SPORT

Mladí šachisté ze Šumperka

14. září 2009, 00:00, téma ŠACHY, rejdakce
Šumperk - Šumperští šachisté opět bodovali.

- Olomoucké šachové léto

Druhého největšího šachového festivalu v České republice se úspěšně zúčastnila i pětice šumperských šachistů. V OPEN turnaji startovalo celkem 175 borců. Nejlepší výkon předvedl bývalý šumperský gymnazista Štěpán Žilka, který momentálně hájí barvy extraligového Frýdku-Místku. Vstup do turnaje se povedl Štěpánovi impozantně. Po sedmi kolech se 7 body na kontě byl neohroženě ve vedení. K celkovému 1. místu mu stačily 2 uhrané remízy v posledních kolech. V turnaji statečně bojovali i mladí svěřenci trenéra Josefa Šnajdra. Nejlépe si vedla Nicola Lužíková z V. ZŠ v Šumperku, která dokázala přehrát i šachisty přes 2000 FIDE ELO a se 4,5 body se umístila na 90. místě. Stala se krajskou přebornicí žen, juniorek a dorostenek. Dařilo se i dvěma gymnazistům Jakubu Vaculíkovi, který se 4 body skončil na 124. místě, a Marku Malému, který se stal krajským přeborníkem mezi dorostenci i juniory a se 4,5 body skončil na 96. místě. Vedoucí družstva Libor Lužík se umístil se třemi body na 159. místě.

Celkové pořadí :

1. IM Štěpán Žilka -  2466 CZE 8 bodů
2. GM Konstantin Chernyshov - 2555 RUS 7,5 bodu
3. Piotr Nguyen - 2368 POL 7 bodů
90. Nicola Lužíková - 1753 CZE 4,5 bodu
96. Marek Malý - 0 CZE 4,5 bodu
124. Jakub Vaculík - 0 CZE 4 body
159. Libor Lužík - 1710 CZE 3 body
 
    


- WISCONSIN CUP Prostějov

Do Prostějova se na sklonku prázdnin sjelo 50 šachistů a nechyběli mezi nimi i šumperští talenti Nicola Lužíková, Marek Malý a Jakub Vaculík. I v Prostějově potvrdili šumperští hráči, že jejich forma jde směrem vzhůru. Nicola Lužíková zvítězila v kategorii žen před Natálií Dunglovou ze Žamberka a stala se i nejlepším hráčem do 15 let. Marek Malý sehrál pěkné partie se střídavými úspěchy a za 4,5 bodu bral 21. místo. Celkové umístění Jakuba Vaculíka neodpovídá předvedenému výkonu, kdy v každém kole dostal silnější soupeře a pral se s nimi doslova o každý centimetr šachovnice, avšak víc jak na 39. místo to nestačilo. Vedoucí družstva Libor Lužík skončil na 28. místě.

Celkové umístění :

1. Zatloukal Petr - A64 Grygov 7 bodů
2. Mohapl Petr - Tatran Litovel 7 bodů
3. Kotva Milan - TJ Lokomotiva Česká Třebová 6,5 bodu
21. Malý Marek - TJ Sokol Šumperk 4,5 bodu
26. Lužíková Nicola - TJ Sokol Šumperk 4,5 bodu
28. Lužík Libor - TJ Sokol Šumperk 4,5 bodu
39. Vaculík Jakub - TJ Sokol Šumperk 3,5 bodu
 

- Mistrovství České republiky juniorů v rapid šachu

První zářijový víkend patřil v Havlíčkově Brodě šachistům. 101 borců zde usilovalo o juniorský titul přeborníka České republiky v rapid šachu. Hrálo se švýcarským systémem 2x25 minut na partii. Celkovým vítězem se stal Tomáš Pecha z Frýdku Místku a juniorskou mistryní WFM Tereza Olšarová ze Slávie Orlová. V družstvech zvítězil Dolní Benešov. V Havlíčkově Brodě nechyběla ani pětice šumperských šachistů, kterým před turnajem zvedly sebevědomí nově připsané ELO body. Tomáš Kostecký se umístil celkově na 83. místě s 3,5 bodu, Jakub Vaculík 69. se čtyřmi body, Marek Malý střídal lepší a horší partie a za 4,5 bodu bral 46. místo. Jako bájný pták Fénix vstal z popela Jan Kostecký a po třech prohrách 5x zvítězil. Před posledním kolem se pohyboval v první dvacítce, prohra v závěrečném kole odsunula Honzu na 42. místo. Zajímavé útočné partie Nicole Lužíkové přinesly nadílku 5 bodů. Třináctiletá Nicola Lužíková vybojovala 4. místo v kategorii juniorek /do 20 let/ a celkově skončila na 39. místě.

Celkové umístění :

Junioři :

1. Pecha Tomáš - Frýdek-Místek 7,5 bodu
2. Straka Vojtěch  - SK Oáza Praha 7,5 bodu
3. Kriebel Tadeáš - MSA Dolní Benešov 7,5 bodu
39. Lužíková Nicola - TJ Sokol Šumperk 5 bodů
42. Kostecký Jan - TJ Sokol Šumperk 5 bodů
46. Malý Marek - TJ Sokol Šumperk 4,5 bodu
69. Vaculík Jakub - TJ Sokol Šumperk 4 body
83. Kostecký Tomáš - TJ Sokol Šumperk 3,5 bodu

Juniorky :

1. WFM Olšarová Tereza - SK Slavia Orlová 6,5 bodu
2. Novosadová Kristýna - BŠŠ Frýdek – Místek 5,5 bodu
3. Sabolová Gabriela - ŠK Vysoké Mýto 5,5 bodu
4. Lužíková Nicola - TJ Sokol Šumperk 5 bodů

V kategorii družstev se benjamínci Šumperka mezi ostřílenými juniory umístili na pěkném 11. místě z 19 zúčastněných družstev.

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.