ZPRÁVY

Miroslav Churavý: „Životem se musíme radovat.“

24. listopadu 2015, 15:00, Hana Písková
Miroslav Churavý: „Životem se musíme radovat.“ Šumperk - Původně si plánoval, že s organizací oblíbeného festivalu Horování bude pomáhat dva roky. Dnes už ani přesně neví, zda je to devět nebo deset let, kdy se do přípravy festivalu vrhl coby dramaturg. Celý rok sleduje dění v horolezeckém světě a pro šumperské setkání horolezců, dobrodruhů i milovníků přírody se snaží ulovit ty nejzajímavější osobnosti a příběhy. Hosté, kteří poslední listopadovou sobotu vystoupí na „horovacím“ pódiu v Domě kultury Šumperk, se sjedou nejen z celé České republiky, ale přiletí i z Bukurešti nebo Innsbrucku.

 Jak vlastně probíhají tvoje přípravy na Horování?
Celý rok neustále sleduji všechny informace z dění v horolezeckém světě optikou možného využití na našem festivalu. Už v průběhu léta provedu hrubý výběr a oslovuji aktéry. Začneme řešit třecí plochy – termín a hlavně čas. Pozvaní hosté mají většinou programy zpracované na samostatný večer a já je omezuji na třicet, maximálně šedesát minut. Z vlastní zkušenosti vím, že tohle zkracování a škrtání je dost deprimující.

Na co se návštěvníci mohou letos těšit?
Vzpomeneme například na květnové zemětřesení v Nepálu. Tom Obtulovič a Alexandra Kropp byli svědky této události a oba pomáhali přímo na místě. Tom dorazí osobně, Alexandra poskytla snímek. Vrcholy večera, předpokládám, obstarají Edita Vopatová s Ondrou Benešem s lezeckými zážitky z Brazílie a Olga Nováková s Pavlem Matouškem, kterým se podařilo letos vylézt jeden z nejhezčích kopců Indického Himálaje - Satopath. To ale není z programu zdaleka všechno.

Tomáš Obtulovič bude mít na Horování svoji premiéru. Můžeš o něm říct pár informací, zajímavostí?

S Tomem jsem dosud neměl možnost se osobně setkat. Hledal jsem vhodného člověka, který by nám zprostředkoval pohled do Nepálu po zemětřesení, a on tak nějak vyplaval na povrch. Líbí se mi jeho krédo „Follow your dreams“. Jako lékař nabídne jiný pohled, a to mne zajímá.

Z jaké největší dálky letos hosté na Horování dorazí?

Co se týká návštěvníků v sále, to samozřejmě nevím, ale mohu prozradit, že Katka Mandulová, která letos dorazí se zážitky ze stopování v Tibetu, musí přiletět z Bukurešti. Tom Obtulovič za námi poletí z Innsbrucku.

Horování je také místem setkávání a sdílení zážitků. Co jsi v poslední době v rámci svých horolezeckých aktivit anebo i Chlapáckých běhů, na kterých se podílíš, zažil zajímavého nebo hezkého?

Já se letos flákal, z různých důvodů a výmluv. Byl jsem se mrknout na střechu Afriky Kilimandžáro, což z horolezeckého hlediska není ceněno, zážitky však ano. A jinak musím říct, že i letos zažívám radost a úlevu zjištěním, že stále je dost kamarádů, kteří mi jsou ochotni nezištně pomoci při různých setkáních a závodech. Díky nim lze podobné akce uskutečnit a duch kamarádství bude provázet i sobotní večer.

S outdoorovými festivaly se v posledních letech roztrhl pytel. Nabízejí často technicky i komerčně dokonalé filmy. Čím to podle tebe je, že si Horování udržuje stálou přízeň návštěvníků?
Dokonalé snímky a filmy jsou super. Ale kdyby byla jen dokonalost, tak by si jí nikdo nevšiml. Jsem rád za profesionální prezentace, ale povětšinou nemají šmrnc obyčejnosti, spontánnosti, lidskosti. Horování má přednost v tradici, u jeho zrodu byl výjimečný horolezec a skvělý člověk Lanč Mirek Šmíd. Výhoda je také v přátelské, skoro rodinné atmosféře.

Máš někoho, koho by sis na Horování moc přál pozvat, ale zatím se to nepodařilo?
Jmen je samozřejmě víc, ale čelní místo zaujímá Adam Ondra. Mladý muž, který neustále posouvá limity možného. Takový náš mimozemšťan z Brna. Celý svět nechápe, co je schopen přelézt. Bohužel, zatím jsme nenalezli shodu v termínech. Vždy byl někde na závodech nebo v zahraničí.

Letošní rok se udála spousta věcí. Mám na mysli především zemětřesení v Nepálu, teroristické útoky. Pohybuješ se mezi dobrodruhy. Bavíte se o tom? Máš třeba informace, že se naši lidé začínají vydávat do jiných atraktivních, ale méně nebezpečných lokalit?
Každý máme nějak nastaven svůj pud sebezáchovy, což bývá často limitující faktor. Oba extrémy jsou nebezpečné. Valí se na nás spousta nepříznivých zpráv a máme volbu: podvolit se a zůstat doma, nebo rizika zvážit a vyrazit. Nikdo není imunní proti nejčerstvějším zprávám a ryska ochoty vyjet do kritických oblastí je v pohybu. Ale které oblasti to jsou? Pákistán? Keňa? Paříž? Fotbalový zápas? Horování?

Spousta lidí si myslí, že Horování je především akce pro horolezce. Co si podle tebe mohou na Horování užít lidé, kteří nejsou právě skalní horolezci?
Předně bych byl vděčen, kdyby to byla akce pro horolezce. Skladba programu má ale ambici být i pro každého příznivce hor a lezeckého laika. Vždyť s lezením je legrace. A lezci dokážou humorně podat okamžiky, kdy do legrace opravdu nikomu nebylo. Životem se musíme radovat.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 26.11.2015 06:04
Titulek: .....
Autor: Templ
82
Béďa je hvězda. ;)
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.