SPORT

Mistrovství světa se poběží i na Šumpersku

30. června 2008, 02:07, rejdakce
Mistrovství světa se poběží i na Šumpersku Olomoucko - V polovině července 2008 se po 17 letech v České republice uskuteční mistrovství světa v orientačním běhu, a to právě v Olomouckém kraji.

Mistrovství odstartuje v neděli 13. 7. dopoledne kvalifikací sprintu v Prostějově, odpoledne se pak uskuteční finálový závod téže disciplíny v Olomouci, kde se před jeho startem na Horním náměstí odehraje i zahajovací ceremoniál. V následujícím týdnu se pak již světová špička tohoto sportu přesune do lesů - v úterý 15. 7. se odehraje v Dalově poblíž Šternberka kvalifikace závodu na klasické trati, který bude mít finále v sobotu 19. 7. ve Skřípově nedaleko Konice. Mezitím proběhne ve čtvrtek 17. 7. závod na krátké trati s centrem ve Ždárském potoce u Rýmařova (kvalifikace i finále v jednom dni), a poté na závěr v neděli 20. 7., závod štafet ve Skřípově.

Nejblíže Šumperku se tedy uskuteční závod na krátké trati ve Žďárském Potoce. Jak je výše uvedeno, v jeden den na závodníky čekají v okolí Skřítku dvě tratě. Nejprve od 9:30 h do zhruba 11:30 h všichni postupně absolvují kvalifikační závod, z nějž pak nejlepší postoupí do odpoledního finále, které proběhne od 15:00 h v kategorii mužů a následně od 17:30 h v kategorii žen. Podstatou tohoto sportu je sice absolvování dané trasy v lese, takže závodníky není po většinu doby vidět. Pro letošní mistrovství světa však bude využita řada technických vymožeností, aby si diváci přišli na své.  Při finálových závodech bude v cílové aréně umístěna velkoplošná obrazovka, přenášející záběry pořízené kamerami umístěnými v lese, zobrazující závodní mapu i s aktuální polohou nejlepších závodníků, sledovanou on-line přes GPS nebo přinášející jiné poutavé záběry a dokumenty přibližující sport, který je nezřídka soubojem s přírodou v pravém slova smyslu v nestrojených podmínkách, bez ohledu na náročnost terénu a počasí. Přímo v cílové aréně pak nebudou chybět zkušení spíkři a divácké atmosféře jistě napomůžou i čeští běžci, kteří patří přinejmenším k širší světové špičce, a tak nebude chybět napětí z očekávání výsledků „našich barev“. Celý šampionát bude zpravodajsky pokrývat Česká televize a signál bude přebírat i řada zahraničních televizí.

MS se tak úplně nevyhnulo ani Šumperku samotnému, v pátek 27. 6. dopoledne zavítali do jeho ulic nejlepší závodníci z Finska a z českého týmu, aby zde bojovali o účast v závodu sprintu na nominačních závodech, které zde zorganizovali pořadatelé MS. Nebylo to poprvé, kdy se do Šumperka sjel mezinárodní výběr orientačních běžců, před třemi lety se zde uskutečnilo Mistrovství Evropy dorostu. Na pořádání MS se také budou podílet orientační běžci ze Šumperka pod vedením technického ředitele MS  Davida Aleše (Magnus Orienteering).

 Šumperský závodník Vojta Král  27. června také běžel nominační závod po Šumperku

Přijít a vyzkoušet si tento sport může ovšem každý, současně s MS se uskuteční i mezinárodní šestidenní závody pro veřejnost, Orienteering festival, jejichž jednotlivé etapy budou mít centrum jednak ve stejných místech jako MS a jednak v dalších lokalitách, a to (postupně od 14. do 19. 7.): Čechy pod Kosířem, Dalov, Bělkovice-Lašťany, Stará Ves u Rýmařova, Olešnice u Bouzova a Skřípov. Etapa ve Staré Vsi proběhne mezi závody MS, takže umožňuje výbornou příležitost kombinace zážitku z pohledu diváka i přímého účastníka. Stačí se dostavit dopoledne nebo kolem poledne do centra závodů ve Staré Vsi a u prezentace se přihlásit do kategorie příchozích. A podobně tomu bude i při jakékoliv jiné etapě.

FOTOGALERIE NOMINAČNÍ ZÁVOD NA MS
 
Tomáš Dlabaja
Tomáš Dlabaja 
 
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.