty je v Muzeu silnic ve Vikýřovicích k vidění do 2. června.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 30.3.2018 08:40
Titulek: Hedvábná .....
Autor: radka
84
Mohu doporučit. Je až překvapivé, co všechno výstava nabízí. Myslím tí originály mincí.
Perfektní práce.
Reagovat