ZPRAVODAJSTVÍ

Ministr zemědělství Ing. Toman mezi Šumperany a ve VHZ

26. září 2018, 13:00, redakce, placená reklama
Ministr zemědělství Ing. Toman mezi Šumperany a ve VHZ Jedním z nejdůležitějších témat pro letošní senátní i komunální volby je na Šumpersku téma vlastnictví provozu ŠPVS. Téma, jež budí silné emoce již léta, chtěla šumperská ČSSD prodiskutovat s ministrem zemědělství Ing. Tomanem, CSc., jehož nadhled, nazírání na problematiku širším celospolečenským pohledem, může pomoci straně i voličům. Ing. Toman svým vystoupením ve městě podpořil nejen kandidáty šumperské ČSSD, ale také dr. Galuzskovou, PhD., která usiluje o získání senátorského postu za Šumpersko a Jesenicko v barvách sociální demokracie.

Po krátkém seznámení se s městem a občany navštívil ministr společnost Agritec, která se zabývá výzkumem a šlechtěním v zemědělství. Firmu Agritec hostům představil Ing. Šmirous, CSc., jednatel společnosti. Z odborné rozpravy mezi členy vedení Agritecu, ministrem a náměstkem mistra Ing. Veselým vyplynulo, že je zájmem ministerstva podporovat výzkumnou činnost společnosti, která se může pochlubit třeba vyšlechtěním nové odrůdy kmínu. Zemědělští odborníci diskutovali také o diverzifikaci zemědělské výroby a výzkumu a o extenzivním využití plodin, jako je len a konopí.

Ve společnosti Vodohospodářská zařízení přivítal skupinu v čele s ministrem zemědělství management VHZ a Šumperské provozní vodohospodářské společnosti. Pan ministr v průběhu celé své návštěvy v Šumperku hovořil o celostátní problematice sucha, hospodaření s vodou, mluvil o nové státní podpoře obnovitelných zdrojů. Sám navrhuje snížit DPH na palivové dřevo, říká, že je vhodné, aby jak domácnosti, tak velkoodběratelé topili v kotlech, jež budou kombinovat pálení dřeva a plynu. Dotkl se protierozní vyhlášky, která bude platit už od r. 2020. Mluvil o kůrovcové kalamitě, jejích následcích, nové výsadbě stromů, upozorňoval, že dnes tolik haněné smrky zachytí mnohem více vody než listnaté stromy, ale i o tom, že jedle nejsou odolné, ale smrky mohou růst nahusto, a sklízet se v určité výši. Samozřejmě, že smrky nemohou být všude, nutné k výsadbě nových stromů je nutné vždy přistupovat s rozumem a brát v potaz přírodní podmínky. I v diskusi s managementem VHZ a ŠPVS byla problematika vody a její zadržování v krajině brána z globálního pohledu. Při výměně názorů na vlastnictví provozovatele pan ministr Ing. Toman několikrát uvedl, že z dlouhodobého programu ČSSD vyplývá, že vlastnictví tak strategické suroviny jako je voda a provozování vodovodů a kanalizací, je nutné vrátit do rukou českých, do rukou měst a obcí. Pan ministr také uvedl, že hospodaření s vodou je spojeno i s určením solidární ceny vodného a stočného a že zadržování vody v přírodě je strategická záležitost. Je přesvědčen, že správné hospodaření s vodou znamená šetřit spodní vody na horší časy a že do budoucna severní Moravu čeká přepouštění vody na Moravu jižní. Ministra doprovázel také předseda okresní sociální demokracie Ing. Vrba a členka šumperské organizace Mgr. Jonová. Všichni si znovu vyslechli varianty možného vlastnictví ŠPVS po roce 2020, přičemž ing. Vrba uvedl, že na problematiku vlastnictví ŠPVS, na problematiku další koncese není možné se dívat pouze pohledem ekonoma, ale také pohledem občana, že upřednostňování koncese je v rozporu s názory občanů. Generální ředitel Ing. Jirout přítomným ozřejmil variantu odkupu, která byla SUEZu navržena během letošního roku. Přítomné návrh zaujal a stal se předmětem dalších rozborů a návrhů možných alternativ v rámci této varianty. Ministr doporučil šumperské ČSSD, aby se s podklady k tomuto způsobu řešení seznámili a zkusili je rozpracovat. Ukázalo se, že opravdu není možné dnes, koncem září upnout se na jednu možnost vlastnictví a provozu, ale je nutné hledat průniky mezi navrhovanými variantami.

Vlastnictví ŠPVS je nadále otevřenou záležitostí, se kterou se musí popasovat nové zastupitelstvo. My, sociální demokraté, si dobře uvědomujeme, že peníze, byznys v tomto případě nejsou na prvním místě, ale řešení je nutné hledat s nadhledem, v zájmu potřeb občanů a s vizemi správného hospodaření v příštích letech.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na novou českou romantickou komedii LÉTO S GENTLEMANEM, kterou šumperské kino Oko uvádí od 14. do 25. února. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární český herec napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem?

A) Jaromír Hanzlík
B) Jiří Bartoška
C) Ondřej Vetchý

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na hudební a taneční přehlídku KELTSKÝ VEČER, která se uskuteční v DK Šumperk v sobotu 16. února, vyhráli Alena Turková z Bratrušova, Ivana Tomášková ze Svébohova, Jana Koníčková z Rudy nad Moravou, Elena Hřebáčková ze Šumperka a Josef Haramia ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhru si vyzvedněte v pokladně kina OKO v Šumperku.