KULTURA

Mezinárodní festivaly dechových hudeb v Číně jsou minulostí, zůstaly jen zážitky. O ty nejsilnější se mladí zábřežští muzikanti poděli

3. září 2019, 19:00, Vladimíra Bartoňová
Mezinárodní festivaly dechových hudeb v Číně jsou minulostí, zůstaly jen zážitky. O ty nejsilnější se mladí zábřežští muzikanti poděli Zábřeh, Rizhao, Peking – Ve dnech 9.až 18. srpna pobývali hudebníci z dechového orchestru Zábřeh v Číně, kam odjeli zahrát na pozvání pořadatelů hned dvou mezinárodních festivalů. Protože dopravování průběžných informací z Číny nebylo tak jednoduché, jak si muzikanti plánovali, vrátili jsme se po návratu k pobytu alespoň formou zážitků, které si letos účastníci z opakovaného pobytu v této zemi přivezli.

Nejkurióznější místo k muzicírování?
Když stevardi v letadle při cestě do Číny zjistili, že jsme muzikanti, chtěli, abychom něco zahráli. „Tak jsem v desetitisících kilometrech nad zemí, někde nad Asií, zahrál Po potoce chodila,“ vzpomíná trumpetista Tomáš Bubela. A na let letadlem – tentokrát cestou zpět z Číny – nezapomene zřejmě ani bubeník Víťa. Ten pro změnu v oblacích oslavil své osmnácté narozeniny. Čekalo ho originální překvapení v podobě narozeninového dortu a fotky s rtěnkovými pusinkami letušek. Ani tehdy nechyběla písnička Hodně štěstí, zdraví.

Čínská kuchyně?
Zvyknout si na čínskou kuchyni prý bylo velkou výzvou. Vedle slizských polévek se na talířích objevovaly takové lahůdky, jako jsou kuřecí pařátky nebo třeba kačení hlavy a krky. „Rejži už jsem po třech dnech taky nemohl ani vidět,“ šklebí se trumpeťák Petr Sojka.

Nejsilnější zážitky?
„Nejvíc jsem si užil výpravu na Velkou čínskou zeď a bobování s naší bandou v modrých tričkách zpátky dolů,“ vzpomíná trumpeťák Pavel Zubík. „Mně se moc líbil galakoncert v divadle v Tiencinu. Super byl také zahajovací ceremoniál festivalu v Rizhau. O to víc, když jsme se potom zhruba o dvě hodiny později zcela náhodou v televizi proklikali na program, kde vysílali záznam z našeho vystoupení. Hotové celebrity!“ směje se zpěvačka Iva Svobodová, která čínské i zahraniční orchestry ohromila svým hlasem.

Vlaky a cestování?
„Vlakem už nepojedu ani do Štěpánova,“ zhodnotil 800kilometrové přejezdy vlakem mezi Pekingem a Rizhaem trumpeťák a fotograf v jedné osobě Martin Zajíček z Olomouce. Mezi oběma destinacemi hudebníci překonali víc než 10 hodin jízdy vlakem v šestilůžkových kupé bez dveří spolu s domorodci. „V noci mě přišli dva různí Číňani vyhodit z postele s tím, že spím na jejich lůžku,“ vzpomíná trumpeťák Vít Komárek na své bezohledné spolucestující, kteří se ani ve dvě hodiny v noci neostýchali ulehnout do rozváleného povlečení a poslat ho s věcmi a trumpetou ven z kupé.

Nejčastější suvenýry?
„Koupil jsem čínský čaj, který jsme ochutnávali na čajovém ceremoniálu v Pekingu,“ říká bubeník Martin Kučera. „Pro syna mám plyšového medvídka pandu,“ uvádí Radim Sršeň, trombonista orchestru. „Čínské pivo a dětem model legendárního rychlovlaku, který jsme měli možnost sledovat z cest vlakem,“ těší se ze svého úlovku hornistka Edita Unzeitigová, které se model podařil na pekingském trhu usmlouvat za třetinovou cenu.

Hodnocení?
„Ke střevním potížím se přiznalo 29 účastníků z padesáti. Cenu pokárání zájezdu jsme udělili našemu tubistovi Standovi, jednomu z nejzkušenějších hráčů. Ten zapomněl svůj hudební nástroj už v Praze před odletem na chodníku u autobusu,“ uvádí kronikářka Kačka Kantorová,
která hraje na hornu. „Naopak pochvalu dostala naše bicí sekce, která zvládla při jednom z koncertů, kdy Číňani nestihli včas na koncert dopravit bicí sestavu, zaimprovizovat a koncert odehrát na elektronických bicích přes aplikaci v tabletu,“ dodává.

Co tu ještě nebylo?
„Vypadá to, že jsme měli štěstí, protože jiná tělesa, i když zatím jen pražská, to nyní s reprezentací v Číně nemají jednoduché,“ zhodnotila účinkování zábřežských muzikantů tisková mluvčí orchestru Petra Kucinová. Ten poprvé v Číně zahrál v roce 2015, letos si ho pořadatelé speciálně vyžádali. „Pevně doufáme, že to vyjde i do třetice,“ vyjádřila přání většiny hráčů Kucinová.


Foto: web

Kam přišli a kde zahráli, byli zábřežští muzikanti vždy středem pozornosti.


 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Tentokrát s Týdnem na severu soutěžíme o pět volných vstupenek na hlavní den festivalu Čokoládové lázně, konaný 28. září ve Velkých Losinách. Můžete být u toho, proniknout do tajů výroby čokolády a obdivovat mistrovské kousky z ní, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka. Výherce oznámíme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

Co je to lyofilizované ovoce?

a) ovoce sušené mrazem
b) ovoce naložené v čokoládě
c) ovoce naložené v rumu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na zbrusu novou zábavnou show skupiny SCREAMERS, kterou Zábřežská kulturní uvede ve čtvrtek 19. září vyhrávají: Jana Zetochová ze Šumperka, Marie Badalová a Jiří Vavrač ze Zábřeha. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.