ZPRÁVY

Moravská vlajka ozdobí města i obce

4. července 2012, 00:00, ar
Region – Moravská zástava ozdobí tento týden budovy mnoha obecních i městských úřadů v šumperském okrese. Její vyvěšování iniciuje Moravská národní obec (MNO), která se tak snaží připomenout naše národní kořeny. Načasování je stejné jako v minulosti, červenožluté prapory se zatřepotají ve větru na svátek slovanských věrozvěstů. Akce se bude znovu opakovat až za další rok.
„Myslím, že většina obyvatel vesnice souhlasí s tím, aby se Morava zviditelnila a abychom si připomněli její tradice. Nevidím důvod, proč by vlajka nemohla na obecním úřadě být,“ přiblížil postoj Bludova k historickým kořenům regionu starosta obce Pavel Ston. Stejný názor mají i představitelé dalších vesnic a měst v okrese. Národní symbol tak letos vyvěsí například v Libině, Dolních Studénkách, Olšanech, Postřelmově, Zábřehu a například i v Šumperku. Někde se akce zúčastní poprvé, pro další už jde o zavedenou tradici. Na tu ostatně sází sami propagátoři moravské vlajky. „Našim cílem je probouzet zájem především mladých lidí o poznávání naší vlasti. Jedinečných tradic, barvitého folkloru, bohatých dějin a malebné přírody,“ přiblížil hlavní smysl iniciativy předseda MNO Jaroslav Krábek. O zaměření se na mladší generaci potvrzuje fakt, že Moravská národní obec už pronikla také na sociální síť Facebook.

Podoba moravské vlajky, která je složena z pruhů červené a žluté barvy, se rodila několik staletí a prošla řadou změn. Aby se odlišila od praporů některých měst s podobným uspořádáním, přibyla do jejího středu šachovaná orlice. Zatímco před třemi roky se k iniciativě připojilo jen několik desítek obcí, letos jich budou téměř čtyři stovky.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem o rodinnou vstupenku na pivní slavnosti do Chromče. V sobotu 27. července tam pořadatelé kromě výherce zajistí bezplatný vstup dalším čtyřem lidem, které si s sebou vezme. Můžete to být právě vy a členové vaší rodiny, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování. Výherce budeme informovat prostřednictvím sms.

Soutěžní otázka:
Kolikátý ročník Pivních slavností a s kolika druhy piv se letos v Chromči koná?
a) 18, 20
b) 20, 14
c) 22, 16
Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou vstupenku do Šumperského muzea, kde 25. července proběhne Prázdninový den vyhráli: Jana Holinková z Bludova a Bohdana Kargerová z Nového Malína. Blahopřejeme! O výhru se přihlaste na recepci muzea.