ZPRÁVY

Místo schodiště je před radnicí díra

15. září 2015, 08:02, bav
Šumperk - Šumperská radnice přišla o vstupní schodiště. Dnes je tam místo něj nevzhledná díra a torzo kašny. I tu si ale kameníci brzy odvezou a podrobí ji záchranné operaci. Návštěvníci úřadu tak musí využívat boční vchod, a to až do května příštího roku. Oprava hlavního schodiště vyjde město na více než dva milióny korun.

 Kameníci s demolicí schodiště začali prvního září. Od té doby se také hlavní vchod do radnice schoval za bezpečnostní zástěnu. „Žádný poklad jsme pod schodištěm nenašli," zavtipkoval k průběhu bouracích prací René Seifried, kameník specializovaný na záchranu historických památek. „Byla tam jen spousta záhozu z cihelné sutě. Schody jsou velice zchátralé," zhodnotil Seifried stav vstupních kvádrů, po kterých se do budovy nepřetržitě stoupalo po několik desetiletí. Podle vyjádření radnice došlo k jejich rozebrání po 104 letech. „Schody jsou původní, žulový materiál už je ale hodně špatný a musíme také navrhnout jiné řešení základů," řekl k plánovanému způsobu oprav olomoucký kameník. Samotná rekonstrukce rozebraných schodů bude probíhat přímo v Šumperku.
V pondělí 14. září rozebrali řemeslníci lasturu a vanu kašny. Ty si kameníci odvezou s sebou do Olomouce, poškozené opraví a zbytek zrestaurují. Vše pak osadí na původní místo do 27. května příštího roku.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 15.9.2015 19:05
Titulek: to musel být ale výkon,
Autor: tvoja matka
90
158
sehnat takovou žhavou novinku...:)
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na akční thriller SICARIO 2: SOLDANO, který šumperské kino OKO promítá ve dnech 28. a 29. června. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

O čem vypráví příběh filmové série Sicario?

A) o drogových kartelech
B) o krvelačných zombies
C) o motocyklových závodnících

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny ZRNÍ, která zahraje na hradním nádvoří v Zábřeze ve čtvrtek 28. června, vyhráli Šárka Lakomá ze Šumperka, Alžběta Vévodová z Chromče, Michal Pěnička ze Šumperka, Miluška Vobořilová ze Šumperka a Tomáš Dobranský ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).