KULTURA

Metalové pištění zachránili Kabáti

29. srpna 2018, 11:00, Ondřej Polák
Metalové pištění zachránili Kabáti Šumperk – Další důkaz, že Česko je země revivalům zaslíbená, podala minulý pátek hudební přehlídka Revival invaze. Na její 10. ročník dorazilo i přes deštivou odpolední předzvěst tisíc fanoušků. Zájem překvapil i samotné pořadatele. Během akce museli narychlo vyrábět další vstupenky, aby uspokojili nečekanou poptávku. Naštěstí Pavlínin dvůr v Šumperku je dost velký na to, aby pojmul třeba i spartakiádu.

 Jubilejní revivalová přehlídka přitom nenabídla ničím nový program. Všechny tři kapely už na Revival invazi hrály opakovaně. Napodobitelé britského metalového potížisty Ozzyho Osbournea předvedli solidní muzikantský výkon. Playlist koncertu citlivě uspokojil jak fajnšmekry, tak i mainstreamové posluchače, a tak není divu, že se početné publikum dostalo hned od začátku do varu. Jak slibně akce začala, tak tragicky pokračovala. Aspoň po hudební stránce.

Příliš velké sousto

Nightwish revival mohl se zálibou poslouchat jen člověk hluchý nebo namol opilý – a na to bylo ještě brzy. Muzikanti sice na sobě měli černé oblečky s řetězy a svými dlouhými vlasy těkavě házeli sem a tam, ale to bylo jediné, co originální Nightwish připomínalo. Zbytek byl špatně (a k tomu na špatné nástroje) zahraný metal s pištící zpěvačkou, která byla vzdálená geniální Tarje Turunen kvalitou i charismatem jako celý vesmír.
„Jak to můžeš poslouchat, pojď za námi, my jsme utekli dozádu na pivo,“ zeptal se mě kamarád z Hanušovic. Na mou připomínku, že je přece fanoušek Nightwish a přišel kvůli nim, odpověděl: „To jo, ale tohle se fakt nedá, už aby začali hrát Kabáti.“

Úspěch agrorockových bohů

Po hodině metalové tryzny se kamarád dočkal. A s ním i tisícihlavý dav, který křepčil zlidovělé hity od Žízně přes Báru až po Dole v dole. Kupodivu kapela Kabát revival, které by posluchač nějakou tu instrumentální nedokonalost i odpustil, neboť v první řadě jde o to zařvat si oblíbené refrény od českých agrorockových bohů, předvedla po všech stránkách špičkový výkon. Pětice muzikantů do Šumperku přivezla profesionální, kvalitní a dramaturgicky šťastně vystavěnou show. Dojem pak podtrhl skvělý zvuk, efektní světelná show – a hlavně přívětivá atmosféra v publiku.
Jubilejní invaze se povedla, až na vystoupení kapely Nightwish revival. Na druhou stranu, díky ní si mnuli ruce barmani, protože během jejího koncertu sice taneční parket prořídl, ale u stánků zhoustly fronty na pivo a panáky. A tak to má být - všechno zlé je pro něco dobré.


Foto: Ondřej Polák

Jubilejní ročník Revival invaze přilákal rekordní počet návštěvníků.

 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 30.8.2018 09:12
Titulek: ?
Autor: Storm
14
Chápu sice, že autor článku je hudebně úplně jiného ražení, ale tak zaujatý článek jsem už dlouho nečetl.... Kromě Kabátů jsem viděl jak Nightwishe, tak Ozzyho v "originále", takže přece jen si troufám říct, že mám co srovnávat. Zatímco Ozzy revival byl nemastný, neslaný a absolutně bez energie, přičemž zejména u prvních písní bylo občas i problém rozeznat o který že to song se vlastně jedná....
Ano u revivalů Nightwishů bývá téměř vždy kámen úraz zpěv, ovšem po instrumentální stránce, byly všechny songy zahrány věrně, včetně zvukového zabarvení (až sám jsem byl mile překvapen). Nutno podotknout, že i převaha songů byla vybrána novější, které už Tarja nezpívala (jen tak pro info ano, už tam opravdu více jak 10 let nepůsobí). Vzhledem k relativně vysokému věkovému průměru návštěvníků, bylo až s podivem kolik lidí i na "Nightwishe" křepčilo :) - tudíž nevím kde autor ke svému závěru došel a zda-li v onu dobu zrovna stál na rukou nebo na nohou ..... :)
Reagovat
Datum: 2.9.2018 09:38
Titulek: Vážně?
Autor: Anett
Nevím, jestli je autor tak neuvěřitelně zaujatý nebo má zdravotní indispozice, ale opravdu smrtelně vážně píše, že NW hráli na špatné nástroje? :D :D Ačkoliv to objektivně nebylo jejich nejlepší vystoupení, tak pořád měla vysokou úroveň, klávesy skoro nerozpoznatelné od originálu a zpěvačka si taky poradila se ctí, i když ji nefungovaly odposlechy. Srovnání s Tarjou je vzhledem k setlistu poskládaného hlavně z novějších písniček taky úplně mimo. A po nezáživných Sabbatech na ně bylo na ploše lidí opravdu dost. S čímž souhlasím je hodnocení Kabát, ten den byli prostě nejlepší.
Reagovat
Datum: 2.9.2018 22:58
Titulek: Tak nevím...
Autor: David
My jsme si s bandou užili všechny 3 kapely. Ozzy to super začal, Nightwish skvěle rozehřáli lidi a Kabát je nesmrtelná klasika. Ale za označení agrorock bych vraždil...
Reagovat
Datum: 3.9.2018 00:44
Titulek: Koupila jsem husu, tak nevim... Re: Tak nevím...
Autor: Tomámedneskamládež
Přiléhavější kabát má cedulku kde se píše: primitivdreck.

Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na narozeninový koncert svébytné a originální DYING PASSION. Umí být náladoví, zahrát na city či se opřít do strun; současně jsou však hraví a uvolnění. V H-clubu na Rooseveltově ulici v Šumperku to předvedou v pátek 29. března a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kteří půjdou na koncert zadarmo, vyrozumíme sms v den konání koncertu.

Soutěžní otázka:

Kolik řadových desek vydala šumperská skupina Dying Passion a jak se jmenuje ta poslední.

a) 8 alb, Black Threads
b) 9 alb, Transient
c) 7 alb, Amplify

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na premiéru hry Mandragora v podání Divadla Václav, o které jsme soutěžili minule, vyhráli Marcela Haramiová ze Šumperka, Alice Kaplová ze Zábřeha a Marie Navrátilová z Mohelnice. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.