ZPRÁVY

Muž ze Šumperka přejel na kole USA, aby upozornil na bezpráví v Číně

5. srpna 2015, 08:00, Jaroslav Kropáč
Muž ze Šumperka přejel na kole USA, aby upozornil na bezpráví v Číně Šumperk - Jiří Chlebníček ze Šumperka patří mezi šestadvacet jezdců, kteří se letos vydali napříč Spojenými státy americké na kole. Cestu dlouhou čtyři a půl tisíce kilometrů dokončili před pár dny. Netradičním a obdivuhodným podnikem chtěli upozornit na praktiky komunistické vlády v Číně, která stíhá vyznavače meditačního cvičení Falun Gong.

 Akce se zúčastnili cyklisté z patnácti zemí, jízda jim trvala pětačtyřicet dní. Do pedálů šlápli v Los Angeles a dojeli až do Washingtonu, kde mělo dojít i na setkání s prezidentem USA Barackem Obamou. K tomu nakonec nedošlo. „Přestože byl prezident o naší misi informován, vzhledem k jeho časové vytíženosti se setkání uskutečnit nepodařilo. Během naší cesty jsme se však dostali do kontaktu například s Jessem Jacksonem, což je hlavní černošský lídr v USA,“ řekl Týdnu na severu Jiří Chlebníček. Během cesty přes Státy dokázali cyklisté o bezpráví v Číně zpravit tisíce obyvatel, dostali se do kontaktu s vysokými vládními úředníky a reportáže o jejich jízdě odvysílaly hlavní televizní kanály v zemi.

Brutální metody

Příznivci výše zmiňované meditační praxe jsou čínskou vládou pronásledováni systematicky. „Dodnes jsou stovky tisíc následovníků praxe Falun Gong vězněny a podrobovány brutálním metodám mučení. Cílem je zlomit jejich víru a přimět je k tomu, aby se vzdali praktikování Falun Gongu a hodnot pravdivosti, soucitu a snášenlivosti, na kterých je praxe založena,“ uvedl Bohumil Bartošek z Asociace Falun Gong ČR.
Do Šumperka se Jiří Chlebníček vrátil před několika dny. V propagování Falun Gongu teď chce pokračovat i ve své domovině.Foto: net

Akce, která upozorňovala na bezpráví v Číně, se společně s Jiřím Chlebníčkem ze Šumperka zúčastnili cyklisté z celkem patnácti zemí.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 5.8.2015 16:00
Titulek: lidská práva
Autor: Dušan Masár
90
Chválím za ušlechtilou myšlenku, valíruje mi věznice Guantanámo, kde mučí vězně. Vše v režii USA. President Obama už "zapomněl" na předvolební sliby. "První co chystám udělat, až budu zvolen president, zruším Guantanámo," sliboval před volbami, skutečnost? Myslím, že se mládežníci na kolech ještě hodně našlapou, než bude trochu lépe lidským právům ve světě.
Reagovat
Datum: 15.8.2015 01:24
Titulek: Re: lidská práva
Autor: Jiří Chlebníček
30
Dobrý den, nikdo netvrdí, že situace v USA je ideální, tak jako na mnoha místech na světě v současné době... Čínský režim silně potlačuje základní lidská práva, kdy člověk je v pohodě pouze v situaci, kdy je jeho mysl v souladu se stranickou linií resp. moc nevyčuhuje. V praxi je zde perzekuováno mnoho skupin obyvatel jako Tibeťané, Ujghuři, křesťané, aktivisté atd. Otázka Falun Gongu je specifická v tom, že za účelem pronásledování byl vybudován celý systém opatření za účelem pronásledování (Úřad 610 - čínské "gestapo", mediální propaganda, budování systému pracovnch táborů, využívání praktikujících jako zdroje pro prodej lidských orgánů,...). Současné odhady mluví o minimálně 0,5mil. vězněných následovníků Falun Gongu a 2 miliony zavražděných v průběhu 16 let. Toto téma vška člověk v médiích často nevidí...
Reagovat
Datum: 15.8.2015 08:17
Titulek: lidská práva
Autor: Dušan Masár
92
Pane Chlebníčku, očekával bych, když je situace s lidskými právy v Číně na štíru, že svět přestane s Čínou obchodovat. Naopak, každý, kdo chce něco znamenat v Číně investuje. Jasně cítím, že peníze nikomu nesmrdí, a těmi lidskými právy to nebude tak žhavě ....
Kdo se otevřeně ozývá proti establišmentu, mívá problémy všude na světě. Uvažuji, jak je těžké vládnout v zemi, která má 1,3 mld obyvatel. Jen mít tu zodpovědnost, moc těžký.
Např. zde na diskuzi se jen málokdo dokáže podespat vlastním jménem, to o něčem svědčí. Na závěr, média jsou svět sám pro sebe, a naše speciálně. Nežijeme v jednoduchém světě.
Reagovat
Datum: 15.8.2015 22:53
Titulek: Re: lidská práva
Autor: Anonym
73
Děkuji za odpověď pane Masár.
To už si musí kažždá země zvolit sama, s kým a jak bude obchodovat. Osobně to z dlouhodobého hlediska nevnímám perspektivní spoléhat na ekonomiku Číny, protože to je obří bublina, která se nafukuje v důsledku vydrancování životního prostředí a zneužívání levné pracovní síly, což nekoresponduje se staibilním růstem společnosti a ekonomiky.
Něco z pozitivních příkladů: pan redaktor mě informoval o člověku ze šumperského okresu ze zavedenou firmou na tepelná čerpadla, který odmítl obchodovat v číně právě v důsledku porušování práv tamějším režimem. Takoví lidé jistě zasluhují úctu.

Určitě to není snadné, ale nevnímám, že by čínská komunistická strana měla za svou éru k čínskému lidu nějakou zodpovědnost, když se jí podařilo zavraždit 80 milionů lidí, popírá základní lidská práva, omezuje myšlení lidí pouze na filozofii strany a nedovoluje demokratickou volbu lidu. V éře čínské historie lze pěkně vidět cyklický průběh dějin, kdy se postupně střídaly dynastie - dynastie byla na vzestupu pokud byla založena na morálních principech, jakmile začala morálka upadat, začaly vznikat problémy a dynastie upadla, zatímco byla nahrazena jinou. Z tohoto principu je ryze naivní se domnívat, že by současná strana mohla ve svém působení dlouho dobu pokračovat, protože už toho má nastřádáno nemálo. Když něco končí, tak něco nového začíná a věřím tomu, že (nejen) zde se po pádu strany podaří vybudovat společnost založenou na morálních principech a ctnosti a dojde ke skutečnému celostnímu rozvoji společnosti.
Líbí se mi citát Tomáše Bati: "Ekonomická krize je jiné pojmenování pro mravní bídu."
Možná lepší anonymní příspěvek, než žádný.
Nežijeme v jednoduchém světě, ale můžeme se řídit jednoduchými principy.
Reagovat
Datum: 23.8.2015 17:35
Titulek: Re: lidská práva
Autor: Fralala
74
To je velké "hrdinství" jet do USA a protestovat proti Číně. Před Čínou se dnes klání celý svět, měli OH, pořádají MS v atletice, dostali pořádání ZOH. Takže jsme svědky celosvětového pokrytectví
Reagovat
Datum: 5.8.2015 17:53
Titulek: Ale fuj
Autor: Anonym
72
Fa-lun-kung je náboženské hnutí či nebezpečná sekta vymývající lidem hlavy. Pane Chlebníček, kdo Vaši propagační, jistě ne levnou, cestu napříč USA platil?

Reagovat
Datum: 6.8.2015 22:20
Titulek: Re: Ale fuj
Autor: Anonym 2
84
Kde jste to prosím vygooglil(a), že Falun Gong je sekta ? Potřebuju se trochu dovzdělat. Asi mi chybí věrohodný zdroj.
Reagovat
Datum: 15.8.2015 01:46
Titulek: Re: Ale fuj
Autor: Jiří Chlebníček
82
Zdravím, jako nebezpěčnou sektu uvedla Falun Gong čínská komunistická strana stejně jako to, že následovníci této praxe páchají sebevraždy a pojídají vlastní děti... No jak můžete vidět, tak jsem naživu a přiznám se, že žádné dítě jsem si k obědu také nedal. :)
Jedná se o kultivační praxi, kde se člověk snaží v běžném životě následovat principy pravdivosti, soucitu a snášenlivosti a cvičit pět meditačních cvičení, a když to člověk dělá dobře, tak může cítit, že se celkově zvyšuje kvalita jeho života a je schopen se vnitřně vyrovnat s těžšími životními situacemi.

Podporovatel Falun Gongu v ČR je i přední odborník na sekty a náboženská hnutí Doc. PhDr. Zdeněk Vojtíšek Th.D., který byl minulý rok spolu s Martou Kubišovou, Janem Potměšilem, Janem Budařem, Jitkou Hosprovou a dalšími účastníkem koncertu Svědomí nelze koupit v Praze. viz: https://www.youtube.com/watch?v=XEsL1jfKSO8

Co se týče financování projektu, tak abych Vám řekl pravdu tak dva týdny před zahájením nebyly dostupné finance na jeho uskutečnění a neměli jsme prakticky nic - "jen" motivaci akci uskutečnit, a tak se šlo do neznáma, postupně začaly chodit příspěvky od lidí, kteří chtěli projekt podpořit a tak jsme mohli pořídit i stany, na které po úvodním vydání nezbylo a jak se projekt stával čím dál úspěšnějším a získával pozornost veřejnosti, tak jsme si mohli dovolit i spaní v hotelech. Spaní pod širákem však bylo stejně nejlepší...
Reagovat
Datum: 5.8.2015 22:21
Titulek: kde žije?
Autor: tvoja matka [---.tmcz.cz]
souhlas
10
nesouhlas
2
kdo má čas a prachy na takový kraviny...? tady chodí lidi denně do rachoty narubat dolary, vemou si třikrát za rok týden volna a jedinou čínu znají z fast-foodu z kauflandu. A nějakej gong mají v ....
Příště si vyšlápněte třeba do sýrie, nebo tam někam...
Reagovat
Datum: 6.8.2015 23:38
Titulek: Re: kde žije?
Autor: aNONYM
76
Peníze poskytla jistá neziskovka, která je dostala namísto Klokánku. Klokánek je totiž černá díra na dotace. Takže peníze byly utraceny smysluplně a bezedná kapsa paní bývalé prokurátorky Vodičkové utřela lemy.
Reagovat
Datum: 15.8.2015 02:04
Titulek: Re: kde žije?
Autor: Jiří Chlebníček
77
Dobrý den,
osobně nepovažuju upozorňování na vážné porušování lidských práv zemí a režimem, se kterým je např. skrze výrobky celá civilizace denodenně ve styku jako kravinu, nehledě na to, že i informace o této akci byly vysílány na nezávislých satelitních kanálech, které je možné v Číně chytnout, a tak se lidé mohou dovědět informace o tom, co se děje v jejich zemi, které nejsou zkreslené úřadem propagandy.

Nevím, kolik lidí si uvědomuje fakt, že řízená finanční politika čínské komunistické strany vede v důsledku k likvidaci tradičních společností (a prac. míst) v západních zemích, které se svými náklady nemohou konkurovat výrobě v Číně, která jde však na úkor lidí, životního prostředí a většinou i know-how společnosti. Např. v USA se dle jedné studie uvádí 20 mil. pracovních míst, která byla ztracena v důsledku přemístění výroby do této asijské země.
Reagovat