SPORT

Martina Konopová a její cesta z olympijského Vancouveru

17. března 2010, 21:07, Stanislava Marešová
Martina Konopová a její cesta z olympijského Vancouveru Šumperk - Od zimní olympiády ve Vancouveru neuběhl ani měsíc a o dříve zatracované české skokance Martině Konopové je znova slyšet. Zatímco na můstku v Kanadě se jí nedařilo, při skocích evropského poháru bodovala a obsadila třetí místo.
"Po olympiádě mě čekaly ještě dva závody evropského poháru, které se konaly ve  švýcarském středisku Meiringen-Hasliberg 13. a 14. března. Musím říct, že změna  můstků po olympiádě ve Vancouveru mi dělala ze začátku problémy, ale vše se  srovnalo a v závodě nebyl problém," říká Martina k závodu, v němž se umístila na třetím místě a vrací se na výsluní dámských akrobatických skoků.  Ve Švýcarsku se jí dařilo, během dvou závodních dní, v sobotu i neděli, se umístila shodně na třetím bronzovém místě. Do Meiringenu nejela sama, doprovázel ji její nový trenér, s nímž si odbyla i svou olympijskou prvotinu, shodou okolností  bývalý  trenér jiného šumperského olympionika zlatého Aleše Valenty,  Pavel Landa. V závodech se také ukázal tréninkový teamový kolega Roman Dobřanský,  který v solidní konkurenci obsadil 15. a 9. místo. 
 

 

Výsledky ze dne 13. 3. 2010

 
Ladies
1. SCHAERER Tanja SUI 141.34 
2. SHCHERBINA Maria BLR 127.88 
3. KONOPOVA Martina CZE 117.45 
 
Men
1. OSIPAU Denis BLR 229.83 
2. HAECHLER Christian SUI 215.37 
3. IZOS Andreas SUI 203,20
....
15. DOBRANSKY Roman CZE 125.84
 

Výsledky ze dne 14. 3. 2010
 

Ladies
1. SCHAERER Tanja SUI 152.69 
2. SHCHERBINA Maria BLR 124.54 
3. KONOPOVA Martina CZE 121.38

 Men
1. OSIPAU Denis BLR 220.57 
2. HAECHLER Christian SUI 194.20 
3. ISOZ Andreas SUI 180.67
...
 9. DOBRANSKY Roman CZE 157.47 Martina tak svými výsledky ve Švýcarsku dala na frak všem pochybovačům, kteří se před i během olympiády zasadili o to, aby jí účast na zimních hrách co nejvíce znepříjemnili. Díky nesvárům ve svazu se jméno jediné české akrobatické skokanky ocitlo v novinách ne pro její výsledky, ale kvůli neshodám a dohadům s reprezentačním trenérem Christianem Rijavcem. Více ZDE.  Dodatečné rozhodnutí českého olympijské výboru o vyslání dalších sportovců pak nakonec Martinu na olympiádu dostalo, a i když jí její fandové drželi palce, přes trému a nevyskákanost obsadila ve finále  pouze zadní místo a neprobojovala se ani do semifinále. Více ZDE.

O tom, jak si užila olympiádu, o sporech s trenérem i o všem, co plánuje, je následující rozhovor.
 
REJ.CZ: Jak bylo na tvé první olympiádě až za oceánem?
Martina Konopová: "Olympiáda byla naprosto úžasná po všech stránkách! Říkali mi, že to bude super, ale takhle .. Od začátku mě nadchla olympijská atmosféra, která panovala v celém Vancouveru. Lidi nás sportovce zastavovali na ulicích a měli z nás respekt, obdivovali nás."

REJ.CZ: Jak jsi se cítila, co kolegialita nebo naopak rivalita soupeřek? Co český tým a jeho doprovod, jak tě přijali? Jak dopadlo setkání s trenérem reprezentace a tvým trenérem i se šéfem akr. skoků Vokatým? Měli jste možnost vyříkat si jejich předchozí výhrady?
Martina Konopová: "Žádnou rivalitu ani narážky nebo hloupé otázky k tomu, co se kolem mě dělo před odletem, jsem ani v nejmenším nepocítila. Ať už mezi skokany nebo obecně u ostatních. Ve skocích panuje skvělá atmosféra. Za dva roky, co se pohybuji na světové úrovni, a tudíž znám skoro všechny skokany, jsem se nesetkala se špatným chováním. Všichni si pomáhají - je to malý sport a velmi kolegiální."

Na fotce zleva Maria Shcherbina BLR, Tanja Schaerer SUI, Martina Konopova CZE

REJ.CZ: Jaká byla tvá příprava před závody? Stihla ses dostat do závodní formy?
Martina Konopová:
"Oficiální tréninky začaly kvůli dokončování můstků až v úterý před sobotním závodem. První trénink jsem si jen připomněla jednoduchá salta, ale od středy jsem už skákala dvojná a postupně jsem se bez větších problémů dostala ke skokům, které jsem skákala loni. Dostala jsem se prakticky na stejnou výkonnost jako loni. (I body byly podle toho.) Nebyla moje vina, že jsem nemohla zařadit větší obtížnost, takže jsem vlastně za daných okolností spokojená. Škoda druhého skoku, který neměl čistý dopad, ale to je sport ..."


Teamový partner Roman Dobřanský

REJ.CZ: A na závěr tvé plány. Hned po olympiádě tě čekaly další závody, kde jsi byla 3 :), ale co dál? Jaké máš plány na další, řekněme 4 roky, do další olympiády? Budeš se za 4 roky znova pokoušet obhájit svou pozici?
Martina Konopová: "Olympijské hry jsou každopádně pro sportovce největší motivací! Budu dělat vše pro to, abych za rok na světových pohárech skákala vyšší obtížnost a umísťovala se na bodovaných pozicích. Olympiáda za 4 roky je daleko, teď jsou důležité jiné závody. Třeba mistrovství světa 2011 v Deer Valley v USA."
    


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 18.3.2010 15:41
Titulek: Vzkaz Martině
Autor: Fanda
115
107
Martino, i když Tě znám jen trošku z tělocvičny, když jsi byla gymnastka, přáli jsmě Ti všichni úspěch ve Vancouveru. Nevyšlo to, nevadí - 3. místo v Poháru je báječné, makej a ukaž všem, že sis olympiádu zasloužila. Věř, že máš hodně příznivců, kteří Ti věří. Fanda.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.