ZPRÁVY

Místo schodiště je před radnicí díra

15. září 2015, 08:02, bav
Šumperk - Šumperská radnice přišla o vstupní schodiště. Dnes je tam místo něj nevzhledná díra a torzo kašny. I tu si ale kameníci brzy odvezou a podrobí ji záchranné operaci. Návštěvníci úřadu tak musí využívat boční vchod, a to až do května příštího roku. Oprava hlavního schodiště vyjde město na více než dva milióny korun.

 Kameníci s demolicí schodiště začali prvního září. Od té doby se také hlavní vchod do radnice schoval za bezpečnostní zástěnu. „Žádný poklad jsme pod schodištěm nenašli," zavtipkoval k průběhu bouracích prací René Seifried, kameník specializovaný na záchranu historických památek. „Byla tam jen spousta záhozu z cihelné sutě. Schody jsou velice zchátralé," zhodnotil Seifried stav vstupních kvádrů, po kterých se do budovy nepřetržitě stoupalo po několik desetiletí. Podle vyjádření radnice došlo k jejich rozebrání po 104 letech. „Schody jsou původní, žulový materiál už je ale hodně špatný a musíme také navrhnout jiné řešení základů," řekl k plánovanému způsobu oprav olomoucký kameník. Samotná rekonstrukce rozebraných schodů bude probíhat přímo v Šumperku.
V pondělí 14. září rozebrali řemeslníci lasturu a vanu kašny. Ty si kameníci odvezou s sebou do Olomouce, poškozené opraví a zbytek zrestaurují. Vše pak osadí na původní místo do 27. května příštího roku.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Reagovat na příspěvek:
Datum: 15.9.2015 19:05
Titulek: to musel být ale výkon,
Autor: tvoja matka
sehnat takovou žhavou novinku...:)
Redakce serveru nenese odpovědnost za obsah diskuzí a vyhrazuje si právo mazat nevhodné příspěvky.

Jméno:

E-mail:

Titulek:

Text:
 

Zadejte, prosím, aktuální rok (4 číslice):

NA FESTIVAL ZADARMO


Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na festival JAZZ IN HALL, který se uskuteční v sobotu 7. října v tenisové hale v Zábřeze. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na jazzový festival zadarmo.

Soutěžní otázka:

Která populární zpěvačka ozdobí letošní program festivalu Jazz in Hall?

A) Petra Janů
B) Jitka Zelenková
C) Leona Machálková

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na komponovaný koncertní recitál textaře MICHALA HORÁČKA, který se uskuteční v pátek 6. října v Domě kultury Šumperk, vyhráli Hana Burešová ze Šumperka, Vlaďka Jančíková ze Sudkova, Eva Mazáková z Bludova, Vlasta Minářová z Postřelmova a Jarmila Papuková ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 hodin).