SPORT

Místo závodění boj o přežití! Extrémisté potili krev v brazilské džungli, dávala jim zabrat na mistrovství světa

16. prosince 2015, 16:00, Petr Fišer
Místo závodění boj o přežití! Extrémisté potili krev v brazilské džungli, dávala jim zabrat na mistrovství světa Brazílie, Šumperk - Byla to spíše expedice než závod. Většinu času se bojovalo o přežití, na opravdové soupeření a soutěžení zbývalo jen velmi málo energie. Šumperský tým Fénix Multisport přizpůsobil extrémním podmínkám taktiku. A vyplatilo se mu to. Vydařenou sezónu završil parádním vystoupením na mistrovství světa v adventure racingu, pod vedením kapitána a navigátora Pavla Paloncýho si po týdenní dřině v brazilské džungli odvezl vynikající jedenácté místo.

 „Věděli jsme, že to bude dlouhé a náročné, proto jsme se snažili jít s rozumem. Až poslední den, když jsme sedli na kola, jsme si mohli pořádně zazávodit,“ prozradila nová posila Tomáš Vaněk.
Na odvážné aktéry čekalo přes 700 kilometrů pádlování, treku, jízdy na kole a speciální disciplíny – tzv. packraftingu. O co šlo? „Jedná se o kombinaci pádlování a jízdy na nafukovacích kajacích. Když to jde, tak pádlujete, když to nejde, tak kajaky sbalíte a nesete si je na zádech. A ono to většinou nešlo. K tomu s sebou táhnete vesty a pádla, kterými jsme se hodně zachytávali o liány při prosekávání cesty džunglí,“ popisovala útrapy na nevšední trase týmová stálice Kristýna Skalická.
Společně se svými kolegy na ní strávila bez deseti minut sedm dní. „Byl to ten nejtěžší závod, co jsme kdy absolvovali,“ shodovali se v cíli všichni do jednoho. „Strašné vedro, spalující slunce, v horách málo vody a džungle jako taková,“ vypočítával Pavel Paloncý a pokračoval: „Do toho komáři, hmyzáci, termiti a jiná havěť. Neprostupný terén, liány, ostny… V podstatě všechno se nás snažilo sežrat nebo si do nás aspoň bodnout,“ pousmál se kysele ostřílený borec ze Šumperka.
Jako orientační běžec měl na starost důležitý faktor - navigaci. „Bylo to bez přehánění brutální,“ hledal vhodná slova zkušený matador. „Mapa z roku 1964 v měřítku 1:100 000, vrstevnice po padesáti metrech, pěšiny žádné. Nebylo moc věcí, kterých by se dalo držet,“ shrnul, proč byla jeho pozice obtížnější než za normálních okolností. „Spíš to byla taková slepá mapa pro skautíky,“ doplnil ho bez váhání nejstarší člen týmu Jan Obuškevič.
Pořadatelé ani zdaleka neodhadli náročnost závodu, a tak i vítězné družstvo z Nového Zélandu potřebovalo na jeho kompletní zdolání téměř sedm dní oproti plánovaným čtyřem a půl. Většina výběrů se v důsledku těchto nenaplněných prognóz potýkala s nedostatkem jídla. „No, měli jsme ho trochu méně,“ připustil Vaněk, ale vzápětí dodal: „Protože jsme s tím docela počítali, tak nám ho zase tolik nechybělo.“
Organizátoři s ohledem na obtížnost přestřelili natolik, že museli jednu etapu vyměnit za přepravu závodníků malým letadlem Cesna. „V závodě jsem ještě neletěla, byla to nejlepší etapa ze všech,“ tvrdila Skalická.
V brazilské oblasti Pantanal u hranic s Bolívií na ně čekala spousta nevšedních zážitků. „Jaguára jsme neviděli, ale jinak jsme potkali snad úplně všechno. Krokodýly, piraně, rejnoky, papoušky, pásovce a mnoho dalšího,“ vypočítával Pavel Paloncý. „Nejdřív jsme měli trochu obavy, ale pak jsme si na ně zvykli. A nejspíš si zvykli i oni na nás, takže často plavali hned vedle,“ přihodil Tomáš Vaněk. „Byla to jedna velká zoo,“ usmála se Kristýna Skalická. „Bylo tady hezky. Jsem moc rád, že jsme se dostali do takového neobvyklého prostředí. Ale děti bych sem na dovolenou nevzal,“ měl okamžitě jasno Jan Obuškevič.

Funkci týmového kapitána vykonával šumperský dobrodruh Pavel Paloncý (vpravo).


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.