ZPRÁVY

Mezi originální produkty Jeseníků patří i sedlářské výrobky

25. května 2012, 12:27, téma JESENÍKY, BH
Mezi originální produkty Jeseníků patří i sedlářské výrobky Jeseníky - O zbrusu nové produkty i služby se rozrostla ve středu 23. května značka Jeseníky originální produkt. Certifikační komise se opět přesvědčila, že v Jeseníkách vznikají výjimečné výrobky a poskytují se nadstandardní služby.

V prvním kole certifikace letošního roku se objevily tři produkty. K tradičnímu a v současnosti málo rozšířenému oboru patří sedlářství. A právě výrobky sedlářského mistra Lubomíra Jelínka z Hanušovic získaly značku Jeseníky originální produkt. „Fungujeme od roku 1998. Pracujeme ve třech lidech a k našemu sortimentu patří výroba chomoutových i prsních postrojů pro jízdu těžkými povozy, jezdecké potřeby pro jízdu na koni jako sedla, uzdění, řemenářství a zabýváme se také kočárnictvím a renovací kočárů,“ vyjmenoval své aktivity Jelínek.

Další dva produkty, které získaly certifikát, spojuje jedinečný rukopis a citlivá práce. Vitráže Ivety Strnadové z Vrbna pod Pradědem zdobí například krnovskou synagogu či kapli ve Františkově u Jeseníku. Zabývá se rovněž výrobou drobných šperků či efektních ozdob zrcadel speciálními, ručně válcovanými barevnými skly.

Zcela originální drátované výrobky pochází z dílny Dany Frydrychové z Jedlí. Kromě ozdobné funkce, se její práce z černého žíhaného drátu vyznačuje užitkovostí. Pod rukama křehké ženy tak vznikají složité hodiny, šperkovnice, zvony nebo lucerny.

Ke stávajícím dvěma originálním jesenickým službám se přiřadilo sedm nových subjektů z celých Jeseníků od Zábřežska, přes Jesenicko či Bruntálsko. Originální služby nabízejí jak luxusní restaurace, tak rodinné podniky a nechybí mezi nimi ani provozovatelé horských chat.

Regionální značky v České republice zavádí národní koordinátor Asociace regionálních značek, o.s. Koordinátorem projektu Jeseníky originální produkt je Místní akční skupina Horní Pomoraví. Jesenický region nyní reprezentuje 39 originálních produktů a 9 stravovacích či ubytovacích služeb.
Foto: archiv MAS Horní Pomoraví
Sedlářství patří k tradičním řemeslům, dnes bohužel již vzácným.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.