ZPRAVODAJSTVÍ

Miliónová studie k ničemu?

13. června 2017, 07:00, Jaroslav Kropáč
Okres - Téměř dva milióny korun zaplatila společnost VHZ Šumperk za studii, která má sloužit starostům a zastupitelům obcí jako podklad pro rozhodnutí, kdo a jak bude do budoucna provozovat kanalizace a vodovody v regionu. Autoři expertizy přitom podle některých oponentů neodvedli zrovna dvakrát přesnou práci. VHZ je vlastníkem velké části vodovodu a kanalizací v šumperském okrese, přičemž akcionáři jsou města a obce.

 „Firma, která studii dělala, se jen velmi okrajově zabývala možností, že kanalizace a vodovody si budou obce provozovat samy prostřednictvím vlastní společnosti. Některé věci si nezjistila vůbec, jiné vykládá jinak, než jsou, a to z celé studie dělá cár papíru,“ nechal se například slyšet zastupitel Šumperka a předseda dozorčí rady VHZ Martin Janíček.
Také starosta Mohelnice Pavel Kuba nevidí na studii moc přínosného. „Pro mě a starosty malých obcí existuje pouze jedna varianta, a to ta, že si budeme vše provozovat sami,“ uvedl Kuba.
Za kritizovanou studii zaplatila vodohospodářská firma, kterou vlastní města a obce šumperského okresu, 1,89 miliónu korun bez DPH. Vedení VHZ tvrdí, že mnohastránkový materiál vypracovaný renomovanou společností je na velmi vysoké úrovni a dává obcím možnost objektivního rozhodnutí. „Podle předního odborníka na vodárenství Pavla Policara je dokument zpravován velmi dobře a není k němu co dodat,“ hájí studii předseda představenstva VHZ Petr Suchomel.

Vodné za stovku


Kromě možných alternativ provozování vodovodů a kanalizací na Šumpersku předkládá dotyčná studie také vývoj cen vodného a stočného. Cena má růst minimálně o dvě procenta nad inflaci každý rok. Zatímco dnes lidé platí za obě složky 84 korun za kubík, sociálně únosná hranice je ještě o třicet korun vyšší. Vedení VHZ však slíbilo, že zachování nízkých cen vodného a stočného bude prioritou.
O tom, kdo bude do budoucna vodovody a kanalizace v okrese provozovat, se má rozhodnout letos na podzim. Doteď to dělá společnost ŠPVS, která patří zahraničním vlastníkům.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 13.6.2017 07:08
Titulek: svatóšci Suchomol a John nám zas zvednou cenu za vodu
Autor: Kmotr Masařík
320
Optejte se pána Jánička, kdy jako dozorce podá trestní oznámení na pány Suchomely a Jóhny, co sedí v představenstvu VHZ a takto vyhodily te milióny.

Reagovat
Datum: 13.6.2017 07:16
Titulek: A to ještě nevíte,
Autor: Bzzzz
277
že studie je tajná a VHZ ji nesmí dát k prostudování ani zastupitelům obcí, kteří jsou akcionáři VHZ a mají na jejím základě rozhodovat!
Reagovat
Datum: 13.6.2017 08:09
Titulek: Vzkaz do VHZ
Autor: Občan
289
Vysert* se na předražené studie a používejte mozek - to je ten orgán, co máte v hlavě. Prospělo okresu provozování vodárenské sítě Francouzi? NE!. Kam teče zisk z vody? Do Francie! Čí je voda? Naše!
Reagovat
Datum: 13.6.2017 09:43
Titulek: Bez titulku
Autor: Zdenek
243
Dobrý den, už strašně málo věcí je tady v té naší rozkradené republice našich.Tady ten bordel už těžko někdo dá dohromady. Takže za naše věci ty prachy odtečou jinam.Prostě to tak je. Zd
Reagovat
Datum: 16.6.2017 21:42
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: petr
292
Pokud nebude VHZ patrit francouzum tak se pro obcana nic nezmeni...jen si panove v dozorcich radach nerozdeli na premiich 150 000Kc na osobu (jako minuly rok), ale nekolikanasobek (vsechy mimoradne odmeny jdou dohledat na jejich strankach tak se kouknete proc se stale musi zdrazovat voda).
Reagovat
Datum: 13.6.2017 11:37
Titulek: Zbytečná studie
Autor: Jejda
322
Jasně, že je studie k ničemu. A prezentace odborné firmy, p. Suchomela a p. Budiše tristní. Pořád si myslí, že se baví s blbečky (zastupitelé měst a obcí). Stačí selský rozum. Privatizace v 90. letech proběhla s jasným zadáním - zvlášť zprivatizovat infrastrukturu a zvlášť provoz. Teď je jedinečná chvíle situaci změnit a věci narovnat. Což se samozřejmě některým pánům nehodí ... P. Janíček si na problematice VHZ honí politické body. Ale peníze mu nesmrdí, a že mu jdou z VHZ pěkné (je dohledatelné na webu). Ještě před měsícem byl se Suchomelem kámoš, teď mu na zastupitelstvu vyslovuje nedůvěru (pan spravedlivý!).
Reagovat
Datum: 13.6.2017 14:26
Titulek: Re: Zbytečná studie
Autor: Pavlína
281
Nějak tomu nerozumím, ANO proti ANO, aneb za vším hledej Mohelnici? http://www.vmohelnici.cz/?pg=172
Reagovat
Datum: 13.6.2017 12:10
Titulek: Kdo za to může
Autor: Karel
287
Mnělo by se vyšetřit kdo vůbec dovolil prodat a co za to dostal, společnost do zahraničí a zveřejnit jejich jména
Reagovat
Datum: 13.6.2017 22:16
Titulek: Neníikontrola no
Autor: Jitus
292
Haha to je tak kdyz to nikdo nekontroluje! A nebo se tomu nevenuje jak ma! A pritom ty lidi co to maj na starosti jsou placeni z nasich penez!! Ale to by nemeli mit milion funkci a za to samozrejme nekolik prijmu..jejich hamiznost je neuveritelna. Dobre to napsal Radek Vrba na fejsbucich ze by za Šumperk tam mel sedet nekdo kdo bude mit cas se tomu venovat a ne nekdo kdo sedi na nekolika zidli. https://www.facebook.com/radovanvrba/?fref=ts
Sakra kdyz ja delam na pekarne tak taky nemuzu zaroven delat ve skladu a jeste na pokladne. Kdyz tam bude nekdo kdo se tomu bude venovat na 100% treba se mu podari priste takove studie zarazit. Dyt je to plytvani nasimi penezi!!!!
Reagovat
Datum: 17.6.2017 17:14
Titulek: Já jsem nepochopil, co říkali na zastupitelstvu
Autor: Jarda
249
jakých 150 milionů 150 milionů pro Francouze za barák a dvůr (Jílová 6 u Hyperalberta)? Nic jiného jim nepatří než toto (dispečink) a vždyť jsme si tu budovu a dvůr postavili my za socialismu.
Reagovat
Datum: 18.6.2017 08:31
Titulek: volby
Autor: ok
226
Hlavně si to pamatujte lidi až půjdete k volbám !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Reagovat
Datum: 18.6.2017 10:57
Titulek: Re: volby
Autor: sumperacka
207
Hlavne ty,co se zdrzeli hlasovani,je to domluvena parta !!!!!pan Spurny nemile prekvapil!!!
Reagovat
Datum: 20.6.2017 12:31
Titulek: Bez titulku
Autor: skřet
103
Spurný je baba a na babu platí brož.
Reagovat
Datum: 21.6.2017 15:57
Titulek: ...
Autor: aNONYM
210
Přitom je to tak jednoduché - občani Šumperka by si měli jednoduše vybrat, jestli chtějí svou levnou vodu nebo bohaté papaláše.
Reagovat
Datum: 21.6.2017 17:46
Titulek: Návrat vody do českých rukou
Autor: William Mulholland
205
Jak hlasovalo zastupitelstvo Šumperka minulý čtvrtek o tom, že po roce 2020 VHZ má provozovat vodovody a kanalizace sama (tj. bez účasti soukromé provozní společnosti ŠPVS ve vlastnictví Francouzů SUEZ Environnement, smlouva VHZ se ŠPVS vyprší v roce 2020).

Návrh usnesení bohužel neprošel o 2 hlasy. Ke schválení bylo potřeba 14 hlasů, pro schválení bylo jen 12.

Pro hlasovalo těchto 12 zastupitelů:
INICIATIVA PRO REGION Dvořáková-Kocourková, Blažek
ČSSD Jonová, Gonda, Král
BABIŠOVCI Janíček, Voráč, Menšík
KSČM Horák, Vařeka
LIDOVCI Kohajda
ODS Zapletal

Zdrželo se těchto 13 zastupitelů:
BROŽOVA NEZÁVISLÁ VOLBA Brož, Havlíček, Vykydal, Polášek, Cekr
ČSSD Přichystal, Muroň
KSČM Hlavešová
LIDOVCI Spurný, Ščambura
ODS Polák
STRANA ZDRAVÉHO ROZUMU Šmotková
TOP09 Novotná

Proti nikdo, jsou nějací zbabělí, raději se zdržet nebo zůstat doma.

Nepřítomni 2 zastupitelé:
KSČM Merta
BABIŠOVCI Vozda

Obchodní ředitel ŠPVS a zastupitel BROŽOVY NEZÁVISLÉ VOLBY Havlíček neohlásil střet zájmů a neměl se účastnit hlasování, jak nařizuje zákon. Výsledek hlasování mu přinesl osobní výhodu a prospěch.

https://www.facebook.com/proregion/photos/a.310024519166682.1073741828.310012149167919/784630181706111/?type=3&theater
Reagovat
Datum: 21.6.2017 22:21
Titulek: hlasovani o nasi vode zastupitelstvem !!!!
Autor: sumperacka
139
Nejllepsi by bylo ,vylepit plakat s timto hlasovanim na kazdem rohu,aby se to dovedeli vsichni sumperaci a aby konecne prozreli !!!!Dalsi moznost zviditelneni by byli "Reporteri CT"
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.