SPORT

Míša Klimešová - šumperský aerobic má své favority i dnes

17. října 2007, 16:06, -zag-
Míša Klimešová - šumperský aerobic má své favority i dnes Šumperk - ROZHOVOR o sportu, který nadchne všechny malé holčičky.
I když se páteční večer 5.října v pořadu KRÁLOVNA AEROBIKU ČR 2007 nestala šumperačka Míša novou Missaerobic pro rok 2007, jistě zůstala tou nej pro své kamarády, přátele, spolužáky a rodinu, pro všechny, kteří jí drželi při cestě soutěží palce. 

Aerobic ostatně není zrovna v Šumperku neznámým sportem. O něco víc se proslavil již předminulý rok, kdy soutěž Missaerobic vyhrála Míšina sportovní kolegyně Nikola Vykydalová. 

Ale jak říkáme, sport nazvaný aerobic není neznámým. I když představit blíže si jej můžeme. Aerobik lze označit jako  kondiční cvičení při hudbě, zaměřené na rozvoj oběhové soustavy, na zvýšení úrovně vytrvalosti a výkonnosti. Řadou vědců je prokázáno, že příznivě ovlivňuje funkci a strukturu pohybového ústrojí a pozitivně působí na nervovou soustavu. Sport s názvem aerobik vznikl v USA a rychle se rozšířil do celého světa. Prvopočátky tohoto sportu lze najít už v roce1968 u pana Kennetha Coopera, který vydal knížku nazvanou Aerobics.  Pro znalé je pak aerobic spojen se jmény akčních žen, jakými jsou Jane Fondová nabo Češka Olga Šípková.  Foto převzato z archivu Blue Style

Letos jste byla jednou z finalistek Missaerobic. Jaké to bylo, když jste se dostala mezi ty nejlepší?

Michaela Klimešová: "Ze začátku jsem měla samozřejmě velikou radost, protože na to, že budu jedna z finalistek, jsem ani nepomyslela. Celá příprava a vše uběhlo velmi rychle. Až teď zpětně si uvědomuji, že být finalistkou Miss aerobik je zatím můj největší životní úspěch." 


Jaké to vlastně je, když se najednou ocitnete pod tím vším tlakem ze soutěže, která má běžet ve vysílacím čase a když se o Vás starají profesionálové?
Michaela Klimešová: "Vlastně skoro až do natáčecího dne jsem žádný tlak nepociťovala. Letošní ročník byl výjimečný v tom, že se nesl v duchu přátelství mezi všemi finalistkami a možná i proto jsem to brala spíš jako aerobikové soustředění a ne jako soutěž. Rodina a přátelé mi sice často připomínali, že budu v televizi, ale já jsem si to raději nepřipouštěla, protože strach a tréma bylo to poslední, co jsem potřebovala.

Péči o nás jsem si vysloveně užívala. Oblékli nás, namalovali, učesali a neustále upravovali.Také jsem měla příležitost se seznámit s profesionály z televize, hlavně s panem režisérem Adamcem a nebo s moderátory finále, čímž jsem mohla nahlédnout do světa celebrit.


Byla mezi dívkami rivalita? Skoro každá finalistka Miss tvrdí, že žádná rivalita nikdy neexistuje, ale to přece snad ani není možné? Co třeba šeptanda, která má úspěch zaručený?
Michaela Klimešová: "Já si myslím, že to možné je…my jsme toho důkazem. Rivalitu jsem v soutěži totiž ani jednou nepostřehla. Všechny jsme si umístění přály navzájem. Dokonce jsme takové kamarádky, že už plánujeme akce, kde se budeme potkávat. Třeba já jsem všechny finalistky pozvala do Jeseníků v zimě na lyžování. Tak když nás náhodou na svahu potkáte, určitě poznáte, že jsme vážně kamarádky.


 Jak jste vnímala a prožívala přípravy v Lázních Bělohrad a pak na turecké Riviéře?
Michaela Klimešová: "Lázně jsme navštívily dvakrát a vždycky jsme si to na 100% užily. Hlavně personál nás zde přímo obskakoval a lázeňští hosté nás obdivovali a chodili se dívat na tréninky aerobiku, které byly v lázních docela drsné. Turecko bylo náročnější z toho důvodu, že se zde muselo natočit plno materiálu pro televizi a ve 40 stupních to nebyla hračka.

Vypadá to, jako že jsme se opalovaly na pláži a užívaly si dovolenou, ale to že jsme vstávaly ve
4 a večer cvičily do 10, už nikdo neví. I přes to se ale našly chvilky volna, kdy jsem si mohla vyzkoušet např. vodní lyže nebo rafting. Tedy i Turecko pro mě bylo nezapomenutelným zážitkem

Stát se Missaerobic je asi snem každé malé holčičky, kterou maminka přivede na první hodinu aerobicu. Jak v nich uchovat to prvotní nadšení a nezkazit je dnešním diktátem super štíhlých linií?
Michaela Klimešová: "Myslím, že zrovna u sportujících dívek není super štíhlá linie trendem. Právě už od malička se jím vysvětluje, že ke sportu patří i pravidelná strava a určitě ne nějaké hubnutí. Ony totiž moc dobře ví, že aby podaly dobrý výkon na závodech, potřebují právě sílu a na těle nějaký ten sval.


Většina lektorek aerobicu si své hodiny diriguje a upravuje sama. Vy také předcvičujete? Komu a kde? 
Michaela Klimešová: "Ano, předcvičuji na MDDM v Šumperku dívkám zhruba od 13 let. Umožnila mi to moje dlouholetá trenérka Věrka Formánková, které bych tímto chtěla poděkovat, že mě vlastně k aerobiku zlákala."


Jak vypadají Vaše hodiny? Snažíte se je něčím oživit? 
Michaela Klimešová: "Moje hodiny jsou vlastně normální komerční aerobik, do kterého se snažím zapojit třeba i prvky moderního tance nebo něco ze sportovního aerobiku. Holky musí cvičení hlavně bavit a tak hodiny nemůžou být stejné. I když prvky, které potřebují na závody trénujeme každou hodinu, to jim neodpustím."


Co si plánujete do budoucna co se aerobicu týče?
Michaela Klimešová: "Já už mám závodění za sebou, cvičím totiž od malička, takže můj plán do budoucna je v listopadu si udělat trenérskou licenci a později i kurz powerjogy. Tak jako všechno i aerobik jde totiž dopředu a já chci s ním."
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.