ZPRAVODAJSTVÍ

Meteorologové i lékaři varují před vysokou aktivitou klíšťat

11. července 2017, 15:30, hap
Okres - Až na devítku z možné desetibodové škály se vyšplhalo varování meteorologů před vysokou aktivitou klíšťat v uplynulých dnech. V tomto týdnu je v předpovědi osmý stupeň a doporučení nevstupovat zbytečně do travních porostů.

 „Meteorologové mají bohužel pravdu. Na louce, kterou procházíme při výstupu na šumperskou rozhlednu, se mi při sběru bylinek podařilo během chvilky nachytat čtyři klíšťata, která jsem objevila až den poté. Místa přisátí si denně kontroluji, žádnou negativní reakci na kůži zatím ale nepozoruji, tak snad bude všechno v pořádku,“ říká osmačtyřicetiletá Hana ze Šumperka.
Odborníci radí používat repelent a po návratu z procházky se pečlivě prohlédnout a klíště co nejrychleji odstranit. S vysokou aktivitou klíšťat stoupá také hrozba nakažení boreliózou nebo encefalitidou. „Pokud není nutné vstupovat do porostu, doporučujeme chodit spíš po cestách tak, aby se člověk svým tělem nebo oděvem nedotýkal tohoto porostu, na kterém se klíšťata vyskytují a lidově řečeno číhají. Pokud už člověk musí do porostu vstoupit, je dobré mít na sobě oděvy, které jsou světlé a jsou z hladké látky,“ doporučuje meteorolog Tomáš Vráblík.
Klíšťatům teď prospívá hlavně teplo a vlhko, lékaři doporučují používat repelent jak při pohybu v lesích, tak v městských parcích. „Nakazit se můžeme i při odstraňování klíšťat ze svých zvířecích miláčků, ať už psů nebo koček. Protože dojde k uvolnění, můžeme klíště rozmáčknout a může dojít k přenosu viru,“ připomíná Kateřina Fabiánová z oddělení epidemiologie Státního zdravotního ústavu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.