ZPRÁVY

Moravská vlajka ozdobí města i obce

4. července 2012, 00:00, ar
Region – Moravská zástava ozdobí tento týden budovy mnoha obecních i městských úřadů v šumperském okrese. Její vyvěšování iniciuje Moravská národní obec (MNO), která se tak snaží připomenout naše národní kořeny. Načasování je stejné jako v minulosti, červenožluté prapory se zatřepotají ve větru na svátek slovanských věrozvěstů. Akce se bude znovu opakovat až za další rok.
„Myslím, že většina obyvatel vesnice souhlasí s tím, aby se Morava zviditelnila a abychom si připomněli její tradice. Nevidím důvod, proč by vlajka nemohla na obecním úřadě být,“ přiblížil postoj Bludova k historickým kořenům regionu starosta obce Pavel Ston. Stejný názor mají i představitelé dalších vesnic a měst v okrese. Národní symbol tak letos vyvěsí například v Libině, Dolních Studénkách, Olšanech, Postřelmově, Zábřehu a například i v Šumperku. Někde se akce zúčastní poprvé, pro další už jde o zavedenou tradici. Na tu ostatně sází sami propagátoři moravské vlajky. „Našim cílem je probouzet zájem především mladých lidí o poznávání naší vlasti. Jedinečných tradic, barvitého folkloru, bohatých dějin a malebné přírody,“ přiblížil hlavní smysl iniciativy předseda MNO Jaroslav Krábek. O zaměření se na mladší generaci potvrzuje fakt, že Moravská národní obec už pronikla také na sociální síť Facebook.

Podoba moravské vlajky, která je složena z pruhů červené a žluté barvy, se rodila několik staletí a prošla řadou změn. Aby se odlišila od praporů některých měst s podobným uspořádáním, přibyla do jejího středu šachovaná orlice. Zatímco před třemi roky se k iniciativě připojilo jen několik desítek obcí, letos jich budou téměř čtyři stovky.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA FLÁM FEST ZADARMO


Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na FLÁM FEST, který se uskuteční na zábřežském bazénu v sobotu 9. září. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na festival zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kolikátý ročník Flám festu se letos uskuteční?

A) druhý
B) čtvrtý
C) šestý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na novou animovanou komedii EMOJI VE FILMU, kterou promítá šumperské kino OKO až do 23. srpna, vyhráli Petra Jelínková z Nového Malína, Adéla Borseníková ze Sobotína a Daniel Poštulka ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO Šumperk.