ZPRÁVY

Lyžaře ohrožuje ledovka a alkohol

1. ledna 2013, 07:23, ar
Jeseníky – Ačkoli v Jeseníkách platí pouze první stupeň lavinového nebezpečí, jsou teď hory nebezpečnější než kdy jindy. V uplynulých dnech museli záchranáři asistovat u desítek úrazů, v jednom případě dokonce lyžař zraněním podlehl. Sjezdovky jsou přeplněné, zledovatělé a často se na nich prohánějí podroušení hazardéři.
„Počet našich výjezdů k úrazům výrazně narostl. Před koncem roku byly Jeseníky doslova nabité návštěvníky, sjezdové trati jsou přeplněné lyžaři. Během posledního víkendu jsme zaznamenali třicet čtyři úrazů, z nichž některé byly opravdu závažné,“ uvedl náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.
Staršímu lyžaři na Jesenicku se stala osudnou rychlá jízda, kterou nezvládl a v plné rychlosti narazil do stromu. Vážných úrazů ale bylo daleko víc. K nejvážnějším patřila dvě poranění páteře a jedna zlomenina nohy. Mezi další časté úrazy se řadily lehčí otřesy mozku a pohmožděniny. O nebezpečí zimních hor svědčí i fakt, že v Jeseníkách musel v uplynulých dnech hned třikrát přistávat vrtulník letecké záchranky. „V těchto dnech je skutečně na místě maximální obezřetnost. Sníh je zledovatělý, doporučujeme používat přilby i chrániče páteře a v neposlední řadě taktéž dodržovat desatero bezpečného pohybu na horách,“ nabádá Klimeš.
Nebezpečí vážných úrazů nehrozí jen vyznavačům sjezdového lyžování a snowboardingu, ale také běžkařům. Kvůli nedostatku sněhu jsou běžecké stopy často poseté ostrými kameny a hlavně všudypřítomným ledem.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

DO DIVADLA ZADARMO


Hrajte s REJEM o dvě vstupenky na literární pořad LiStOVáNí s hercem Lukášem Hejlíkem, který se uskuteční 1. února v Divadle Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména čtenáře, který získá dvě vstupenky.

Soutěžní otázka:

Jakou knihu tentokrát představí Lukáš Hejlík v šumperském divadle v rámci pořadu ?

A) Co by můj syn měl vědět o světě
B) Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce
C) Vím, že nic nevím, a přece něco vím

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert kytarového virtuosa LUBOMÍRA BRABCE, který se uskuteční 25. ledna v DK Šumperk, vyhráli Petr Tkadlec ze Šumperka, Milan Uhl z Bludova, Mirka Janů ze Šumperka, Miroslav Diviš z Postřelmova a Marcela Haramiová ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně Domu kultury Šumperk.