ZPRÁVY

Moravská vlajka ozdobí města i obce

4. července 2012, 00:00, ar
Region – Moravská zástava ozdobí tento týden budovy mnoha obecních i městských úřadů v šumperském okrese. Její vyvěšování iniciuje Moravská národní obec (MNO), která se tak snaží připomenout naše národní kořeny. Načasování je stejné jako v minulosti, červenožluté prapory se zatřepotají ve větru na svátek slovanských věrozvěstů. Akce se bude znovu opakovat až za další rok.
„Myslím, že většina obyvatel vesnice souhlasí s tím, aby se Morava zviditelnila a abychom si připomněli její tradice. Nevidím důvod, proč by vlajka nemohla na obecním úřadě být,“ přiblížil postoj Bludova k historickým kořenům regionu starosta obce Pavel Ston. Stejný názor mají i představitelé dalších vesnic a měst v okrese. Národní symbol tak letos vyvěsí například v Libině, Dolních Studénkách, Olšanech, Postřelmově, Zábřehu a například i v Šumperku. Někde se akce zúčastní poprvé, pro další už jde o zavedenou tradici. Na tu ostatně sází sami propagátoři moravské vlajky. „Našim cílem je probouzet zájem především mladých lidí o poznávání naší vlasti. Jedinečných tradic, barvitého folkloru, bohatých dějin a malebné přírody,“ přiblížil hlavní smysl iniciativy předseda MNO Jaroslav Krábek. O zaměření se na mladší generaci potvrzuje fakt, že Moravská národní obec už pronikla také na sociální síť Facebook.

Podoba moravské vlajky, která je složena z pruhů červené a žluté barvy, se rodila několik staletí a prošla řadou změn. Aby se odlišila od praporů některých měst s podobným uspořádáním, přibyla do jejího středu šachovaná orlice. Zatímco před třemi roky se k iniciativě připojilo jen několik desítek obcí, letos jich budou téměř čtyři stovky.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA ZÁBAVOU ZADARMO
Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na divadelní představení Včera, dnes a zítra, které nabídne ty nejlepší scénky Felixe Holzmanna. Pořad se uskuteční 25. února v KKC Rapotín. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Ve čtvrtek vylosujeme a zkontaktujeme jednoho čtenáře, který získá dvě vstupenky na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Jaký doplněk nenosil Felix Holzmann?

A) brýle
B) motýlka
C) klobouk

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze, vyhráli Stanislav Diviš z Postřelmova, Radomír Pátík ze Šumperka, Petr Jílek ze Zábřeha, Alžběta Vévodová z Chromče a Gustav Vichta z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).