KULTURA

Muzejní noc zvala do kouzelného světa pohádek

18. června 2012, 15:31, téma DĚTI, STUDENTI, tor
Muzejní noc zvala do kouzelného světa pohádek Šumperk – Již poosmé se minulý červnový pátek uskutečnila Muzejní noc, kterou organizátoři z Vlastivědného muzea v Šumperku přiléhavě nazvali Z pohádky do pohádky. Obsahově volně navázali na úspěšné dubnové čarodějnické odpoledne, které oživilo prostor Pavlínina dvora. A vsadilo zejména na dětské návštěvníky, jimž dělali doprovod rodiče či přátelé.

Smyslem Muzejní noci je vzbudit v málo obvyklém čase zájem veřejnosti o kulturní a výstavní dění regionu doplněné o aktuální program. Tím se letos stalo divadelní představení dvou herců Divadla Šumperk, kteří v půvabném prostředí tiché historie a živé současnosti nabídli pohádkové pásmo známých a úspěšných pohádek. Tomáš Krejčí a Matěj Kašík předvedli gejzír hereckých, vtipně upravených a improvizovaných pohádkových obrazů, které stačili při nepřetržité proměně kostýmů a vtipných rekvizit doplňovat známou hudbou. Po Perníkové chaloupce k dětem promlouvali známí všeumělci Pat a Mat, kteří z porouchaného rádia „vyrobili“ televizi. Nechyběli vlk a nebohá kůzlátka, ani Pejsek s Kočičkou se svým svátečním gulášem. Mezi dětmi se směle proháněla Pipi Dlouhá punčocha, dorazil i loupežník Rumcajs a další známí. Děti se nejednou nechaly natolik vtáhnout do děje, že začaly hereckému duetu pomáhat dotvářet scénu a napovídat; až se zdálo, že hraje celé celičké nádvoří.

Děti se navíc mohly povozit na hřbetu koníka nebo se projíždět na dřevěném kolokoštěti či draku. Učili se střílet kuší do terče, jiní snaživě házeli míčky na dračí hlavu, aby ji mohli setnout. Kdo měl zájem, směl si za asistence dospělých vytvářet drobné předměty z provázků, lepidla, dřeva, barviček... Všichni ostatní si průběžně prohlíželi výstavy Když jsem já sloužil to první léto ve Výstavní síni, Kamennou krásu v Hollarově galerii, Obrazy Aleše Motýla v Rytířském sále, Z pohádky do pohádky v Galerii Šumperska a zbrusu novou výstavu Detektory v archeologii aneb Jak pomáhat a neublížit v Galerii mladých.

Bylo se opravdu na co dívat, obdivovat a poznávat a čím se bavit. Čas netrpělivě tlačil na hodinovou ručičku, a když na radniční věži odbily dvě hodiny před půlnocí, Muzejní noc skončila. Dětské oči a spokojení rodiče spolu s dalšími návštěvníky mohou už jen vzpomínat na příjemný čas strávený v areálu Vlastivědného muzea za podvečerního stmívání...foto: torDoporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 19.6.2012 17:31
Titulek: pro děti???!!!
Autor:
171
100
tato akce se prezentovala jako hlavně pro děti - ale bez dětí. Jistě několik jich tam bylo, ale spousty maminek se hned před vstupem obracely a odcházely. PROČ? Vchod do Pavlínina dvora byl uzamčen, vcházelo se hlavním vchodem - zde se nachází dvoje schody a bez žádného nájezdu. Zkrátka a dobře, u nás to bezbariérově nejde. Ani se nedivím, že tam nebyl žádný invalida na inv. vozíku. Další věc, kterou taky nechápu je ta, že ve všech městech ČR je muzejní noc pořádána gratis - bezplatně - vstup volný, v Šumperku ne, tady se platí, a to ne zrovna nízké vstupné. Paní ředitelko, je to takto v pořádku??!!!
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na narozeninový koncert svébytné a originální DYING PASSION. Umí být náladoví, zahrát na city či se opřít do strun; současně jsou však hraví a uvolnění. V H-clubu na Rooseveltově ulici v Šumperku to předvedou v pátek 29. března a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kteří půjdou na koncert zadarmo, vyrozumíme sms v den konání koncertu.

Soutěžní otázka:

Kolik řadových desek vydala šumperská skupina Dying Passion a jak se jmenuje ta poslední.

a) 8 alb, Black Threads
b) 9 alb, Transient
c) 7 alb, Amplify

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na premiéru hry Mandragora v podání Divadla Václav, o které jsme soutěžili minule, vyhráli Marcela Haramiová ze Šumperka, Alice Kaplová ze Zábřeha a Marie Navrátilová z Mohelnice. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.