KULTURA

Martin Kolínský z Debustrolu: „Doufám, že na pódiu i chcípnu.“ROZHOVOR

19. května 2015, 10:00, Ondřej Polák
Martin Kolínský z Debustrolu: „Doufám, že na pódiu i chcípnu.“ Lesnice - Fanoušci tvrdých kytarových riffů jsou na pozoru! Legendární metalová formace Debustrol dorazí v sobotu 23. května do Lesnice. Kapela se do paměti fanoušků za téměř třicet let existence vryla především díky nekompromisní muzice a poctivosti, se kterou ji tvoří a hraje. I díky tomu si Debustrol mezi příznivci i kritiky vydobyl velký respekt a přezdívku "český Slayer".

 U příležitosti očekávaného koncertu v Lesnici poskytl naší redakci rozhovor zakládající člen a baskytarista kapely Martin Kolínský.

Jsi jediný, kdo se ze současné sestavy Debustrolu podílel na všech nahrávkách kapely. Baví tě ještě koncertování a všechno, co s muzikou souvisí, stejně jako před těmi skoro třiceti roky, když jste začínali?
Vlastně si bez toho nedokážu život vůbec představit. Jsem za to osudu hodně vděčný a vážím si nesmírné věrnosti našich fanoušků, kteří s námi pořád jsou a jezdí stále a stále na naše koncerty, kterých máme čtyřicet až padesát za rok.

Nemáš už někdy náladu zůstat o víkendu doma a v klidu si lehnout na gauč, než se pachtit stovky kilometrů v dodávce na koncert?
V žádném případě! Život muzikanta jsem si zvolil a doufám, že na pódiu jednou i chcípnu!

Když nebudeme počítat živé album Vyznání smrti Live, tak jste už šest let nevydali studiové album. Kdy se ho fanoušci dočkají?
Mně připadá šest let jako adekvátní pauza mezi alby. Fanoušek si musí nově vydané desky oblíbené skupiny vážit. V době stahování muziky přes internet se z kapel a z muziky stalo spotřební zboží. Je to v pr..li! Hodně rádoby metalových fanoušků si hudby vůbec neváží. Stahují si do kompu cédéčka, o kterých nemají ani páru, jen aby před ostatníma mohli dělat machry, co všechno už slyšeli, ale když se jich pak zeptáš na podrobnosti o konkrétní kapele, tak vědí starou belu.

Rozumím, ale zpátky k otázce, kdy se vaši fanoušci dočkají nové desky?
Desku plánujeme na podzim příštího roku jako dárek fanouškům k 30 letům kapely Debustrol. K výročí chystáme také velké turné.

Proslavil jsi se známým koncertním číslem s motorovou pilou. Vždy máš situaci pod kontrolou, nebo už někdy došlo k úrazu?
Vždy mám situaci pod kontrolou. Proto se jen směji, když mě někdo nařkne z toho, že požívám nadměrné množství alkoholu před koncertem. V rámci mé bezpečnosti i bezpečnosti posluchačů to prostě není možné! Věř mi… Nevím o nikom, kdo by mě před koncertem ukecal na panáka, a jestli to někdo tvrdí, tak ať se přihlásí a já mu dám za to celou flašku Jacka.

Vaši kapelu označují fanoušci i novináři jako český Slayer. Vadí vám takové přirovnání, nebo naopak lichotí?
Na začátku naší dlouhé kariéry to možná bylo pravdivé, ale teď si myslím, že jsme celkem jinde než Slayer. Ale samozřejmě nám to nevadí a naopak lichotí, protože Slayer je geniální kapela.

Kdybys mohl vybrat jakoukoliv kapelu, se kterou bys chtěl odehrát společný koncert, která by to byla?
Jsem obrovsky vděčný osudu, že jsme si mohli zahrát už skoro se všemi našimi hrdiny z mládí. Stáli jsme na společném pódiu vedle borců jako je Metallica, Slayer, Megadeth, Anthrax, Kreator a dokonce dvakrát jsme hráli s Iron Maiden. To znamená, že já mám svůj sen již splněný a to všechno, co bude dál, bude už jen takový skvělý bonus.


INFORMACE KE KONCERTU:

Koncert kapely Debustrol se uskuteční v sobotu 23. května na hřišti místního Sokola Lesnice. Dále zahrají kapely Critical Madness a Arconat. Koncert startuje ve 20 hodin. Vstupenky za zvýhodněnou cenu 110 korun si mohou zájemci objednat na telefonu 724 776 942. V případě nepříznivého počasí vyroste v areálu pivní stan a k dispozici bude nová pergola. Pořadatelé slibují také bohatý výběr občerstvení.


Foto: archiv

„Koncertní číslo s motorovou pilou mám vždy plně pod kontrolou,“ tvrdí baskytarista Debustrolu.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.