ZPRÁVY

Moravská vlajka ozdobí města i obce

4. července 2012, 00:00, ar
Region – Moravská zástava ozdobí tento týden budovy mnoha obecních i městských úřadů v šumperském okrese. Její vyvěšování iniciuje Moravská národní obec (MNO), která se tak snaží připomenout naše národní kořeny. Načasování je stejné jako v minulosti, červenožluté prapory se zatřepotají ve větru na svátek slovanských věrozvěstů. Akce se bude znovu opakovat až za další rok.
„Myslím, že většina obyvatel vesnice souhlasí s tím, aby se Morava zviditelnila a abychom si připomněli její tradice. Nevidím důvod, proč by vlajka nemohla na obecním úřadě být,“ přiblížil postoj Bludova k historickým kořenům regionu starosta obce Pavel Ston. Stejný názor mají i představitelé dalších vesnic a měst v okrese. Národní symbol tak letos vyvěsí například v Libině, Dolních Studénkách, Olšanech, Postřelmově, Zábřehu a například i v Šumperku. Někde se akce zúčastní poprvé, pro další už jde o zavedenou tradici. Na tu ostatně sází sami propagátoři moravské vlajky. „Našim cílem je probouzet zájem především mladých lidí o poznávání naší vlasti. Jedinečných tradic, barvitého folkloru, bohatých dějin a malebné přírody,“ přiblížil hlavní smysl iniciativy předseda MNO Jaroslav Krábek. O zaměření se na mladší generaci potvrzuje fakt, že Moravská národní obec už pronikla také na sociální síť Facebook.

Podoba moravské vlajky, která je složena z pruhů červené a žluté barvy, se rodila několik staletí a prošla řadou změn. Aby se odlišila od praporů některých měst s podobným uspořádáním, přibyla do jejího středu šachovaná orlice. Zatímco před třemi roky se k iniciativě připojilo jen několik desítek obcí, letos jich budou téměř čtyři stovky.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Naposledy v letošním roce můžete soutěžit s Týdnem na severu. Opět nabídneme dvě otázky, opět rozdělíme několik výher. Čekají na vás volňásky na hudební večer skupiny Dying Passion a jejich hostů a dále dvojvstupenka na koncert Moravia Big Bandu (MBB). Tak soutěžte a nezapomeňte poslat číslo i písmeno odpovědi!

Soutěžní otázka č. 1: ( Předvánoční koncert MBB, 18. 12., 19.00, Zábřežská kulturní, 1x 2 vstupenky)

Kolikáté výročí od svého vzniku letos oslavil orchestr MORAVIA BIG BAND?
1A) 30.
1B) 35.
1C) 40.

Soutěžní otázka č. 2: ( Mezi svátky VIII., 27.12., H-Club, Šumperk , 3 vstupenky)

Jak se jmenuje zpěvačka Dying Passion?
2A) Zuzana Jelínková
2B) Hana Horecká
2c) Elis Mraz

Odpovědi posílejte do pátku jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě podle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ:
Dvě volné vstupenky na koncert Skupiny Olympic, konaný 13. prosince v šumperském Domě kultury vyhrávají: Eva Vaňková ze Šumperka a Martina Pinosová z D. Libiny. Dvojvstupenku na koncert Tomáše Kočko s orchestrem budou mít v KKC Rapotín zadarmo rezervovanou Josef Janota z Loučné n. D. a Vlasta Španihelová z N. Malína. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.