ZPRAVODAJSTVÍ

Miroslava Kouřilová: „Pořád přemýšlím nad tím, co by se dalo vylepšit.“

26. září 2017, 12:00, Hana Písková
Miroslava Kouřilová: „Pořád přemýšlím nad tím, co by se dalo vylepšit.“ Šumperk - Její dědeček byl keramik a táta je řezbář. Jako dítě prošla sborovým zpěvem u Motýlů, hrála na housle a ráda vzpomíná na kroužky i svou pozdější práci v šumperské „Dorisce“. Díky rodině i zmiňovaným aktivitám vždycky tíhla ke kulturnímu a společenskému životu. Dnes pracuje v Informačním centru Šumperk, které se letos stalo Informačním centrem roku 2017 v Olomouckém kraji. Miroslava Kouřilová si dokáže představit, že práci v infocentru, která v sobě zahrnuje profesi poradkyně, průvodkyně a konec-konců i galeristky a organizátorky společenských akcí, bude ráda dělat tak dlouho, jak to jen půjde.

O ceně Informační centrum roku 2017 rozhodli samotní návštěvníci. Co se jim podle vás na tom šumperském líbí?
S kolegyní doufáme, že úplně všechno. Uvědomujeme si, že jsme většinou první lidé, na které turisté v Šumperku narazí. Snažíme se o osobní přístup, vstřícnost, rychlost poskytovaných služeb. Jde nám o to, aby od nás lidé odcházeli spokojení a s dobrým pocitem. Svou roli hraje i krásná budova a zrekonstruované prostory, ve kterých se informační centrum nachází.

Co v Šumperku turisty nejvíc láká, o co mají zájem?
Určitě rozhledy z radniční věže s našimi průvodci, čarodějnické procesy, procházka Po stopách Malé Vídně, prohlídkové okruhy městem, návštěva městského muzea a klášterního kostela.
Nové šumperské informační centrum se otevřelo loni, připravovala jste se nějak na tu práci?
Samozřejmě. Pořád s kolegyní Radkou Jílkovou studujeme. Ale už předtím jsme měly něco za sebou. Radka už dříve dělala průvodkyni. Já jsem předtím pracovala v IC u radnice, takže tam jsem získala základy.


Co vás na té práci nejvíc baví?
Ta pestrost. Každý den je úplně jiný. Práce za pultem informačního centra, to je klasika, když je potřeba, pomáháme i jako průvodkyně a postupně rozšiřujeme i další aktivity. Máme tu minigalerii a těší nás, že ji místní lidé vzali rychle za svou. Přicházejí si pro informace a zároveň už se ptají, co je u nás nového a co připravujeme.

A co připravujete?
Do konce září máme v minigalerii putovní výstavu Střední školy železniční, technické a služeb Šumperk, nazvanou Ukaž, co umíš. Na říjen budeme chystat výstavu k 55. výročí Motýlů Šumperk. V listopadu se výstavou výtvarnice Aleny Crhonkové připojíme k festivalu Město čte knihu. Budou tu probíhat dílničky, ve kterých si návštěvníci budou moci vyrobit pěknou záložku do knihy.

Jakou máte statistiku, roste počet návštěvníků Šumperka, přijíždí třeba i více zahraničních turistů?
Mohu mluvit o návštěvnosti informačního centra, ta se určitě zvýšila. V hlavní turistické sezóně o prázdninách míváme 250 i 300 lidí denně. Teď v září to bylo 80 až 90 lidí denně, ale berte to jako průměr. Jsou dny, kdy se nezastavíme, a pak jsou dny, kdy máme čas i na jinou práci, například na vkládání informací na internetové stránky a podobně. Co se týká návštěvníků ze zahraničí, v hlavní turistické sezóně jich přichází průměrně 9 za den. Nejčastěji jsou to Němci nebo Rakušané.

Dostali vás lidé někdy do úzkých něčím tak, že jste jim nedokázala poradit?
Na nějakou vyloženě zapeklitou situaci si nevzpomínám. Samozřejmě že s kolegyní nemůžeme vědět úplně všechno, ale pokud něco nevíme, dokážeme informace rychle získat a ověřit prostřednictvím internetu nebo i telefonicky.

Máte otevřeno sedm dní v týdnu, máte vůbec nějaký volný čas?
Já tou prací žiju, je to současně i můj koníček, takže i když volno mám, pořád stejně přemýšlím nad tím, co by se dalo vylepšit, co bychom v informačním centru mohli udělat za akci. Mě ta práce opravdu naplňuje a dokážu si představit, že bych ji ráda dělala klidně až do důchodu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 26.9.2017 15:30
Titulek: Turistický průmysl
Autor: Kluka
35
nás živí. Žijeme v době zážitkově-očumovací. Záleží na paní Kouřilové kolik turistů k nám přijede a co z nich vytáhneme. Na provoz tohoto průmyslu nepotřebujeme žádné stroje, čili je to velmi efektivní zdroj příjmů. Kdyby paní Kouřilová při průvodcování zpívala a hrála na housle byl by to větší trhák. Děvčatům z epicentra přeji hodně úspěchů a vymýšlení návnad a lákadel na zvědavé turisty. Jednou mně ale děvčata zklamal, protože jim nebylo známo, že v Šumperku existuje soukromé vojenské minimuzeum v bývalém objektu dálkových spojů bývalého Telekomu. Jestlipak to už mají zařazené ve svých katalozích prohlídek? A prohlídková trsa blízkého okolí Šumperka by měla začínat na Andělské louce v Rejcharticích, kde je mnohem více andělů než má papež ve Vatikánu. Tam by se určitě chytli doposud stále věřící Němci, kterých po Sametu jezdily haldy, než byl kostel pořádně vykradený. Na louce by mohl hrát a zpívat rejchartický kostelní sbor, kdyby existoval. Jaká byla hudební a jiná kultura v Rejcharticích za války a před válkou se dnes nikomu ani nezdá. Skoro každý občan byl muzikant a zpěvák ve sboru. Tam by se mohla turistům názorně demonstrovat degenerace našich občanů. To patří také do historie.
Reagovat
Datum: 26.9.2017 17:50
Titulek: Chtělo by to se německým turistům pochlubit
Autor: Báze
55
jak se za totáče podařilo zdevastovat to, co zde němečtí osadníci svou pilnou a těžkou prací vybudovali. Dědiny komunisti zničili jak fyzicky tak i duchovně, ale ještě stále jaksi hospodařili. Po Sametu se daří z pohraničních obcí a vesniček dělat skanzeny bez života, postupně obydlovanými masňáky nekompatibilními s životem na vsi a se zbytkem starousedlíků.
Reagovat
Datum: 27.9.2017 05:12
Titulek: Re: Chtělo by to se německým turistům pochlubit
Autor: Radní
32
Hospodaření, ekonomiku a infrastrukturu původních Německých vesnic se podařili komunistům a posameťákům takřka dokonale zničit. Němečtí turisté roní slzy nad totální zkázou, pokud mají ještě fotky jak vesnice dřív vypadaly a informace o tom jak se v nich velmi úspěšně hospodařilo a žilo. Dnes jsou na vesnicích maximálně jen pastviny a louky pravidelně sečené. Projít se tam nedá, protože jsou všude el.ohradníky a všude jsou zrušené původní polní cesty. Obchod na vesnici je zázrak.
Reagovat
Datum: 27.9.2017 05:03
Titulek: Info centrum
Autor: Tatarka
31
je pro turisty nesporně velmi užitečné a informátorkám patří poděkování za velmi dobrou prezentaci Šumperka a okolí. V této oblasti je co k vidění a turistickým výletům. Chce to úsměv a dobrou radu turistům a to infošky umí.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 2krát 2 vstupenky na manželskou komedii MAGICKÁ HODINA s Vilmou Cibulkovou v hlavní roli. Pořad uvede Dům kultury Šumperk v úterý 25. září. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména dvou čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Kdo režíroval inscenaci Magická hodina?

A) Petr Zelenka
B) Vilma Cibulková
C) Aleš Cibulka

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Po dvou vstupenkách na galakoncert operní divy EVY URBANOVÉ, která zazpívá v doprovodu Moravského klavírního tria ve velkém sále zábřežského kulturáku v neděli 23. září, vyhráli Jiří Pospíšil z Hostic, Eva Chovancová z Rapotína a Petr Nevěřil ze Zábřeha.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kulturního domu v Zábřeze.