KULTURA

Muzeum představuje mincovní poklady v srdci Hedvábné cesty

28. března 2018, 11:00, Alena Turková, Ondřej Polák
Vikýřovice - Od poloviny března mají návštěvníci Muzea silnic ve Vikýřovicích možnost zhlédnout unikátní výstavu Mincovní poklady na Hedvábné cestě. Putovní expozice představuje legendární spojnici Západu a Východu, která ve starověku, středověku i v raném novověku sloužila především k obchodním účelům, avšak její průběh byl často ovlivňován válečnými taženími, z nichž mnohá se stala trvalou součástí světových dějin.

 Hedvábná cesta napříč staletími protínala mnohé významné i polozapomenuté civilizační oblasti. Usnadňovala také dálkovou výměnu v oblasti náboženského přesvědčení, vědeckých poznatků a technologických inovací (výroba hedvábí, papíru, střelného prachu), kulturních zvyklostí, etnografických poznatků a umění.

Před hedvábím drahokamy

Počátek obchodování na této dlouhé komunikaci se většinou klade do 2. století p. n. l., tedy do doby vynálezu hedvábí. Hedvábná cesta však patrně existovala mnohem dříve a byla zprvu především cestou drahokamů a koření.
Součástí sbírek Muzea Jantarové stezky a Hedvábné cesty, které je autorem aktuální výstavy ve Vikýřovicích, je čtrnáct autentických mincovních pokladů nalezených na místech, jimiž Hedvábná cesta procházela. Mince obsažené v pokladech jsou vynikající přehlídkou dějin mincovnictví Střední Asie v dlouhém období od 1. století př. n. l. až do první poloviny 13. století. V českých sbírkách jsou pravděpodobně bez analogií.

Unikátní mince poprvé na výstavě

Výstava v Muzeu silnic představuje jak kompletní celky mincovních pokladů – dirhamů, džitalů či drachem, tak i jednotlivé unikáty, které jsou zde vystavovány vůbec poprvé. Mince doplňují ukázky šperků, pečetních válečků a korálků, flakonů a misek, výstroje a výzbroje. Řadu dalších informací návštěvníci získají v katalogu, který výstavu doprovází.
Na výstavě si přijdou na své také děti, ze kterých se mohou stát malí archeologové. V dětském koutku mohou hledat mince, zahrát si pexeso nebo sestavit puzzle. Pro mládež je připraven vědomostní kvíz.
Výstava Mincovní poklady v srdci Hedvábné cesty je v Muzeu silnic ve Vikýřovicích k vidění do 2. června.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 30.3.2018 08:40
Titulek: Hedvábná .....
Autor: radka
65
Mohu doporučit. Je až překvapivé, co všechno výstava nabízí. Myslím tí originály mincí.
Perfektní práce.
Reagovat

NA DIVADLO ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří půjdou na představení zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo hraje v šumperské inscenaci Ďábel proti bohu postavu Bobliga?

A) Petr Král
B) Petr Komínek
C) Petr

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou animovanou komedii ZIMNÍ RADOVÁNKY PATA A MATA, kterou promítá šumperské kino Oko 20. prosince, vyhráli Jiří Motyka z Hrabenova, Katina Korbarová z Rapotína a Iva Mikešková z Loučné nad Desnou.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina Oko Šumperk.