ZPRAVODAJSTVÍ

MAS Horní Pomoraví se podílí na rozvoji regionu už deset let

25. dubna 2016, 20:00, BH
MAS Horní Pomoraví se podílí na rozvoji regionu už deset let Zábřeh - Deset let existence má za sebou Místní akční skupina (MAS) Horní Pomoraví. Obecně prospěšná společnost vznikla nejen jako administrátor evropských dotací především programu LEADER, ale i jako organizace starající se o všestranný rozvoj života na svém území. Za desetiletí rozdělila 65 miliónů korun mezi 170 projektů. Území MAS Horní Pomoraví pokrývá 64 obcí od Zábřežska po Staroměstsko.

 „Za tu dobu MAS realizovala nebo se podílela na realizaci mnoha malých projektů, má za sebou větší počiny a také projekty spolupráce společně s dalšími místními akčními skupinami,“ objasnila ředitelka MAS Horní Pomoraví Anna Bartošová. Podporu díky této obecně prospěšné společnosti získali podnikatelé, zemědělci, drobní živnostníci, obce, vzdělávací zařízení i instituce pro mimoškolní vzdělávání, ale i církevní organizace. „Projektů bylo opravdu hodně. Mezi nejzajímavější se řadí Zřízení regionálního muzea v obci Hrabová v suterénu modlitebny Českobratrské církve evangelické. Náklady na vybudování muzea činily 995 tisíc korun, dotace představovala 752 tisíc korun,“ uvedla ředitelka.
Jednou z výrazných aktivit je koordinace regionální značky JESENÍKY originální produkt® na území, které přesahuje region MAS Horní Pomoraví, a to od Dolní Moravy až po Osloblažsko. Jeden projekt spolupráce se zaměřil na podporu komunitního života v obcích prostřednictvím amatérského divadla. Divadelníci ze čtyř místních akčních skupin v České republice a na Slovensku absolvovali nejprve divadelní dílny pod vedením profesionálních lektorů, posléze získali příležitost zahrát si na scénách ve svém regionu i mimo něj během výjezdů k zapojeným partnerům.
MAS se v současné době intenzivně připravuje na plánovaný podzimní rozjezd příjmu žádostí v novém programovém období. Strategie, na jejímž základě bude možné další projekty finančně podpořit, je v současné době ve fázi hodnocení ministerstvem regionálního rozvoje. „Větší důraz bude kladen na podporu projektů v oblasti lidských zdrojů oproti stávajícím investicím do infrastruktury obcí. Podporovány budou například projekty v oblasti sociální či školství,“ podotkla Bartošová a dodala: „Již nyní MAS realizuje ve spolupráci s městem Zábřeh projekt zaměřený na vytvoření Místního akčního plánu vzdělávání, který má do roku 2023 změnit podobu regionálního školství.“
Za dobu své existence se MAS Horní Pomoraví věnovala řadě počinů, které nesouvisely s dotacemi. Mezi pravidelné akce, na kterých se podílí, je benefiční společenský večer Domova Paprsek v Olšanech vždy v listopadu.
Desáté narozeniny oslavila obecně prospěšná společnost v sobotu 23. dubna v zahradě Katolického domu v Zábřehu, kde představila některé projekty, například elektrokola nebo divadelní projekt. Nechyběl jarmark regionální značky. Místní gastronomii okořenila soutěž čtyř týmů ve vaření nejlepšího kotlíkového guláše. Nejvíce porotě zachutnal guláš Charity Zábřeh. Sobotní odpoledne si užili děti i dospělí. Vyvrcholením se stal horkovzdušný balón. Více o aktivitách MAS Horní Pomoraví na www.hornipomoravi.eu.


Foto: BH

Na stylové vaření guláše se všichni soutěžící důkladně vybavili.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA ZÁBAVOU ZADARMO
Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na divadelní představení Včera, dnes a zítra, které nabídne ty nejlepší scénky Felixe Holzmanna. Pořad se uskuteční 25. února v KKC Rapotín. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Ve čtvrtek vylosujeme a zkontaktujeme jednoho čtenáře, který získá dvě vstupenky na divadelní představení.

Soutěžní otázka:

Jaký doplněk nenosil Felix Holzmann?

A) brýle
B) motýlka
C) klobouk

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert folkaře Vladimíra Merty, který se uskuteční 23. února v kině Retro v Zábřeze, vyhráli Stanislav Diviš z Postřelmova, Radomír Pátík ze Šumperka, Petr Jílek ze Zábřeha, Alžběta Vévodová z Chromče a Gustav Vichta z Nového Malína.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).