KULTURA

Muzejní silniční noc láká na historické závodní motorky

14. června 2017, 07:00, Roman Tyčka
Muzejní silniční noc láká na historické závodní motorky Vikýřovice - Silniční muzejní noc se letos odehraje ve společnosti historických závodních silničních motocyklů. Návštěvníci se mohou těšit na výstavu s názvem 20 let Kolštejnského okruhu v Branné, jejíž instalaci oživí i autodráha o rekordní délce 65 metrů, kterou postavil zábřežský sběratel Jan Janošík. Ojedinělá prohlídka muzea se uskuteční v sobotu 17. června od 16 do 22 hodin v areálu Muzea silnic ve Vikýřovicích.

 Silniční muzeum připravilo program jak pro děti, které si mohou zazávodit na šlapacích motokárách nebo vyluštit muzejní kvíz za odměnu, tak i pro dospělé, kteří dostanou možnost otestovat se v jízdě pomalosti nebo neformálně posedět se závodníky a majiteli historických motocyklů.
Hlavním tahákem programu 4. muzejní silniční noci bude v 17 hodin vernisáž výstavy, která mapuje 20 let Kolštejnského okruhu. „V malebném městečku Branná si každoročně dávají dostaveníčko vyznavači rychlé stopy, majitelé a obdivovatelé historických závodních motocyklů a sidecarů i samotní motocykloví závodníci,“ uvedla vedoucí muzea Alena Turková.

Vzpomínka na dva závodníky

S pojmem Kolštejnský okruh jsou spojena především dvě jména. Prvním z nich je Ilja Zachoval, umělec, závodník a duchovní otec slavného závodu, který jej společně s dalšími nadšenci uspořádal poprvé v roce 1998 - bohužel přesně o deset let později tragicky zahynul při závodech v Hořicích.
Druhým jménem, se kterým se závody v Branné pojí, je jméno legendy československých motocyklových závodů Václava Paruse, který se Kolštejnského okruhu pravidelně účastnil, ať jako závodník nebo v posledních letech jako čestný host. „Na jubilejním 20. ročníku už Václava Paruse, podle nějž je pojmenována i zvláštní cena pořadatelů, neuvidíme. Zemřel před měsícem ve věku 91 roků,“ připomněla Alena Turková.
Nová výstava v silničním muzeu, na které návštěvníci uvidí také závodní motocykly našich místních jezdců Rolanda Kosnáče, Ladislava Brokeše, Jaroslava Zatloukala nebo Stanislava Klimeše, bude ve velkém výstavním sále Muzea silnic ve Vikýřovicích k vidění do konce září.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA ZÁBAVOU ZADARMO
Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na divadelní představení Včera, dnes a zítra, které nabídne ty nejlepší scénky Felixe Holzmanna. Pořad se uskuteční 25. února v KKC Rapotín. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Ve čtvrtek vylosujeme a zkontaktujeme jednoho čtenáře, který získá dvě vstupenky na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Jaký doplněk nenosil Felix Holzmann?

A) brýle
B) motýlka
C) klobouk

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze, vyhráli Stanislav Diviš z Postřelmova, Radomír Pátík ze Šumperka, Petr Jílek ze Zábřeha, Alžběta Vévodová z Chromče a Gustav Vichta z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).