ZPRÁVY

Místo schodiště je před radnicí díra

15. září 2015, 08:02, bav
Šumperk - Šumperská radnice přišla o vstupní schodiště. Dnes je tam místo něj nevzhledná díra a torzo kašny. I tu si ale kameníci brzy odvezou a podrobí ji záchranné operaci. Návštěvníci úřadu tak musí využívat boční vchod, a to až do května příštího roku. Oprava hlavního schodiště vyjde město na více než dva milióny korun.

 Kameníci s demolicí schodiště začali prvního září. Od té doby se také hlavní vchod do radnice schoval za bezpečnostní zástěnu. „Žádný poklad jsme pod schodištěm nenašli," zavtipkoval k průběhu bouracích prací René Seifried, kameník specializovaný na záchranu historických památek. „Byla tam jen spousta záhozu z cihelné sutě. Schody jsou velice zchátralé," zhodnotil Seifried stav vstupních kvádrů, po kterých se do budovy nepřetržitě stoupalo po několik desetiletí. Podle vyjádření radnice došlo k jejich rozebrání po 104 letech. „Schody jsou původní, žulový materiál už je ale hodně špatný a musíme také navrhnout jiné řešení základů," řekl k plánovanému způsobu oprav olomoucký kameník. Samotná rekonstrukce rozebraných schodů bude probíhat přímo v Šumperku.
V pondělí 14. září rozebrali řemeslníci lasturu a vanu kašny. Ty si kameníci odvezou s sebou do Olomouce, poškozené opraví a zbytek zrestaurují. Vše pak osadí na původní místo do 27. května příštího roku.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 15.9.2015 19:05
Titulek: to musel být ale výkon,
Autor: tvoja matka
65
sehnat takovou žhavou novinku...:)
Reagovat