KULTURA

Muzeum nabízí dvě nové výstavy v jednom týdnu

3. února 2009, 21:21, rejdakce
Šumperk - V  týdnu od 9. do 13. února má Vlastivědné muzeum pro veřejnost připraveny dvě nové výstavy věnované umělecké tvorbě. Obě události nabídnou nevšední umělecký zážitek i příjemné setkání umělců s veřejností.
V pátek 13. února od 19 hodin v Galerii Šumperska v muzeu se veřejnosti představí mladí nadějní umělci na výstavě, kterou nazvali PAINT. Výstava PAINT  představí tvorbu patnácti mladých umělců, pro které je malba elementárním prostřednictvím reflexe světa nebo sama sebe. Převážná většina z vystavujících jsou studenti nebo absolventi Akademie výtvarných umění v Praze. Expozice nabídne malbu v celé její škále, od expresivních tendencí až po hyperrealismus. Vystavující výtvarníci : Ariunzul Baldandorj, Jan Petrov, Pavel Holas, Vladimír Véla, Zdeněk Trs, Tomáš Němec, Tomáš Jetela, Blanka Nováková, Miroslav Javůrek, Aleš Kauer, Petr Válek, Michal Ožibko, Viktor Valášek, Jan Uldrych a Aleš Brázdil. Vernisáž výstavy se uskuteční v pátek 13. února v 19 hodin v Galerii Šumperska. Výstava potrvá do 26. dubna.
 
Ve čtvrtek 12. února se  v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích zahajuje výstava 5 výtvarníků, kteří se s veřejností setkají v 17 hodin, výstavu Setkání můžete zhlédnout do 29. března 2009. Alena Crhonková a Vladana Koudelková se znají dlouhá léta. S Petrem Leinertem, Ľubomírou Mikšů a Pavlem Šaňkem, kteří spolu s nimi v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích vystavují, se protnuly jejich cesty nedávno. Je každý jiný, žijí svoje životy, mají však společnou potřebu tvořit, vyjádřit svoje pocity a nálady v malbě, grafice, kresbě, keramice a fotografii. A doufají, že jejich setkání přinese návštěvníkům radost.


Alena Crhonková ( 1949, Prostějov)
Malba, grafika, fotografie


Tématem jejích děl je příroda, její řád, ale i její detaily. Náměty čerpá v údolí řeky Březné na Drozdovské Pile, kde s krátkými přestávkami žije od mládí. Původně se věnovala malbě, po dlouhá léta také grafice. Svá témata zpracovávala technikou suché jehly. Od poloviny devadesátých let fotografuje. V posledních letech maluje technikou pastelu a kombinovaného akvarelu.
Alena Crhonková vystudovala obor jazyk český a výtvarnou výchovu na PF Univerzity Palackého v Olomouci, dálkově studovala teorii kultury na FF UP v Olomouci a jazyk český s výtvarnou výchovou pro 3. stupeň na FF Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1990 učí na Gymnáziu v Zábřehu výtvarnou výchovu, filozofii a dějiny umění. Vystavovala v roce 1987 s A. Kovalovou v Domě kultury v Šumperku, v r. 1995 měla samostatnou výstavu malby a grafiky v Galerii Jiřího Jílka v Šumperku, r. 1997 výstavu grafiky v Tunklově dvorci v Zábřehu, r. 2004 spolu s D. Koverdynsku, M. Prokůpkovou, A. Kovalovou, V. Kovářovou ve Vlastivědném muzeu v Šumperku. V roce 2006 vystavovala s keramičkou V. Koudelkovou pastely a akvarely v Tunklově dvorci v Zábřehu.


Vladana Koudelková (1963, Zábřeh)
Grafika, malba, keramika

„Keramiku dělám proto, že mě baví něco dělat rukama, dávat hlíně tvar, zkoušet, co vydrží a co už ne…Dělám to prostě pro svůj pocit a pro sebe. Těší mě, že se to líbí i jiným lidem.  Vymýšlím keramiku tak, aby sloužila a nebyla jen ke koukání. Nejsou v ní pravé úhly, konstrukce a přímky, vše plyne, ohýbá se, vzniká a zaniká – tak jak plynou denní a roční doby, tak, jak vyrůstají ze semínek rostliny, aby se, až odvedou své poslání, opět navrátily zemi.“
Vladana Koudelková vystudovala obor výtvarná výchova a učitelství pro 1. st. ZŠ na Palackého univerzitě v Olomouci. Věnovala se grafice, malbě a později keramice. Vystavovala grafiku a keramiku v Olomouci, Mohelnici, Lošticích a v Zábřehu na Moravě v letech 1994, 1995, 2001, 2002, 2003 a 2007. Z jejích realizací uveďme interiér obchodu a čajovny ve Šternberku v r. 2001, grafický design učebnice angličtiny v r. 2002 a interiéry mateřských škol v Moravské Huzové v r. 2004 a ve Šternberku v r. 2006.


Petr Leinert ( 1958, Kojetín)
Kresba

Kresba je pro Petra Leinerta způsob uvolnění a odreagování se od stavitelství a architektury, je to způsob relaxace.
Petr Leinert vystudoval architekturu na VUT v Brně v letech 1974-1978. Pracoval v olomouckém Druposu a od r. 1992 je na volné noze. Stal se členem skupiny Signál 64, kde s dnes již nežijícím fotografem Jirkou Spáčilem připravili několik výstav, v nichž se kombinovaly kresba, fotografie a také keramika Marcely Gruberové. Nezapomenutelné byly výstavy pod širým nebem pod názvem Galerie Fortna, na jejichž realizaci se podílel.


Ľubomíra Mikšů (1976, obec Novoť , Slovenská republika)
Fotografie

Její fotografie pomáhají vnést světlo a naději nemocným a opuštěným, např. v nemocnici Masarykova onkologického ústavu v Brně.
Ze Slovenska, kde se Ľubomíra narodila, se rodina odstěhovala do Frýdku-Místku. Zde se Ľubomíra připravila k povolání zdravotní sestry. V touze po poznání nových krajů a osamostatnění se odjela do Prahy, kde určitý čas žila. V roce 1997 nastal v jejím životě osudový zvrat, vstoupila do církevního společenství nesoucí název Komunita Blahoslavenství. Zde se začínají datovat začátky její tvorby. Ľubomíra se dívá na svět jinýma očima, začíná vidět krásu tam, kde by ji předtím nehledala. Spolu s manželem nafotili spoustu snímků, z nichž mnohé lze spatřit v nemocnici Masarykova onkologického ústavu v Brně, v němž dnes pracuje jako zdravotní sestra v ambulanci paliativní a podpůrné onkologie. Ľubomíra Mikšů si přeje, „…aby fotky na chodbě směřující k naší ambulanci vnesly do bolesti pacientů útěchu a alespoň střípek naděje, že přes všechno to, co se zdá být šedé, je kolem nás mnoho krásného, co svým jasem šeď utrpení prosvětlí."

Pavel Šaněk (1979, Slavkov u Brna)
Fotografie

Na svých fotkách zachycuje především krásu stvoření. Pavel Šaněk vystudoval výpočetní techniku a angličtinu v Brně, která mu otevřela cestu k vysněnému cestování po Evropě i mimo ni. Civilní službu na přelomu století nastoupil v Rádiu Proglas. Dodnes v něm pracuje jako editor. Podnikl také misijní cestu do Ugandy. Nedostatek času ho přinutil vyměnit štětce (navštěvoval osm let ZUŠ - obor výtvarná výchova) za fotoaparát a také dálkové studium teologie bylo prozatím přesunuto do budoucna: „Díky fotoaparátu mám opět možnost zachycovat krásu stvoření, kterou vám zde alespoň ve střípcích na fotkách nabízím“.

Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.