ZPRÁVY

Malín si připomněl osudovou tragédii

17. července 2012, 17:00, ar
Malín si připomněl osudovou tragédii Nový Malín – Děti, dospělí i senioři se v sobotu 14. července sešli na návsi v Novém Malíně, aby si připomněli vypálení obce Český Malín ve Volyni. Od této tragické události uplynulo už devětašedesát let. Obec nedaleko Šumperka nabídla útočiště těm, kteří tehdy běsnění nacistů přežili. Ve stejný den, kdy proběhl vzpomínkový akt, odhalili v Malíně nově zrekonstruovaný památník.

„Památník nově připomíná jména všech lidí, kteří v osudný den v Českém Malíně zahynuli. Na jeho rekonstrukci jsme dostali dotaci od Olomouckého kraje, další peníze šly přímo z obecního rozpočtu,“ informoval starosta Nového Malína Josef Minář. Vzpomínkového aktu se v Malíně zúčastnili kromě jeho obyvatel i přespolní návštěvníci, představitelé místní samosprávy, zástupci parlamentu a senátu. Bohoslužbu za zemřelé sloužil patriarcha pravoslavné církve. „Překvapilo mě, kolik lidí se sešlo. Myslel jsem, že něco podobného už dnes lidi moc nezajímá. Já sám jsem byl na takové akci naposledy na základce. Je to příjemné překvapení, je důležité si takové tragédie připomínat, “ svěřil se třiatřicetiletý Radovan Tesařík ze Šumperka.

Nacisté vyvraždili obyvatele Českého Malína 13. července roku 1943. Členové jednotek SS zlikvidovali více než 500 lidí včetně žen, dětí a starců. Jako záminka jim posloužilo napadení své jednotky skupinou banderovců.

Foto: ar


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.