ZPRÁVY

Martin Schauer: „Páni z Bludova hned tak nevymřou.“ROZHOVOR

22. září 2015, 13:00, Hana Písková
Martin Schauer: „Páni z Bludova hned tak nevymřou.“ Bludov - Před nedávnem se v Bludově konaly Žerotínské slavnosti, dvoudenní akce, která připomněla historii obce a nabídla přehlídku skupin historického šermu, dovádění kejklířů nebo výjimečné prohlídky bludovského zámku. V rámci slavností si organizátoři akce Páni z Bludova připomněli 15. výročí založení své skupiny přátel historie a šermu. Jejich vedoucí Martin Schauer neskrýval radost z toho, že šermířská tradice v Bludově má své pokračovatele.

 Jak to vlastně všechno před těmi patnácti lety začalo? Co vás vedlo k založení vlastní skupiny?
Prošel jsem pár moravských skupin – Moravské rytíře, Potulné rytíře, a protože jsem chtěl uplatnit trochu jiný přístup k šermu, nezbývalo, než založit vlastní spolek. Název Páni z Bludova jsem bohužel nevymyslel ani já. Vyplynulo to vlastně od lidí z té skupiny, od které jsem odešel. Konkurence nám prostě začala říkat Páni z Bludova.

To šermování vás musí hodně bavit. Není zase tolik nadšenců, kterým tenhle koníček vydrží i poté, co založí rodiny a přijdou děti.
Asi nás u toho stále drží láska k historii, k šermu, a hlavně se nám líbí ta doba středověku, její atmosféra. Jako Pány z Bludova nás ale samozřejmě zajímá i historie Žerotínů.

Z názvu vaší skupiny se dá tušit, že Páni z Bludova musejí být bohatí. Jaký majetek se vám za patnáct let podařilo nashromáždit?
(Smích). Máme tři stany, velké dobové ležení, přehršel zbraní ze středověku, pět poloplátových zbrojí. Ale vlastně máte pravdu, poloplátová zbroj byla ve středověku otázka ceny dvou vesnic. Zbraně se ale samozřejmě dost opotřebují, musíme je obnovovat. Po těch patnácti letech už to děláme tak, že peníze, které se vyšermují, necháváme ve skupině a pořizují se za ně potřebné věci.

Přijímáte do svého spolku nové členy?
Přijímáme. Když k nám dnes přijde někdo nový, tak ho oblečeme. On si vyzkouší, jestli ho to bude bavit a pak si postupně začne pořizovat svoje vybavení.

Kolik členů dnes má vaše šermířská skupina?
Dnes je nás sedm plus děvčata, která jsou na mateřské. Chtěl bych opravdu mezi nás pozvat mladé. I když musím říct, že nástupce máme. Naše děti už se z legrace hádají, kdo skupinu zdědí. Pro Žerotínské slavnosti si připravily tři souboje. Takže asi nevymřeme.

Naznačil jste, že mezi skupinami historického šermu je konkurence. Co děláte proto, abyste se zlepšovali a byli žádaní?
Pracujeme na sobě. Každé úterý máme zkoušku, a taky hodně čteme, koukáme na videa. Dnes už existují i šermířské školy. Pořád se snažíme, aby naše vystoupení bylo pro lidi „čučavé“.

Předpokládám, že jiné aktivity už ve volném čase moc nestíháte, je to tak?
Právě jsem děkoval našim rodinám, že to s námi vydržely. Nic moc dalšího se opravdu stíhat nedá. Teď máme ve skupině kluka, který ještě hraje v kapele.

Kde vás mohou lidé ještě na podzim vidět?
Původně jsme si mysleli, že Žerotínskými slavnostmi sezónu zakončíme. Nakonec ale budeme vystupovat 28. září na Svatováclavském jarmarku v Hlinsku a někdy v polovině října nás ještě čeká Sovinec.

Z čeho máte za těch patnáct let Pánů z Bludova největší radost?

Z toho, že jsme vydrželi a že máme nástupce.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.