ZPRAVODAJSTVÍ

Máme nejstarší smrk v zemi

3. května 2016, 07:00, Hana Písková, Jaroslav Kropáč
Okres - S mimořádným objevem přišli vědci při výzkumu lesa pod Keprníkem v Jeseníkách. Našli tam totiž smrk starý přes pět set let, který může být nejstarším svého druhu v Česku. Z nálezu mají radost ochránci přírody, botanici i fanoušci Jeseníků. Objevit stařečka, který pamatuje ještě husity, přitom nebylo vůbec jednoduché. Vědci museli kromě velké trpělivosti použít i moderní monitorovací techniku.

 „Smrk má v průměru 77 centimetrů, ale míry nejsou podstatné. Velikostí se nijak nevymyká, protože vyrostl v drsnějších horských podmínkách. Důležité je stáří. Ve výšce půl metru kmenu bylo prokázáno 489 let. Do půl metru však strom mohl růst kolem dvaceti let, takže podle našich odhadů bude mít ve skutečnosti už přes pět set roků. Zatím nemáme informace, že by byl na jiném místě u nás, například na Šumavě, nalezen starší volně rostoucí smrk,“ říká Jindřich Chlapek ze Správy Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.
Výzkum jesenického lesa prováděli odborníci z České zemědělské univerzity v Praze a o svém objevu informovali ochránce přírody teprve nedávno. „Ve stromu provedli tenký, zhruba půl centimetru široký vývrt a pod mikroskopem trpělivě zkoumali stáří smrku. Letokruhy byly v některých úsecích tak nahusto, že pouhým okem by nešlo minimální stáří stromu zjistit,“ vysvětluje Chlapek.

Turisté ho nespatří

Zatím nejstarší objevený smrk v Jeseníkách roste na území Národní přírodní rezervace Šerák - Keprník a turisté ho zřejmě neuvidí. Právě v této lokalitě totiž nesmí opouštět značené turistické trasy a dotyčný smrk leží mimo ně. „Jde sice o nejstarší takto objevený smrk v Jeseníkách, nicméně podobně starých stromů tu roste daleko víc. Jsou tu desítky, možná stovky stromů starých tři sta a více let,“ připomíná Michal Ulrych z CHKO Jeseníky.
Čtyři sta let staré stromy se například ukrývají v oblasti Bílé Opavy i Pradědu. „Z těchto objevů máme radost. Jedná se o pokračovatele původních pralesů u nás, kteří jsou dokladem, že navzdory imisím i řádění kůrovce si les i bez lidí se svou obnovou dokáže poradit,“ uzavírá Chlapek.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 4.5.2016 09:45
Titulek: Máme nejstarší smrk v zemi
Autor: X
79
164
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.