ZPRAVODAJSTVÍ

Meteorologové i lékaři varují před vysokou aktivitou klíšťat

11. července 2017, 15:30, hap
Okres - Až na devítku z možné desetibodové škály se vyšplhalo varování meteorologů před vysokou aktivitou klíšťat v uplynulých dnech. V tomto týdnu je v předpovědi osmý stupeň a doporučení nevstupovat zbytečně do travních porostů.

 „Meteorologové mají bohužel pravdu. Na louce, kterou procházíme při výstupu na šumperskou rozhlednu, se mi při sběru bylinek podařilo během chvilky nachytat čtyři klíšťata, která jsem objevila až den poté. Místa přisátí si denně kontroluji, žádnou negativní reakci na kůži zatím ale nepozoruji, tak snad bude všechno v pořádku,“ říká osmačtyřicetiletá Hana ze Šumperka.
Odborníci radí používat repelent a po návratu z procházky se pečlivě prohlédnout a klíště co nejrychleji odstranit. S vysokou aktivitou klíšťat stoupá také hrozba nakažení boreliózou nebo encefalitidou. „Pokud není nutné vstupovat do porostu, doporučujeme chodit spíš po cestách tak, aby se člověk svým tělem nebo oděvem nedotýkal tohoto porostu, na kterém se klíšťata vyskytují a lidově řečeno číhají. Pokud už člověk musí do porostu vstoupit, je dobré mít na sobě oděvy, které jsou světlé a jsou z hladké látky,“ doporučuje meteorolog Tomáš Vráblík.
Klíšťatům teď prospívá hlavně teplo a vlhko, lékaři doporučují používat repelent jak při pohybu v lesích, tak v městských parcích. „Nakazit se můžeme i při odstraňování klíšťat ze svých zvířecích miláčků, ať už psů nebo koček. Protože dojde k uvolnění, můžeme klíště rozmáčknout a může dojít k přenosu viru,“ připomíná Kateřina Fabiánová z oddělení epidemiologie Státního zdravotního ústavu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s TÝDNEM o 4 krát 2 vstupenky na pořad scénického čtení LiStOVáNí s herci Alanem Novotným a Jiřím Resslerem, který se uskuteční ve středu 28. března v zábřežském kině Retro. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtyř čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Který populární herec je propagátorem a hlavní tváří cyklu scénického čtení LiStOVáNí?

A) Lukáš Hejlík
B) Ondřej Sokol
C) Pavel Liška

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku, vyhráli Tomáš Tesař ze Šumperka, Marie Maráková ze Šumperka, Helena Unzeitigová ze Zábřeha, Petr Doleček z Bludova a Zdenka Klimešová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).