ZPRÁVY

Lyžaře ohrožuje ledovka a alkohol

1. ledna 2013, 07:23, ar
Jeseníky – Ačkoli v Jeseníkách platí pouze první stupeň lavinového nebezpečí, jsou teď hory nebezpečnější než kdy jindy. V uplynulých dnech museli záchranáři asistovat u desítek úrazů, v jednom případě dokonce lyžař zraněním podlehl. Sjezdovky jsou přeplněné, zledovatělé a často se na nich prohánějí podroušení hazardéři.
„Počet našich výjezdů k úrazům výrazně narostl. Před koncem roku byly Jeseníky doslova nabité návštěvníky, sjezdové trati jsou přeplněné lyžaři. Během posledního víkendu jsme zaznamenali třicet čtyři úrazů, z nichž některé byly opravdu závažné,“ uvedl náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.
Staršímu lyžaři na Jesenicku se stala osudnou rychlá jízda, kterou nezvládl a v plné rychlosti narazil do stromu. Vážných úrazů ale bylo daleko víc. K nejvážnějším patřila dvě poranění páteře a jedna zlomenina nohy. Mezi další časté úrazy se řadily lehčí otřesy mozku a pohmožděniny. O nebezpečí zimních hor svědčí i fakt, že v Jeseníkách musel v uplynulých dnech hned třikrát přistávat vrtulník letecké záchranky. „V těchto dnech je skutečně na místě maximální obezřetnost. Sníh je zledovatělý, doporučujeme používat přilby i chrániče páteře a v neposlední řadě taktéž dodržovat desatero bezpečného pohybu na horách,“ nabádá Klimeš.
Nebezpečí vážných úrazů nehrozí jen vyznavačům sjezdového lyžování a snowboardingu, ale také běžkařům. Kvůli nedostatku sněhu jsou běžecké stopy často poseté ostrými kameny a hlavně všudypřítomným ledem.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na Jiřího Kolbabu zadarmo.

Soutěžní otázka:

Které území nazývá Jiří Kolbaba Ukradenou zemí?

A) jihozápad USA
B) jižní Afriku
C) střední Moravu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny KATAPULT, který se uskuteční v pátek 23. března v DK Šumperk, vyhráli Pavla Němčíková z Nového Malína, Pavel Gargulák z Loučné nad Desnou, Marta Vláčelová z Nemile, Tomáš Zbíral z Bohuslavic a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 h).