ZPRÁVY

Lyžaře ohrožuje ledovka a alkohol

1. ledna 2013, 07:23, ar
Jeseníky – Ačkoli v Jeseníkách platí pouze první stupeň lavinového nebezpečí, jsou teď hory nebezpečnější než kdy jindy. V uplynulých dnech museli záchranáři asistovat u desítek úrazů, v jednom případě dokonce lyžař zraněním podlehl. Sjezdovky jsou přeplněné, zledovatělé a často se na nich prohánějí podroušení hazardéři.
„Počet našich výjezdů k úrazům výrazně narostl. Před koncem roku byly Jeseníky doslova nabité návštěvníky, sjezdové trati jsou přeplněné lyžaři. Během posledního víkendu jsme zaznamenali třicet čtyři úrazů, z nichž některé byly opravdu závažné,“ uvedl náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.
Staršímu lyžaři na Jesenicku se stala osudnou rychlá jízda, kterou nezvládl a v plné rychlosti narazil do stromu. Vážných úrazů ale bylo daleko víc. K nejvážnějším patřila dvě poranění páteře a jedna zlomenina nohy. Mezi další časté úrazy se řadily lehčí otřesy mozku a pohmožděniny. O nebezpečí zimních hor svědčí i fakt, že v Jeseníkách musel v uplynulých dnech hned třikrát přistávat vrtulník letecké záchranky. „V těchto dnech je skutečně na místě maximální obezřetnost. Sníh je zledovatělý, doporučujeme používat přilby i chrániče páteře a v neposlední řadě taktéž dodržovat desatero bezpečného pohybu na horách,“ nabádá Klimeš.
Nebezpečí vážných úrazů nehrozí jen vyznavačům sjezdového lyžování a snowboardingu, ale také běžkařům. Kvůli nedostatku sněhu jsou běžecké stopy často poseté ostrými kameny a hlavně všudypřítomným ledem.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.