ZPRAVODAJSTVÍ

Ministerská korupce patrně dopadla i na Zábřeh

28. listopadu 2017, 07:00, Jaroslav Kropáč
Ministerská korupce patrně dopadla i na Zábřeh Zábřeh - Obětí korupčního systému, který na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ČR (MŠMT) bujel za působení dnes už bývalé náměstkyně Simony Kratochvílové a předsedy fotbalového svazu Miroslava Pelty, se patrně stal i Zábřeh. Myslí si to alespoň vedení města. O podivnostech, které provázely neúspěšné žádosti o dotaci na opravu zábřežského stadiónu, informoval starosta František John také prezidenta Miloše Zemana. 

 „Dostal jsem se k materiálům, podle kterých komise na MŠMT o dotacích rozhodovala. Překvapilo mě, že jsme například v některých hodnocených kategoriích našeho projektu získali méně bodů než jiní žadatelé, kteří objektivně měli skončit až za námi,“ vysvětluje svoje podezření na ministerskou korupci starosta John. 
Případem podivně rozdělovaných dotací na MŠMT se už od jara zabývá policie. Podle vyšetřovatelů šly státní peníze především do míst, kde měla výše zmiňovaná úřednice a funkcionář svoje zájmy. Zábřeh mezi ně evidentně nepatřil.  
Kriminalisté zatím s ohledem na vyšetřování případu nechtějí sdělovat žádné bližší informace. Poslední zprávy však hovoří o tom, že oba podezřelí, tedy Kratochvílová i Pelta, měli údajně zasahovat i do složení komise, jež požadavky měst a obcí na nová sportovní vybavení hodnotila a doporučovala ke schválení. 
Zábřeh čeká na ministerskou dotaci už několik let. Bez ní se do opravy stadiónu pustit nemůže, ačkoli má přislíbenou finanční podporu kraje i rezervu v městském rozpočtu. Už před deseti lety přitom ministerstvo dotaci Zábřežanům schválilo, bez uvedení důvodu ale svoje kladné rozhodnutí později zrušilo.  
Rozdělování dotací z MŠMT zůstává i po odstoupení hlavních aktérů korupční kauzy stále problematické. Jejich vyřizování trvá příliš dlouho a žadatelé o podporu žijí v nejistotě. „Z tohoto důvodu jsme na příští rok navýšili městské dotace pro sportovní oddíly, abychom problém se státními dotacemi alespoň trochu kompenzovali,“ uvedl starosta Mohelnice Pavel Kuba.  


Foto: Vladimra Bartoňová

O podezření z korupce při rozdělování státních dotací se před nedávnem bavili představitelé Zábřeha s prezidentem Zemanem.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 29.11.2017 12:10
Titulek: Pelta
Autor: Občan
122
Jak říkal Pelta. Sobotní zápas bude a i výsledek platí :-)
Reagovat
Datum: 30.11.2017 22:45
Titulek: Ministerská korupce dopadla i na Zábřeh
Autor: Ružena
71
Koukám, že na snímku je starosta Zábřeha, ale na konci se píše uvedl starosta Mohelnice Pavel Kuba. A tak co nakonec řekl pan John?
Reagovat
Datum: 1.12.2017 18:39
Titulek: Re: Ministerská korupce dopadla i na Zábřeh
Autor: Josef
133
Kurzívou ve druhém odstavci.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s REJEM o 5 krát 2 vstupenky na koncert skupiny LIVE FOYN FRIIS QUINTET v čele s vycházející skandinávskou hvězdou jazzového vokálu, zpěvačkou Live Foyn Friis. Jedinečný hudební recitál se uskuteční v neděli 25. listopadu v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří získají po dvou vstupenkách na koncert.

Soutěžní otázka:

Odkud pochází jazzová zpěvačka a skladatelka Live Foyn Friis?

A) z Finska
B) z Norska
C) z Dánska

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na setkání horolezců, dobrodruhů, turistů a milovníků extrémních sportů HOROVÁNÍ, které se uskuteční v sobotu 24. listopadu v Domě kultury Šumperk, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Martin Nedbal ze Šumperka, Lenka Kubíčková z Mohelnice, Zdenka Vojtková z Bludova a Lenka Skoumalová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.