Mladí šachisté ze Šumperka

14. září 2009, 00:00, téma ŠACHY, rejdakce
Šumperk - Šumperští šachisté opět bodovali.

- Olomoucké šachové léto

Druhého největšího šachového festivalu v České republice se úspěšně zúčastnila i pětice šumperských šachistů. V OPEN turnaji startovalo celkem 175 borců. Nejlepší výkon předvedl bývalý šumperský gymnazista Štěpán Žilka, který momentálně hájí barvy extraligového Frýdku-Místku. Vstup do turnaje se povedl Štěpánovi impozantně. Po sedmi kolech se 7 body na kontě byl neohroženě ve vedení. K celkovému 1. místu mu stačily 2 uhrané remízy v posledních kolech. V turnaji statečně bojovali i mladí svěřenci trenéra Josefa Šnajdra. Nejlépe si vedla Nicola Lužíková z V. ZŠ v Šumperku, která dokázala přehrát i šachisty přes 2000 FIDE ELO a se 4,5 body se umístila na 90. místě. Stala se krajskou přebornicí žen, juniorek a dorostenek. Dařilo se i dvěma gymnazistům Jakubu Vaculíkovi, který se 4 body skončil na 124. místě, a Marku Malému, který se stal krajským přeborníkem mezi dorostenci i juniory a se 4,5 body skončil na 96. místě. Vedoucí družstva Libor Lužík se umístil se třemi body na 159. místě.

- WISCONSIN CUP Prostějov

Do Prostějova se na sklonku prázdnin sjelo 50 šachistů a nechyběli mezi nimi i šumperští talenti Nicola Lužíková, Marek Malý a Jakub Vaculík. I v Prostějově potvrdili šumperští hráči, že jejich forma jde směrem vzhůru. Nicola Lužíková zvítězila v kategorii žen před Natálií Dunglovou ze Žamberka a stala se i nejlepším hráčem do 15 let. Marek Malý sehrál pěkné partie se střídavými úspěchy a za 4,5 bodu bral 21. místo. Celkové umístění Jakuba Vaculíka neodpovídá předvedenému výkonu, kdy v každém kole dostal silnější soupeře a pral se s nimi doslova o každý centimetr šachovnice, avšak víc jak na 39. místo to nestačilo. Vedoucí družstva Libor Lužík skončil na 28. místě.

- Mistrovství České republiky juniorů v rapid šachu

První zářijový víkend patřil v Havlíčkově Brodě šachistům. 101 borců zde usilovalo o juniorský titul přeborníka České republiky v rapid šachu. Hrálo se švýcarským systémem 2x25 minut na partii. Celkovým vítězem se stal Tomáš Pecha z Frýdku Místku a juniorskou mistryní WFM Tereza Olšarová ze Slávie Orlová. V družstvech zvítězil Dolní Benešov. V Havlíčkově Brodě nechyběla ani pětice šumperských šachistů, kterým před turnajem zvedly sebevědomí nově připsané ELO body. Tomáš Kostecký se umístil celkově na 83. místě s 3,5 bodu, Jakub Vaculík 69. se čtyřmi body, Marek Malý střídal lepší a horší partie a za 4,5 bodu bral 46. místo. Jako bájný pták Fénix vstal z popela Jan Kostecký a po třech prohrách 5x zvítězil. Před posledním kolem se pohyboval v první dvacítce, prohra v závěrečném kole odsunula Honzu na 42. místo. Zajímavé útočné partie Nicole Lužíkové přinesly nadílku 5 bodů. Třináctiletá Nicola Lužíková vybojovala 4. místo v kategorii juniorek /do 20 let/ a celkově skončila na 39. místě.