ZPRÁVY

Místo lyžařů brázdí sjezdovky nadšení houbaři

7. ledna 2014, 05:00, Hana Písková
Místo lyžařů brázdí sjezdovky nadšení houbaři Mohelnice, Loštice - Sněhovou nadílku meteorologové v těchto dnech neslibují. K výraznějšímu ochlazení může dojít nejdříve na konci týdne. Namísto lyžařů mohou v těchto dnech jásat milovníci hub.

Uplynulý víkend přinesl na lednové poměry extrémně vysoké teploty. Většina sjezdovek v Jeseníkách byla mimo provoz a provozovatelé ski areálů zasněžování umělým sněhem vzdali. „Případné ochlazení přijde až na konci týdne. Zasněžovat v těchto dnech opravdu nemá smysl,“ potvrdil meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu Eduard Jarcovják. Zatímco po sněhové nadílce není památky, návštěvníky lesa mohou v nižších polohách našeho kraje překvapit nečekané druhy hub, které většinou rostou na jaře nebo na podzim. Podle mykologů za to může současné poměrně teplé počasí. Znalci hub si tak po příchodu z lesa mohou i v lednu uvařit houbovou polévku či omáčku a smaženici. Košíky si budou moci plnit do doby, než přijdou větší mrazy. „Našli jsme druhy, které v tuto dobu neměly růst, obvykle končí v říjnu. Současné počasí těmto druhům přeje, je to neobvyklé. Začínají růst i houby, které rostou až na jaře,“ tvrdí mykolog Jiří Polčák. Podle něj mohu lidé v lese narazit například na ucho Jidášovo, hlívu ústřičnou a penízovku sametonohou. Z podzimních druhů si mohou houbaři odnést čirůvkou fialovou a dvoubarvou. „Rostou v jehličnatých i listnatých lesech. Jsou to jedlé, výborné houby,“ dodal Polčák.

Pozor na otravy!

Počasí však zároveň přeje i houbám jedovatým. V lese už mykologové narazili na třepenitku svazčitou, která obsahuje podobné jedovaté látky jako muchomůrka zelená. Podle odborníků má nahořklou chuť. Při lednové procházce lesem se lidé mohou potěšit také pohledem na houby, které sice nejsou jedlé, ale zaujmou svou krásou a zbarvením. Patří mezi ně například ohnivec rakouský. Tento druh se přitom většinou objevuje v lesích až na jaře. I v tomto ročním období platí samozřejmě pravidlo sbírat pouze houby, které bezpečně poznáme, nebo raději navštívit mykologickou poradnu.


Foto: Jaroslav Kropáč

Milovníci hub jsou letos ve svém živlu. Nezvykle teplá zima zapříčinila růst mnoha hříbků, které se obvykle objevují na podzim. Některé z nich byly letos součástí expozice v šumperském muzeu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.