ZPRÁVY

Motoristé srazili už dva školáky

10. září 2013, 06:54, téma Z POLICEJNÍ LINKY, Jaroslav Kropáč
Okres - Hodně nešťastně letos probíhal začátek školního roku na Šumpersku. Během několika prvních dnů srazili řidiči dva školáky, kteří se právě snažili přejít vozovku. Oba incidenty se naštěstí obešly bez vážných zranění. Policisté řidiče nabádají k větší opatrnosti, kterou stejně tak doporučují i nepozorným školákům.

„K nehodě automobilu a chodce došlo v Rapotíně ráno v pondělí 2. září. Jak přesně nehoda proběhla, je zatím předmětem našeho šetření, stejně jako míra zavinění,“ informoval mluvčí šumperské policie Josef Bednařík. Další podobná událost se odehrála hned následující den přímo v Šumperku. Devítiletý chlapec se před auto připletl přímo na přechodu pro chodce, na nehodě se pravděpodobně velkou měrou sám podílel. „Auto se blížilo k přechodu, kde stála chodkyně s jízdním kolem. Zpoza něj pak náhle chlapec vystoupil a vkročil na vozovku, kde jej auto zachytilo zpětným zrcátkem,“ uvedl Bednařík. Čtyřiačtyřicetiletá šoférka po nehodě zastavila a celou událost oznámila na policii, dechovou zkoušku měla negativní a školák z události vyvázl jen s lehkým zraněním.

Přechody hlídala policie

Celý minulý týden byly přechody pro chodce pod dohledem policie. V průběhu preventivní akce hlídky kontrolovaly právě chování dětí, které po prázdninách hromadně vyrazily do škol. „Bohužel na úplně všechno dohlížet nemůžeme. Přechody hlídáme na začátku září pravidelně, i přes několik nehod to má velký efekt,“ zdůrazňuje Bednařík. Zvýšené riziko úrazů podle policistů hrozí po celé září a pak pokaždé, když dětem skončí několikadenní prázdniny.Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 12.9.2013 10:45
Titulek: přechody pro chodce
Autor: bubu
52
A´t už někdo v této republice vysvětlí chodcům, kdy mají přednost na přechodech.Někdo začal propagovat přednost chodců na přechodech ve sdělovacích prostředcích,v tom pojetí, že chodec na přechodě je nedotknutelný, aniž si uvědomil, co to způsobí.Zákon361/2000Sb v §54 odst.3 m.j. uvádí:Chodec nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blힾícím se vozidlem...Jak vypadá bezprostředně?... Chodec zastaví okamzitě, auto až po několika metrech, byť by jelo sebepomaleji.Při rychlosti třicetikilometrů za hodinu ujede auto, než začne brzdit, necelých 17m!!! Zebra na vozovce není most, nebo podchod.Jen mne mrzí, že někdo vyloučil ze zákona klauzuli, že musím dát na vědomost, že chci přejít.Když si toto chodci uvědomí, ubude mnoho plačících.....
Reagovat
Datum: 12.9.2013 11:33
Titulek: Re: přechody pro chodce
Autor: Jarda
130
Dle této logiky, by měl asi taky "někdo" vysvětlit řidičům, že pokud chodec již přechází přechod, jsou auta v protisměru (nejen) dle zákona povinna zastavit a vůbec se nemají pokoušet ho smést.
Zákon 361/2000Sb Hl.II díl 1 §5 2) řidič nesmi f) ohrozit nebo omezit chodce, který přechází pozemní komunikaci po přechodu pro chodce nebo který zjevně hodlá přecházet pozemní komunikaci po přechodu pro chodce, v případě potřeby je řidič povinen i zastavit vozidlo před přechodem pro chodce; tyto povinnosti se nevztahují na řidiče tramvaje
Reagovat
Datum: 12.9.2013 20:56
Titulek: Re: přechody pro chodce
Autor: Tomáš
92
143
Hmmmm... a to, že kolikrát nechybí moc k tomu, aby v Šumperku odbočující řidiči srazili chodce nebo bruslaře na přechodu NA ZELENOU!!! je v pořádku?
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.