ZPRAVODAJSTVÍ

Machři roku ze Šumperka

2. října 2019, 08:00, redakce, placená reklama
Machři roku ze Šumperka Projekt Machři roku, který je zaměřen na propagaci a popularizaci řemeslných dovedností učňovské mládeže, má letos za sebou již 11. ročník. Jednodenní akce, která se konala na Palackého náměstí v Praze, se zúčastnilo 60 soutěžících dvojic složených ze středoškoláků celé České republiky.

Kromě prezentačních stánků, ve kterých se žáci i učitelé snaží návštěvníkům praktickými ukázkami přiblížit tříleté obory vzdělání své školy, probíhá soutěž mladých odborníků. Letos Střední škola železniční, technická a služeb vyslala dvojice truhlářů, jejichž úkolem bylo vyrobit okno, elektrikáři zapojovali rozvaděč a zámečníci dle připraveného výkresu usilovali o zhotovení ocelového puzzle. Dvojice se při plnění úkolu střídaly v přesně stanoveném čase v dlouhých stanech na nábřeží Vltavy. Přístup do ohrazeného prostoru měla jen odborná porota. Prostředí bylo velmi soutěživé, ale i přátelské. Chlapci porovnávali své výtvory s žáky jiných škol, zjišťovali, jak přistupovali k zadání druzí, zkoumali, jaký zvolili postup práce jejich kolegové, ale v přestávkách také společně probírali i to, jak se jejich obor učí ve školách v Opavě, Valašském Meziříčí či v Praze.

V projektu Machři roku, který je součástí aktivit společnosti Česká hlava, nejde jen o perfektně zhotovený výrobek v daném čase, ale především o vzájemné poznávání, předávání zkušeností, poměřování znalostí a praktických dovedností s vrstevníky. Diskuse probíhá i mezi doprovázejícími učiteli odborného výcviku, kteří se vyměňují své poznatky, metody výuky, navazují novou spolupráci škol.

Ze šumperské Střední školy železniční, technické a služeb vystoupali na krásné 2. místo Štěpán Berka a Marián Mareček, žáci 2. ročníku oboru strojní mechanik. Naši mladí zámečníci pravidelně bodují na domácích a mezinárodních soutěžích ve svařování, jsou nositeli ocenění Hospodářské komory ČR, reprezentují školu na stážích v cizině. Obor strojní mechanik (zámečník) je oborem vyhledávaným a podporovaným stipendii místních firem, např. Pars nova a. s., Fortex. Budoucí zámečníci získávají za dobře odvedenou práci finanční odměnu také na praxích u zaměstnavatelů a v neposlední řadě Olomoucký kraj přispívá úspěšným žákům vlastním stipendijním programem.
Být šikovným a zručným učněm prestižního a preferovaného oboru se vyplatí!
 


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Vyhrajte exkluzivně dvě vstupenky na divadelní představení Chvála bláznovství, ve kterém excelují Martin Hofmann a Filip Blažek. Příběh dvou přátel, kteří spolu sdíleli pokoj v ústavu pro duševně nemocné a kteří stojí před velkou výzvou začít společný život mimo stěny léčebny, uvede kulturní dům v Zábřehu ve středu 30. října od 19 hodin.


Soutěžní otázka:
Ve kterém komediálním televizním seriálu České televize vynikl Martin Hofmann?

1. Kost!
2. Ostrava!
3. Most!

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou vstupenku na koncert Václava Neckáře se skupinou Bacily, který šumperský Dům kultury uvede 3. listopadu vyhrávají Jarmila Dokoupilová ze Šumperka a Anna Valentová z Bohutína. Blahopřejeme! O vstupenku se přihlaste u pořadatelů.