KULTURA

Město zaplní tanečníci z různých koutů světa

31. července 2009, 00:00, sumperk.cz
Šumperk - Domácí i exotický folklor, zvyky a tradice z celého světa ovládnou v polovině srpna Šumperk. Město bude totiž již po devatenácté patřit Mezinárodnímu folklornímu festivalu. Na prostranství u radnice, na pěší zóně, v parku „U Sovy“ či na pódiu v Pavlínině dvoře se během šesti dnů představí několik set folklorních tanečníků, muzikantů a zpěváků, mezi nimiž nebudou chybět ani tanečníci z Čech a Moravy a také dětské soubory.

Pestrou směsicí národností a jazyků a především hudbou a tancem ožijí šumperské ulice a Sady 1. máje od středy 12. do pondělí 17. srpna. „Prostřednictvím lidových písní, hudby, tanců a lidových her si diváci připomínají zvyky a obyčeje svých předků,“ říká ředitelka festivalu Libuše Drtilová ze Sdružení přátel folkloru Severní Hané. To spolu s městem Šumperkem, Folklorním sdružením České republiky a s pomocí postřelmovské Markovice a šumperských Seniorů pořádá Mezinárodní folklorní festival, jenž patří mezi nejlepší v  republice. A stejně jako v minulosti také letos měli organizátoři z čeho vybírat – zájem projevilo dvaapadesát souborů z celého světa. Do podhůří Jeseníků nakonec v polovině srpna zavítají kromě českých, moravských a evropských souborů také zástupci „exotických“ zemí, kteří zde dosud ještě nevystupovali – počínaje Sýrií přes Jordánsko, Uzbekistán, Kongo, Alžír až po Kolumbii.

„Při výběru letos přípravný výbor festivalu zohlednil vedle finančních možností také ubytovací kapacitu. Během devatenáctého ročníku se tak představí deset zahraničních a stejný počet tuzemských folklorních souborů,“ vypočítává Drtilová. V plné kráse se tak podle ní opět ukáže český a moravský folklor, který přiblíží vynikající soubor Josefa Vycpálka z Prahy, Šardičan ze Šardic, Vonička z Havířova, Javorník z Brna či Rabussa z Přerova. Ulicemi budou znít keltské písně, které spolu se skotskými a irskými tanci předvede soubor ze Stránského a chybět nebudou ani domácí postřelmovská Markovice a Markovička a Senioři Šumperk.

Tradičně největšímu zájmu se každoročně těší zahraniční účastníci festivalu. Lidé budou moci letos obdivovat taneční umění Syřanů, Jordánců, Uzbeků, Konžanů, Alžířanů, Slovinců, Slováků, Černohorců, Řeků a Kolumbijců. Všichni společně nabídnou řadu vystoupení pod širým nebem na malé scéně „U Sovy“ a na travnaté ploše před G-klubem v Sadech 1. máje, roztančenou ulici a veselici. Dějištěm hlavních festivalových večerů pak bude letos premiérově tzv. Pavlínin dvůr, v němž sídlí místní muzeum a na jehož nádvoří vyrostlo nové pódium.

Úvod festivalu patří již tradičně dožínkám

Vlastní srpnový folklorní maraton odstartuje ve středu 12. srpna v 17 hodin na malé scéně „U Sovy“ posezením u cimbálu s „cimbálovkou“ Zbyňka Hrdličky. První hudební pohlednice z ciziny je naplánována na čtvrteční dopoledne, odpoledne se pak již tradičně ponese v duchu oblastních dožínek v režii místního odboru Ministerstva zemědělství ČR. „Tato akce již několik let přitahuje řadu diváků. Letos se do její organizace zapojí opět zemědělské podniky z celé oblasti, diváci tak budou moci ochutnat vynikající koláče a selský chléb z Jeseníku, tvarůžky z Loštic a mnohé další pochoutky,“ slibuje Drtilová. Po dožínkovém průvodu a přivítání hostů se dostanou ke slovu postřelmovská Markovice a Markovička, místní Senioři a členové folklorního souboru Podpolanec. Celý čtvrteční program zakončí přehlídka dechových hudeb, během níž se představí místní Modrá muzika, zábřežská Veselá kapela, Jedeláci z Jedlí a Rozmarýnka z Rapotína.

Nebe ozáří v pátek ohňostroj

Třetí festivalový den odstartuje v pátek úderem půl desáté dopoledne na malé scéně vystoupení seniorských folklorních souborů ze Slovinska a České republiky a odpoledne bude patřit hudebním skupinám Kolumbie, Česka a Irska. „Letošní novinkou bude nesoutěžní srovnání výsledků mužských pěveckých  skupin ze Slovácka, Hané a Slovenska. Od čtvrté odpolední se tak na malé scéně vystřídají Šardičan, místní Senioři a Podpolanec,“ prozrazuje ředitelka festivalu. Podvečer pak zahájí na nádvoří Pavlínina dvora koncert zahraničních hostů „Vítejte u nás“ a chybět nebude ani večerní ohňostroj, který ozáří noční oblohu o půl jedenácté.

Sobota nabídne Roztančenou ulici, veterány, Den národů i veselici

Nejbohatší program čeká na diváky nepochybně v sobotu 15. srpna. Ještě před desátou dopolední přijme na radnici starosta města Zdeněk Brož zástupce všech souborů, hosté se poté představí před radnicí a vzápětí se pěší zóna promění v „Roztančenou ulici“. Celodenní program vystoupení domácích a zahraničních folklorních souborů doplní tzv. 1. šumperský oldtimer festival, který organizuje Veteran Klub Severního Pomoraví. Nablýskaní automobiloví veteráni vyrobení do roku 1970 a motocykly s datem výroby do roku 1945 budou k vidění v dolní části pěší zóny od desáté dopolední. Během výstavy přitom proběhnou soutěže zaměřené na nejlíbivější vůz, nejatraktivnější motocykl či nejstarší vystavené vozidlo a motocykl, chybět nebude soutěž o pohár elegance starosty města Šumperka pro vůz a posádku, o pohár Motorservisu Švec pro nejsportovnější vozidlo a o pohár Cyklo Moto Zábřeh pro nejatraktivnější motocykl, ocenění v podobě poháru pak připravili pořadatelé i pro věkově nejstaršího účastníka a pro nejvzdálenějšího účastníka dopraveného po vlastní ose. Mezi jednou a druhou odpolední pak vyrazí veteráni, mezi nimiž nebudou chybět například De Dion Buton z roku 1909, Walter WIZ z roku 1921, o dva roky mladší Tatra 11, Laurin Klement 110 z roku 1928, o rok mladší Aero 500, Praga Baby z roku 1934, Mercedes 220S Ponton z roku 1956 či Škoda Octavie combi z roku 1966, na okružní „Spanilou jízdu“ městem. Tečkou za 1. šumperským oldtimer festivalem bude slavnostní vyhodnocení naplánované na pátou odpolední.

Tradiční sobotní Den národů je letos věnovaný české a moravské kultuře. „Tuzemské soubory předvedou nejen písně a tance Čech, Valašska, Lašska, Slovácka a Hané, ale také zvyky a obyčeje. Lidé se zde budou moci seznámit s lidovými kroji a s tím, za jakých podmínek je vesničtí obyvatelé daných oblastí používali. Chybět nebudou ani speciality české a moravské kuchyně,“ vypočítává Drtilová.

Dějištěm hlavního sobotního festivalového pořadu nazvaného „Až pudeš do světa, zastav se!“ bude od 17 hodin pódium v areálu Pavlínina dvora. „Pro diváky jsme opět připravili soutěž, v níž vyberou nejsympatičtější soubor, a to prostřednictvím lahví se jmény souborů. Svého favorita budou moci ohodnotit finanční částkou dle vlastního uvážení. Zvláštní cenu pak udělí souboru, který nejvíce pochopil smysl festivalových tradic, i pořadatelé. Výsledky obou soutěží vyhlásíme v neděli a vybrané peníze předáme stejně jako loni místnímu Dětskému domovu,“ objasňuje pravidla ředitelka festivalu a připomíná, že sobotní program zakončí tradiční veselice.

Tečkou za festivalem v Šumperku je nedělní vystoupení

Folklorem ožijí Sady 1. máje také v neděli 16. srpna. Na malé scéně u „Sovy“ se nejprve setkají české, moravské a slezské soubory na společném dopoledním koncertu nazvaném „Veselá je dědina“, odpoledne pak na scéně „na trávníku“ před G-klubem zahrají hudby zúčastněných souborů a od čtvrté odpolední bude Pavlínin dvůr patřit účastníkům festivalu při závěrečném pořadu „Leť, písničko, leť“. Ten bude definitivní tečkou za festivalovým děním ve městě. Na pondělí 17. srpna jsou totiž naplánována pouze vystoupení zahraničních souborů mimo Šumperk.

Alfou a omegou každého festivalového ročníku jsou samozřejmě finance. Letos podpořily festival již tradičně Olomoucký kraj, město Šumperk, Ministerstvo kultury ČR a Folklorní sdružení ČR. „Ráda bych všem za jejich pomoc poděkovala, stejně jako sponzorským organizacím a soukromým podnikatelům. Mnozí nám vyšli vstříc navzdory finanční krizi, která se i u nich projevila, a v rámci svých ekonomických možností nám pomáhají nejen finančně, ale i formou naturálií,“ zdůrazňuje Drtilová.

Třebaže srpnový festival ještě ani nezačal, organizátoři již pomalu začínají připravovat ten příští, jubilejní. „Festival bude příští rok slavit dvacáté narozeniny a vše nasvědčuje tomu, že bude přijat za řádného člena celosvětové organizace CIOFF , která sdružuje mezinárodní folklorní festivaly všech kontinentů. To je pro nás obrovské ocenění, takže bychom při této příležitosti chtěli pozvat do Šumperka soubory ze všech kontinentů - například z Japonska, Brazílie, Kanady, Nového Zélandu, Asie a samozřejmě z Evropy,“ uzavírá ředitelka festivalu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na novou premiéru Divadla Václav z Václavova. Komedii s názvem Mandragora uvedou na své domovské scéně již tuto sobotu a neděli a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kterého v předstihu oslovíme sms, může zvolit den premiéry podle svého času.

Soutěžní otázka:

Jaké jubileum Divadlo Václav v loňském roce oslavilo:

a) 10 let
b) 15 let
c) 20 let

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Vstupenku na koncert Radka Bagára, který se koná v pondělí 18. března v šumperském Klášterním kostele s „předskokankou“ Pavlou Pavlíkovou z Bludova, vyhráli Petra Vinklárková z Vikýřovic, Milan Uhl z Bludova a Elenka Hrebačková ze Šumperka. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.