ZPRÁVY

Miliardovému projektu hrozí fiasko

27. října 2014, 14:02, Jaroslav Kropáč
Miliardovému projektu hrozí fiasko Okres - Projekt Vodohospodářských zařízení (VHZ) Šumperk za více než jednu a půl miliardy korun, který má za cíl rekonstruovat a nově postavit kanalizaci v pěti největších městech okresu, se pomalu ale jistě stává časovanou bombou. Existuje totiž reálná hrozba, že VHZ nestihnou práce dokončit včas a přijdou tak o evropské dotace. To by v konečném důsledku dopadlo na rozpočty samotných obcí, které jsou akcionáři VHZ.

 „Přijít o takové dotace nebo jen jejich část by byl pro městský rozpočet obrovský průšvih a katastrofa na dlouhé roky. Pravděpodobně by se to promítlo i do cen stočného,“ varoval dosavadní předseda finančního výboru šumperské radnice František Merta. Servítky si nebere ani Zpráva o průběhu realizace projektu, kterou šumperské zastupitelstvo projednávalo. „Po třech měsících od zahájení činí celkový objem provedených prací pouze deset procent. Dosavadní tempo výstavby je tedy z hlediska maximální lhůty pro dokončení díla zcela nedostatečné a riziko nedodržení termínu díla narůstá,“ uvádí se ve zmiňované zprávě. Krach projektu by měl fatální dopady i na rozpočty Zábřeha, Mohelnice, Hanušovic a Loštic.

O kolik peněz můžeme přijít?

Státní fond životního prostředí (SFŽP), který dotaci z Evropské unie zprostředkoval, požaduje po VHZ, aby letos prostavěly celkem sedm set miliónů korun. K polovině října však firmy stihly udělat práci jen za 135 miliónů. Výše zmiňovanou částku vzhledem k začátku zimy zřejmě proinvestovat nestihnou. Nedá se proto vyloučit, že VHZ už v této fázi o část dotace přijdou. „Otázka případného krácení dotace je poměrně komplikovaná. Vždy záleží na konkrétním projektu,“ uvedla mluvčí SFŽP Lenka Brandtová.

Předseda je optimistou

„Já zůstávám optimistou. Ostatně jakékoli nedodržení termínů stavby padá na vrub firem, které to takto mají ošetřeno ve smlouvě,“ řekl Týdnu předseda představenstva VHZ František Winter. VHZ začaly s realizací projektu o rok a půl později, než původní plány počítaly. V současné době zapojeným firmám komplikuje práci nedostatek stavební mechanizace a samotných dělníků. Velkou část ze stavebních prací totiž řeší hlavní dodavatel díla pomocí dalších menších firem, které jsou už teď zcela přetíženy.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 27.10.2014 20:46
Titulek: Aby to nakonec nemuseli dostavět občané v akci Z
Autor: Anonym
souhlas
12
nesouhlas
3
Správcem stavby Horní Pomoraví II je AP INVESTING, s.r.o. z Brna (veřejná zakázka VHZ z roku 2009, cena 35 836 100,- Kč), jejímž společníkem je společnost AQUA PROCON, s.r.o. z Brna, která zároveň zpracovala pro VHZ žádost a projekt Horní Pomoraví II (veřejná zakázka VHZ z roku 2006, cena 48 890 000,- Kč). Všechny zakázky Vodohospodářských zařízení Šumperk a.s.: http://www.vsechnyzakazky.cz/zadavatel/detail/126668/Vodohospodarska-zarizeni-Sumperk-as Takže projekt se vleče již osm let a najednou velký fofr, musí se stavět přes zimu.
Reagovat
Datum: 29.10.2014 00:44
Titulek: Re: Aby to nakonec nemuseli dostavět občané v akci Z
Autor: Anonym
204
145
Ale ale...
Reagovat
Datum: 29.10.2014 15:41
Titulek: Re: Aby to nakonec nemuseli dostavět občané v akci Z
Autor: ati
168
150
Měli jsme zabít tu krásku z Mohelnice.
Reagovat
Datum: 29.10.2014 08:30
Titulek: Slovo manažera
Autor: Olda
souhlas
10
nesouhlas
5
"Já zůstávám optimistou", předseda představenstva VHZ Ing. František Winter z Hanušovic.
Reagovat
Datum: 29.10.2014 15:39
Titulek: Vzpomínám na plánovaný
Autor: ati
souhlas
13
nesouhlas
2
sosialistický investování. Dlouho se chtěly prachy, projekty na stole, ministersvo na Fratišku v Praze v klidu a najednou mince v říjnu přišly a zima taky. To je stejné - ti blbci v Praze i v Bruselu si myslí, že Golfský ohřívá i Jeseníky. No tak se nestavělo a fakturovalo a pak stavělo a nefakturovalo. A pokutovalo. Kdo mi řekne jaký rozdíl je mezi EU socbordelem a typicky naším bordelem trvajícím - furt.
Reagovat
Datum: 30.10.2014 09:26
Titulek: Bez titulku
Autor: Roman Pobucký
souhlas
9
nesouhlas
0
V Mohelnici na Bozce je technika i lidi, ale minimalne 70 procent casu se tu prostoji s rukama v kapsach a technika jede na volnobeh k ohrevu posadky. Za tri tydny 20 metru vykopu. :-))) No za spolecny penize se dela jinak nez ve fabrikach za soukromy.
Reagovat
Datum: 30.10.2014 09:53
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Anonym
souhlas
13
nesouhlas
1
No jistě! Šéfem VHZ je politik a předseda místních akčních skupin František Winter z Hanušovic. Šéfem miliardového projektu je politik ČSSD a obchodník s ojetými auty Aleš Miketa ze Žádlovic, kterého do funkce protlačil Winter. Toky peněz z našich kapes a příslušné provize kryjí brněnské poradenské firmy. Nejvíc se napakuje OHL ŽS a IMOS. Opět si necháme kálet na hlavu. Už to změňte a ať nově zvolení politici ten podvod řeší a konečně jdou sedět do basy!
Reagovat
Datum: 30.10.2014 23:00
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Anonym
souhlas
2
nesouhlas
1
příspěvek smazán redakcí
Reagovat
Datum: 30.10.2014 17:50
Titulek: zadávací dokumentace akce
Autor: Standa Blábol
souhlas
2
nesouhlas
0
http://uloz.to/xjwTWfP/horni-pomoravi-ii-zd-zip
...at teda vite, o cem melete panstvo
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.