ZPRAVODAJSTVÍ

Milióny mizely v igelitové tašce

1. března 2016, 07:00, téma PMŠ, Jaroslav Kropáč
Šumperk - Zatímco někteří filutové nosí milióny v krabici od vína, z Podniků města Šumperka (PMŠ) si je zloděj nosil v igelitové tašce. Redakce Týdne na severu získala důvěryhodnou informaci, podle které zpronevěra peněz v této městské organizaci nečinila „jen“ několik set tisíc korun, ale přesáhla už částku čtyř miliónů. Vedení firmy ani policie, která případ vyšetřuje, zatím nechce vzniklou škodu komentovat. Pokud se však krádež takto vysokého obnosu potvrdí, o to hlasitěji se ozvou dosud nezodpovězené otázky: „Jak radní na chod Podniků dohlíželi a jak to, že tak vysoký obnos peněz nikomu nechyběl?“ Bývalý zaměstnanec PMŠ přitom kradl velmi primitivním způsobem.

 „Vzniklou škodu zatím nemůžu jakkoli komentovat, protože by to mohlo narušit průběh policejního vyšetřování. Současný ředitel i účetní Podniků dodávají vyšetřovatelům veškeré dokumenty, které po nich policie požaduje,“ uvedl předseda představenstva PMŠ Tomáš Spurný.
Podle informací Týdne na severu už škoda přesáhla čtyři milióny korun a rychle se blíží pětimiliónové hranici. Ani na ní se však nemusí zastavit. Peníze z PMŠ se patrně ztrácely řadu let. Policie už nashromáždila stohy dokumentů, které to mají dokázat. „Vyšetřování případu zatím stále pokračuje,“ uvedla mluvčí policie Marie Šafářová.
Skandál s obří zpronevěrou vypukl po loňských komunálních volbách poté, co došlo k výměně vedoucích pracovníků firmy i členů dozorčích orgánů.

Krádež bez ostychu

Zaměstnanec, kterého nové vedení PMŠ ihned po propuknutí skandálu propustilo, měl krást peníze velmi jednoduchým způsobem. Pachatel údajně vystavoval pokladní výdajové doklady na smyšlené služby, které si také sám podepisoval a proplácel. V jednom případě si takto měl během jediného týdne přijít na půl miliónu korun, který si domů odnesl v běžné igelitové tašce. Smyšlené objednávky neexistujících služeb se týkaly například údržby městské zeleně.

Další průšvih: 14 miliónů mínus

Popisovaný případ rozkradené pokladny je už druhým skandálem, který cloumá Podniky města Šumperka. Dalším průšvihem je pohledávka vůči společnosti Jirdos, kterou bývalé vedení PMŠ nechalo narůst na 14 miliónů korun. Obří dluh je zřejmě již nevymahatelný, neboť firma Jirdos vyhlásila bankrot.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 1.3.2016 07:56
Titulek: Loupežníci
Autor: Pavel
248
160
Tak kluci, přece v tom nenecháte Luďka samotného, přiznejte se vy bývalí a zároveň současní představitelé města, kteří jste v tom jeli spolu s ním. Uleví se vám a když dluhy ještě zaplatíte ze svého, bude vám teprve dobře a taky stejné tepláky vám budou slušet.
Reagovat
Datum: 1.3.2016 08:24
Titulek: PMŠ
Autor: Laďa
228
168
Myslím si, že se všichni pleteme. Pokladna PMŠ dostala za původní správní rady statut dočasné půjčovny peněz. Jen je někteří doposud nevrátili. No co, třeba je uplatňují ve zbývajících šumperských hernách, které někteří nezodpovědní chtěli zrušit. Tak hned nebuďte tak zlí. A na tepláky, na ty je dost času. Teprve se berou míry od těch nejmenších, po ty nejdelší.
Reagovat
Datum: 1.3.2016 08:03
Titulek: Napište celou pravdu!!!
Autor: Klondike
265
178
Redaktor je asi taky poplatný Brožovu vlivu a asi je omyl, že zapomněl ve článku uvést, že celou dobu byl ředitel PMŠ Luděk Šperlich, který musel vědět o všem!!!! Šperlicha ve funkci držel starosta Brož, je to jeho blízký člověk, kandidoval s ním na kandidátce při volbách, je tam úzké napojení, to piště ve článku, a ne to že se v PMŠ kradlo, nemáte žádnou aktuální zprávu, protože to ví dávno už každý ve městě.
Reagovat
Datum: 1.3.2016 16:40
Titulek: Re: Napište celou pravdu!!!
Autor: Rajchrt
197
194
Ne,ne,redaktůrek nezapoměl,jenom dostal od Brože noty,jak to napsat.
Reagovat
Datum: 1.3.2016 08:04
Titulek: Bez titulku
Autor: Anonym
203
196
tak to se nebojte , Luďka se to nedotkne a ,,panstva,, také ne .... zavřou nějakého chudáka ....
Reagovat
Datum: 1.3.2016 08:27
Titulek: Bez titulku
Autor: Laďa
178
159
V tom případě vyhlašuji výběrové řízení na největšího chudáka na naší radnici. Nemyslím duševního a nemyslím nejdelšího.
Reagovat
Datum: 1.3.2016 08:08
Titulek: loupežníci
Autor: radka
288
233
Pane starosto a vy ostatní, co jste mnoho let dohlíželi coby správní rada PMŠ, necítíte se být osloveni? Doufám v lepší paměť policie a posléze soudu.
Reagovat
Datum: 1.3.2016 19:21
Titulek: Re: loupežníci
Autor: Coco
219
169
Lidi vzpamatujte se! Pan Brož jako senátor řeší důležitější věci než nějakou rozkrádačku v PMŠ. Vadí mu, že TV Prima zkreslila reportáž o ubytování uprchlíků, byl se i podívat v redakci na záznam rozhovoru s nespokojeným Syřanem. Pak blekotal, že to bylo neutrální, ale podnět k Radě pro rozhlasové a televizní vysílání je prý ze strany oněch 17 senátorů podle něho správný. Já mu nerozumím.
Reagovat
Datum: 1.3.2016 08:48
Titulek: JEN VIRTUÁLNÍ POHLEDÁVKA :)
Autor: ŽOFRE
179
175
vždyť se jedná jen o virtuální pohledávku ne, sám p. Brož se takto vyjádřil, tak proč tomu nevěříte? Třeba mě by takové virtuální příjmy také nevadili. Zdeňku, konečně uznej , neseš za to zodpovědnost , ať chceš nebo ne !
Reagovat
Datum: 1.3.2016 10:11
Titulek: už se těším na ty výmluvy
Autor: aNONYM
213
174
Nečekejme od zodpovědných papalášů nějakou sebereflexi. Budou se vykrucovat, co to půjde. Morálka a zodpovědnost jim nic neříká. Jsou to přece politici, tedy morální dno.
Reagovat
Datum: 1.3.2016 13:57
Titulek: Re: už se těším na ty výmluvy
Autor: Srákora
207
178
Může za to špatná komunikace !! To je universální výmluva.
Reagovat
Datum: 1.3.2016 14:52
Titulek: Hrr do nich, do smraďochuu !! Re: už se těším na ty výmluvy
Autor: Agregat
230
167
Žadnych vymluv nepřipusťime! Huraaa na ten Rathausplatz DEFENESTROVAT!!
Hurraaa do nich, vyhazet šmejdy z voken, tlamu dolu na tu přepychovu dlažbu!!
Nezme bohajeho žadna ořezavatka, Kurňafix!
Reagovat
Datum: 1.3.2016 21:16
Titulek: www.facebook.com/proregion/
Autor: Anonym
250
228
Zdeněk Brož byl předsedou představenstva PMŠ bezmála 16 let (od 2.7.1999 do 12.5.2015)

ON podepisoval účetní závěrky, audity a výroční zprávy.
ON podepisoval notářské zápisy z valné hromady.
Jak ty audity asi probíhaly…?
Ale jak nám všem již několikrát řekl: ON za nic nemůže – to ONI :-)
Reagovat
Datum: 1.3.2016 21:47
Titulek: Podejte rezignaci, darebáci,
Autor: Bedřich
250
201
to se to krade z obecního! 4 milióny korun!
Reagovat
Datum: 1.3.2016 23:54
Titulek: Bez titulku
Autor: Nanosekunda ®
189
132
vzniklou škodu nebudu komentovat, mohlo by to narušit průběh....
Takový kecy!!! Ty benga se taky kroutěj skoro jak Brož, to bych ráda věděla jak by mohlo uvedení čísla něco narušit, vše už proběhlo, akorát se to musí posčítat. Asi chcou říct že kdyby plácli nějakou cifru - přestanou počítat a budou se jí držet:D
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.