KULTURA

Muzejní silniční noc láká na historické závodní motorky

14. června 2017, 07:00, Roman Tyčka
Muzejní silniční noc láká na historické závodní motorky Vikýřovice - Silniční muzejní noc se letos odehraje ve společnosti historických závodních silničních motocyklů. Návštěvníci se mohou těšit na výstavu s názvem 20 let Kolštejnského okruhu v Branné, jejíž instalaci oživí i autodráha o rekordní délce 65 metrů, kterou postavil zábřežský sběratel Jan Janošík. Ojedinělá prohlídka muzea se uskuteční v sobotu 17. června od 16 do 22 hodin v areálu Muzea silnic ve Vikýřovicích.

 Silniční muzeum připravilo program jak pro děti, které si mohou zazávodit na šlapacích motokárách nebo vyluštit muzejní kvíz za odměnu, tak i pro dospělé, kteří dostanou možnost otestovat se v jízdě pomalosti nebo neformálně posedět se závodníky a majiteli historických motocyklů.
Hlavním tahákem programu 4. muzejní silniční noci bude v 17 hodin vernisáž výstavy, která mapuje 20 let Kolštejnského okruhu. „V malebném městečku Branná si každoročně dávají dostaveníčko vyznavači rychlé stopy, majitelé a obdivovatelé historických závodních motocyklů a sidecarů i samotní motocykloví závodníci,“ uvedla vedoucí muzea Alena Turková.

Vzpomínka na dva závodníky

S pojmem Kolštejnský okruh jsou spojena především dvě jména. Prvním z nich je Ilja Zachoval, umělec, závodník a duchovní otec slavného závodu, který jej společně s dalšími nadšenci uspořádal poprvé v roce 1998 - bohužel přesně o deset let později tragicky zahynul při závodech v Hořicích.
Druhým jménem, se kterým se závody v Branné pojí, je jméno legendy československých motocyklových závodů Václava Paruse, který se Kolštejnského okruhu pravidelně účastnil, ať jako závodník nebo v posledních letech jako čestný host. „Na jubilejním 20. ročníku už Václava Paruse, podle nějž je pojmenována i zvláštní cena pořadatelů, neuvidíme. Zemřel před měsícem ve věku 91 roků,“ připomněla Alena Turková.
Nová výstava v silničním muzeu, na které návštěvníci uvidí také závodní motocykly našich místních jezdců Rolanda Kosnáče, Ladislava Brokeše, Jaroslava Zatloukala nebo Stanislava Klimeše, bude ve velkém výstavním sále Muzea silnic ve Vikýřovicích k vidění do konce září.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.