ZPRAVODAJSTVÍ

Město koupilo manufakturu, ruinu chce opravit

20. prosince 2016, 11:00, Jaroslav Kropáč
Šumperk - Šumperská radnice je při chuti, alespoň co se týče nových projektů. Před nedávnem schválila odkup „kulturáku“, přespříští rok chce dokončit přemístění knihovny, navíc plánuje nákladnou rekonstrukci bazénu i zimního stadiónu. A na posledním zasedání zastupitelé schválili koupi bývalé manufaktury v ulici Generála Svobody za dva a půl miliónu korun.

 „Ačkoli je budova na první pohled ve špatném stavu, staticky je až překvapivě bez větších problémů. Samozřejmě jsme si stav tohoto objektu nechali před jeho koupí odborně posoudit,“ uvedl místostarosta Šumperka Tomáš Spurný. Manufaktura je bez omítek, uvnitř se usídlila dřevomorka, sklepy jsou zatopeny vodou. V dobrém stavu jsou klenby i obvodové zdivo. Budovu chce radnice opravit s pomocí dotačních programů a udělat z ní veřejně přístupné místo. Zázemí v něm mohou do budoucna najít některé městské nebo neziskové organizace, počítá se i s výstavními prostory.

Chráněná stavba


Historie budovy v ulici Generála Svobody se začala psát v roce 1785, kdy zde byla továrníkem Johannem Ernstem Klapperothem založena první manufaktura na výrobu manšestru. Památkově chráněnou se stavba stala v roce 1958 a od té doby chátrá. „Tohle je asi poslední barák, který v naší ulici zaslouží opravu. Stojí hned u cesty a pěkný pohled teda na něj rozhodně není,“ komentovala poslední aktivitu šumperské radnice Marie Pásková, jež nedaleko chátrající památky bydlí.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 20.12.2016 17:51
Titulek: město koupilo a chce opravit ruinu manufaktury
Autor: VERA
89
138
Ale Sanatorka má určitě taky tak dobré obvodové zdi,že? Jinak by budova už nestála. Ať tedy raději zbourají tu ruinu manufaktury, město by se mohlo domluvit s majitelem Sanatorky a ta by se na jaře bourat nemusela. Na místě manufaktury by ale bylo místo jen na mini golf.... a to by byl asi průšvih
Reagovat
Datum: 20.12.2016 19:00
Titulek: Re: město koupilo a chce opravit ruinu manufaktury
Autor: aNONYM
65
Ano, dům je v pořádku, dokud se nezřítí. Statici jsou šarlatáni živící se lidskou hloupostí.
Reagovat
Datum: 25.12.2016 11:58
Titulek: Dům zbourat a postavit repliku
Autor: Pleskyna
65
133
Bude to lacinější než opravovat ruinu. Krovy udělat na 3D tiskárně, aby to vypadalo stejně jako ty staré, bezšroubové a bez železných prvků.
Reagovat
Datum: 25.12.2016 17:30
Titulek: Re: Dům zbourat a postavit repliku
Autor: A.B.Solvent pomocné
124
135
Nejlevnější by bylo na 3D tiskárně vyrobit soudruhy lidovce z radnice. A ty oryginal ruyny odeslat za jejich katolickou oponu.

Reagovat
Datum: 29.12.2016 16:59
Titulek: Re: Dům zbourat a postavit repliku
Autor: Herda
121
Za ZNEUŽITOU katolickou oponu.
Reagovat

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na Jiřího Kolbabu zadarmo.

Soutěžní otázka:

Které území nazývá Jiří Kolbaba Ukradenou zemí?

A) jihozápad USA
B) jižní Afriku
C) střední Moravu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny KATAPULT, který se uskuteční v pátek 23. března v DK Šumperk, vyhráli Pavla Němčíková z Nového Malína, Pavel Gargulák z Loučné nad Desnou, Marta Vláčelová z Nemile, Tomáš Zbíral z Bohuslavic a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 h).