ZPRAVODAJSTVÍ

Ministr zemědělství Ing. Toman mezi Šumperany a ve VHZ

26. září 2018, 13:00, redakce, placená reklama
Ministr zemědělství Ing. Toman mezi Šumperany a ve VHZ Jedním z nejdůležitějších témat pro letošní senátní i komunální volby je na Šumpersku téma vlastnictví provozu ŠPVS. Téma, jež budí silné emoce již léta, chtěla šumperská ČSSD prodiskutovat s ministrem zemědělství Ing. Tomanem, CSc., jehož nadhled, nazírání na problematiku širším celospolečenským pohledem, může pomoci straně i voličům. Ing. Toman svým vystoupením ve městě podpořil nejen kandidáty šumperské ČSSD, ale také dr. Galuzskovou, PhD., která usiluje o získání senátorského postu za Šumpersko a Jesenicko v barvách sociální demokracie.

Po krátkém seznámení se s městem a občany navštívil ministr společnost Agritec, která se zabývá výzkumem a šlechtěním v zemědělství. Firmu Agritec hostům představil Ing. Šmirous, CSc., jednatel společnosti. Z odborné rozpravy mezi členy vedení Agritecu, ministrem a náměstkem mistra Ing. Veselým vyplynulo, že je zájmem ministerstva podporovat výzkumnou činnost společnosti, která se může pochlubit třeba vyšlechtěním nové odrůdy kmínu. Zemědělští odborníci diskutovali také o diverzifikaci zemědělské výroby a výzkumu a o extenzivním využití plodin, jako je len a konopí.

Ve společnosti Vodohospodářská zařízení přivítal skupinu v čele s ministrem zemědělství management VHZ a Šumperské provozní vodohospodářské společnosti. Pan ministr v průběhu celé své návštěvy v Šumperku hovořil o celostátní problematice sucha, hospodaření s vodou, mluvil o nové státní podpoře obnovitelných zdrojů. Sám navrhuje snížit DPH na palivové dřevo, říká, že je vhodné, aby jak domácnosti, tak velkoodběratelé topili v kotlech, jež budou kombinovat pálení dřeva a plynu. Dotkl se protierozní vyhlášky, která bude platit už od r. 2020. Mluvil o kůrovcové kalamitě, jejích následcích, nové výsadbě stromů, upozorňoval, že dnes tolik haněné smrky zachytí mnohem více vody než listnaté stromy, ale i o tom, že jedle nejsou odolné, ale smrky mohou růst nahusto, a sklízet se v určité výši. Samozřejmě, že smrky nemohou být všude, nutné k výsadbě nových stromů je nutné vždy přistupovat s rozumem a brát v potaz přírodní podmínky. I v diskusi s managementem VHZ a ŠPVS byla problematika vody a její zadržování v krajině brána z globálního pohledu. Při výměně názorů na vlastnictví provozovatele pan ministr Ing. Toman několikrát uvedl, že z dlouhodobého programu ČSSD vyplývá, že vlastnictví tak strategické suroviny jako je voda a provozování vodovodů a kanalizací, je nutné vrátit do rukou českých, do rukou měst a obcí. Pan ministr také uvedl, že hospodaření s vodou je spojeno i s určením solidární ceny vodného a stočného a že zadržování vody v přírodě je strategická záležitost. Je přesvědčen, že správné hospodaření s vodou znamená šetřit spodní vody na horší časy a že do budoucna severní Moravu čeká přepouštění vody na Moravu jižní. Ministra doprovázel také předseda okresní sociální demokracie Ing. Vrba a členka šumperské organizace Mgr. Jonová. Všichni si znovu vyslechli varianty možného vlastnictví ŠPVS po roce 2020, přičemž ing. Vrba uvedl, že na problematiku vlastnictví ŠPVS, na problematiku další koncese není možné se dívat pouze pohledem ekonoma, ale také pohledem občana, že upřednostňování koncese je v rozporu s názory občanů. Generální ředitel Ing. Jirout přítomným ozřejmil variantu odkupu, která byla SUEZu navržena během letošního roku. Přítomné návrh zaujal a stal se předmětem dalších rozborů a návrhů možných alternativ v rámci této varianty. Ministr doporučil šumperské ČSSD, aby se s podklady k tomuto způsobu řešení seznámili a zkusili je rozpracovat. Ukázalo se, že opravdu není možné dnes, koncem září upnout se na jednu možnost vlastnictví a provozu, ale je nutné hledat průniky mezi navrhovanými variantami.

Vlastnictví ŠPVS je nadále otevřenou záležitostí, se kterou se musí popasovat nové zastupitelstvo. My, sociální demokraté, si dobře uvědomujeme, že peníze, byznys v tomto případě nejsou na prvním místě, ale řešení je nutné hledat s nadhledem, v zájmu potřeb občanů a s vizemi správného hospodaření v příštích letech.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Rejem o tři lístky na film Rocketman.Životní příběh hudební legendy Eltona Johna, vinoucí se od jeho hudebních začátků až na samotný vrchol, protkaný jeho největšími hity. Režie se ujal Dexter Fletcher, který stál za dokončením filmu Bohemian Rhapsody. Šumperské kino OKO ho promítá ve čtvrtek 30. května. Můžete být u toho, pokud odpovíte správně na soutěžní otázku. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Otázka:
V hlavní roli Eltona Johna zazáří Taron Egerton. V jakém kresleném filmu si Eltona Johna již zazpíval

A) Tajný život mazlíčků
B) Ledová královna
C) Zpívej

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESU na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné vstupenky pro třikrát dvě osoby na zahajovací koncert festivalu Klášterní hudební slavnosti 2019 konaný v šumperském Domě kultury 7. června, vyhrávají: L. Odehnalová z Kolšova, M. Kulhaj ze Šumperka a Z. Trhalová ze Zábřeha. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně DK.