ZPRÁVY

Lyžaře ohrožuje ledovka a alkohol

1. ledna 2013, 07:23, ar
Jeseníky – Ačkoli v Jeseníkách platí pouze první stupeň lavinového nebezpečí, jsou teď hory nebezpečnější než kdy jindy. V uplynulých dnech museli záchranáři asistovat u desítek úrazů, v jednom případě dokonce lyžař zraněním podlehl. Sjezdovky jsou přeplněné, zledovatělé a často se na nich prohánějí podroušení hazardéři.
„Počet našich výjezdů k úrazům výrazně narostl. Před koncem roku byly Jeseníky doslova nabité návštěvníky, sjezdové trati jsou přeplněné lyžaři. Během posledního víkendu jsme zaznamenali třicet čtyři úrazů, z nichž některé byly opravdu závažné,“ uvedl náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.
Staršímu lyžaři na Jesenicku se stala osudnou rychlá jízda, kterou nezvládl a v plné rychlosti narazil do stromu. Vážných úrazů ale bylo daleko víc. K nejvážnějším patřila dvě poranění páteře a jedna zlomenina nohy. Mezi další časté úrazy se řadily lehčí otřesy mozku a pohmožděniny. O nebezpečí zimních hor svědčí i fakt, že v Jeseníkách musel v uplynulých dnech hned třikrát přistávat vrtulník letecké záchranky. „V těchto dnech je skutečně na místě maximální obezřetnost. Sníh je zledovatělý, doporučujeme používat přilby i chrániče páteře a v neposlední řadě taktéž dodržovat desatero bezpečného pohybu na horách,“ nabádá Klimeš.
Nebezpečí vážných úrazů nehrozí jen vyznavačům sjezdového lyžování a snowboardingu, ale také běžkařům. Kvůli nedostatku sněhu jsou běžecké stopy často poseté ostrými kameny a hlavně všudypřítomným ledem.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

NA KONCERT ZADARMO


Hrajte s REJEM o 5 vstupenek na komponovaný koncertní recitál textaře MICHALA HORÁČKA, který se uskuteční v pátek 6. října v Domě kultury Šumperk. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti šťastlivců, kteří půjdou na koncert zadarmo.

Soutěžní otázka:

K jaké písni nenapsal text Michal Horáček?

A) Dívám se, dívám
B) Levandulová
C) Lásko, voníš deštěm

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na galakoncert našeho nejznámějšího tenoristy ŠTEFANA MARGITY, který zazpívá v sobotu 23. září v kulturním domě v Zábřeze, vyhráli Marcela Krmíčková ze Sudkova, Martina Kubešová ze Šumperka a Zdenka Zapletalová z Hrabenova.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně IC Zábřeh (v budově kulturáku).