ZPRAVODAJSTVÍ

Máme nejstarší smrk v zemi

3. května 2016, 07:00, Hana Písková, Jaroslav Kropáč
Okres - S mimořádným objevem přišli vědci při výzkumu lesa pod Keprníkem v Jeseníkách. Našli tam totiž smrk starý přes pět set let, který může být nejstarším svého druhu v Česku. Z nálezu mají radost ochránci přírody, botanici i fanoušci Jeseníků. Objevit stařečka, který pamatuje ještě husity, přitom nebylo vůbec jednoduché. Vědci museli kromě velké trpělivosti použít i moderní monitorovací techniku.

 „Smrk má v průměru 77 centimetrů, ale míry nejsou podstatné. Velikostí se nijak nevymyká, protože vyrostl v drsnějších horských podmínkách. Důležité je stáří. Ve výšce půl metru kmenu bylo prokázáno 489 let. Do půl metru však strom mohl růst kolem dvaceti let, takže podle našich odhadů bude mít ve skutečnosti už přes pět set roků. Zatím nemáme informace, že by byl na jiném místě u nás, například na Šumavě, nalezen starší volně rostoucí smrk,“ říká Jindřich Chlapek ze Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.
Výzkum jesenického lesa prováděli odborníci z České zemědělské univerzity v Praze a o svém objevu informovali ochránce přírody teprve nedávno. „Ve stromu provedli tenký, zhruba půl centimetru široký vývrt a pod mikroskopem trpělivě zkoumali stáří smrku. Letokruhy byly v některých úsecích tak nahusto, že pouhým okem by nešlo minimální stáří stromu zjistit,“ vysvětluje Chlapek.

Turisté ho nespatří

Zatím nejstarší objevený smrk v Jeseníkách roste na území Národní přírodní rezervace Šerák - Keprník a turisté ho zřejmě neuvidí. Právě v této lokalitě totiž nesmí opouštět značené turistické trasy a dotyčný smrk leží mimo ně. „Jde sice o nejstarší takto objevený smrk v Jeseníkách, nicméně podobně starých stromů tu roste daleko víc. Jsou tu desítky, možná stovky stromů starých tři sta a více let,“ připomíná Michal Ulrych z CHKO Jeseníky.
Čtyři sta let staré stromy se například ukrývají v oblasti Bílé Opavy i Pradědu. „Z těchto objevů máme radost. Jedná se o pokračovatele původních pralesů u nás, kteří jsou dokladem, že navzdory imisím i řádění kůrovce si les i bez lidí se svou obnovou dokáže poradit,“ uzavírá Chlapek.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 4.5.2016 09:45
Titulek: Máme nejstarší smrk v zemi
Autor: X
63
132
Reagovat

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na Jiřího Kolbabu zadarmo.

Soutěžní otázka:

Které území nazývá Jiří Kolbaba Ukradenou zemí?

A) jihozápad USA
B) jižní Afriku
C) střední Moravu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny KATAPULT, který se uskuteční v pátek 23. března v DK Šumperk, vyhráli Pavla Němčíková z Nového Malína, Pavel Gargulák z Loučné nad Desnou, Marta Vláčelová z Nemile, Tomáš Zbíral z Bohuslavic a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 h).