SPORT

Mistrovství České republiky v rapid šachu

16. září 2009, 00:00, téma ŠACHY, rejdakce
Mistrovství České republiky v rapid šachu Hradec Králové - MČR mládeže v rapid šachu se uskutečnilo ve dnech 12.-13. září v Hradci Králové. Hrálo se ve třech věkových kategoriích – do 10, 12 a 14 let tempem 2x20 minut + 5 sekund na tah.
Turnaje se zúčastnila v kategorii D14 i Nicola Lužíková ze Šumperka. Jako třetí nasazená potvrdila v prvním kole úlohu favoritky a přehrála Pavlínu Jarou ze Sokola Brandýs nad Labem. Ve druhém kole černými figurami nedala šanci Natálii Dunglové ze Žamberka. Ve 3. kole čekala Nicolu na druhé desce Kateřina Vlčková, která se právě vrátila z Mistrovství Evropy. Nicola zaváhala v zahájení a Katka Vlčková ji postupně přehrála.

V dalším kole Kristýna Sabolová z Vysokého Mýta postavila proti Nicole obranný val, který šumperská hráčka nedokázala v časovce překonat, a tak partie skončila smírně. V 5. kole Nicola nezaváhala a snadno si poradila s Lenkou Slabou z Boršic. V sobotním závěrečném kole čekala na Nicolu zkušená šachistka Durasu Brno Karolína Zavadilová. Už před zápasem bylo vidět, že Karolína si hodně věří a počítá jen s výhrou. Hned v úvodu partie se začaly dít věci. Nicola hrající bílými bez respektu zahájila útokem na rošádu brněnské hráčky, doslova hrnula své figury a pěšce proti černému králi. Černý král útok neustál a padl v obklíčení bílými figurami. Po této partii se Nicola pohybovala na průběžném 3. místě a los jí na nedělní ranní kolo přidělil těžkou soupeřku – Elišku Johnovou z TJ Jiskra Hořice v Podkrkonoší.
 

Hned v zahájení se Nicola dostala pod tlak, přehlédla dvojí úder a přišla o věž. Po takové ztrátě těžké figury bez náhrady většina partií končí prohrou. Nicola se však nevzdala a začala manévrovat figurami po šachovnici tak šikovně, že získala soupeřčinu dámu za koně a střelce. Otřesená Eliška po ztrátě dámy se neúspěšně bránila útoku šumperské hráčky a po chybném tahu králem, kdy přišla o věž s následným třítahovým matem, se vzdala. V předposledním kole Nicola sehrála krásnou partii plnou nápadů s první nasazenou Janou Maříkovou z Veselí nad Lužnicí, bohužel však přepnula strunu v útoku a skončila pod matem.

Před posledním kolem byla Nicola na 4. místě s půlbodovou ztrátou na Karolínu Zavadilovou a jednobodovou na vedoucí duo Vlčková-Maříková. Do posledního kola měla Nicola za soupeřku Veroniku Novákovou z BŠŠ Frýdek-Místek. Již v zahájení ve skandinávské hře získala Nicola mírnou poziční výhodu, kterou v závěru partie proměnila v zisk cenného bodu. V dramatickém závěru turnaje Maříková remízovala a skončila druhá, Vlčková porazila Rohovskou z Frýdku-Místku a stala se Mistryní ČR v rapid šachu. Po remíze Karolíny Zavadilové s Lenkou Blechovou z Osvětiman se čekalo na rozluštění 3. medailistky – tou se stala díky pomocnému hodnocení Nicola Lužíková.

Za předvedený výkon a svým herním pojetím si medaili určitě zasloužila. Po skončení turnaje se všichni účastníci pomalu přesouvali ke svým domovům, jen Nicola Lužíková – šachový nomád – se z Hradce Králové za necelé tři hodiny teleportovala do 220 km vzdálené Valašské Bystřice na třetí kolo FIDE turnaje. Do turnaje vstoupila remízou a v pondělním 4. kole vyhrála.
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.