SPORT

Lpíme na detailech, tvrdí kouč z fotbalové akademie Ladislav Václavský

14. března 2018, 14:00, Petr Fišer
Lpíme na detailech, tvrdí kouč z fotbalové akademie Ladislav Václavský Šumperk - Jde jim o jediné. Zdokonalovat kvality mladých hráčů a posouvat je dál v technických dovednostech, rychlosti a všeobecné práci s míčem. Trenéři z Volf Soccer Academy jsou naladěni na stejnou notu a se svým záměrem objíždějí Čechy i Moravu. „Výrazným způsobem dokážeme přispět k tomu, aby se zlepšovali,“ tvrdí za celý kolektiv LADISLAV VÁCLAVSKÝ.

 Sedmadvacetiletý kouč není v okresních luzích a hájích neznámou tváří. Mimo jiné na sebe upozornil tím, že si připsal několik startů za futsalový národní tým. V Šumperku měl z pozice učitele na starosti sportovní třídy na základní škole v Temenici a jako trenérovi mu na Tyršově stadiónu připadl ročník 2006. „Práce s dětmi mě vždycky bavila. Odejít jsem se rozhodl hlavně proto, že jsem dostal nabídku od fotbalové akademie. Byla pro mě jako dělaná. Je to pro všechny z nás velká výzva, která nás naplňuje a moc baví,“ ujišťoval rodák z Rapotína.
Za vznikem zajímavého doplňkového zpestření mládežnické přípravy stojí Libor Volf. Odchovanec Dubicka a někdejší ligový hráč Sigmy Olomouc s ním boduje po celém světě. Uchytil se v Kanadě, podporuje děti v africké Ugandě a velmi rychle oslovuje zájemce i v rodném Česku. Za rok činnosti v Olomouckém kraji si speciální jednotky oblíbilo přes 130 benjamínků od 7 do 12 let a další stále přibývají. „Je to ročníkové rozmezí, které nás zajímá. Jak my říkáme, jedná se o zlatý věk, kdy se dají utvářet a formovat. Nabízíme jim jeden dobře vedený profi trénink navíc k tomu, co je během týdne čeká v klubu,“ popisoval Václavský. „Není to tak, že bychom oddílovým trenérům chtěli konkurovat nebo jim nedejbože někoho brát. Naším cílem je, aby se kluci zdokonalovali v tom, co je baví. Lpíme při tom na detailech. Ohlasy jsou vesměs pozitivní. Jako všude jinde se samozřejmě vyskytují výjimky, a než najdeme společnou řeč, chvíli to trvá,“ dodal úspěšný absolvent Univerzity Palackého v Olomouci.

Je libo Ronaldo, nebo snad Messi?

Ve Volf Soccer Academy si zakládají na kontaktu s míčem. „Trénujeme 75 minut, a to maximálně s deseti hráči. Zatímco v klubu máte za stejný čas zhruba 300 dotyků s balónem, u nás je jich přes tisíc. Je to naše priorita. Technika, frekvence, dynamika, zábavné věci i drilová cvičení v podobě přihrávek, střelby a soubojů jeden na jednoho. Všechno se odehrává v rychlosti a tempu a v drtivé většině s míčem u kopačky. Učíme je nejrůznější zasekávačky a kličky, které jsme pojmenovali po největších světových hvězdách. Takže pilují finty, co dokonale ovládají Ronaldo, Messi nebo Neymar. Jako Češi v šikovnosti a technice zaostáváme. I v mládežnických kategoriích se myslí hlavně na výsledky a strategie založená na jednoduchosti tomu bohužel odpovídá. Fotbal by měl být hlavně hrou, potěšením a zábavou,“ nechal nahlédnout pod pokličku Ladislav Václavský. „Žádný mega talent není potřeba. Daleko důležitější jsou pro nás povahové atributy jako vášeň, zájem a touha. Stačí chtít a projevit snahu a my jim pomůžeme, aby se v mnoha ohledech vyvíjeli. Takové typy jsou nám daleko milejší, než když k nám přijde někdo předem otrávený a ještě k tomu namistrovaný. Balón mu sice nepřekáží, jenže není tolik natěšený a zapálený jako některé méně nadané děti,“ nastínil trenérský kouč. Podle něj je šumperská základna plná šikovných fotbalistů. „Mají potenciál i zájem. Chtějí se naučit něco nového, což je pro nás velmi důležité.“

Vzhůru na zahraniční stáže

Nevšedních projektů v poslední době přibývá. A nejen tréninkových. Nenaráží Volf a spol. na nedůvěřivost okolí pramenící z obavy, že jsou jen další skupinou, která hodlá zbohatnout na „dojení“ rodičů a klubových vedení? „Za poměrně malou částku toho nabízíme docela hodně. A mám-li být upřímný, v současné době je naše akademie finančně na nule a nic nevydělává. Získané peníze investujeme do propagace a dalšího vzdělávání. Letos nás například čekají stáže v německém Werderu Brémy a holandském Ajaxu Amsterdam. Informace, poznatky a postřehy, které při zahraničních cestách získáváme, se snažíme v tréninkové formě naplno vracet a předávat našim svěřencům. Jako jedni z mála si zakládáme na podmínce, aby se jim věnovali jedinci, co mají v hráčské kariéře něco za sebou. Takže u nás figurují výhradně fotbalisté a futsalisté, kteří hrávali za reprezentace nebo v ligových mančaftech. Dětem můžeme všechna cvičení názorně ukázat v praxi a přímo naživo. V mnoha klubech to nebývá úplně pravidlem,“ porovnával Václavský.
V první polovině července se stane součástí fotbalového kempu, jehož vedoucí rozbijí pomyslné stany na páté základní škole v Šumperku. Předtím se stejná akce odehraje i v nedalekém Jeseníku. „Rozhodně to nebude jen o fotbale. Budeme se učit anglicky, hrát různé zábavné hry nebo v rámci relaxu zajdeme do kina a na bazén. Rodiče si své ratolesti vyzvednou až večer a ráno nám je zase vrátí zpátky. Už jsme zaregistrovali dvacet přihlášek, čímž je zaplněná polovina kapacity. Volná místa jsou stále k dispozici,“ lákal jeden z trenérů.

KONTAKTY

LADISLAV VÁCLAVSKÝ – mobilní telefon: 721 873 063. E-mail: ladislav@volfsoccer.com.
 

Ladislav Václavský si novou trenérskou výzvu užívá plnými doušky.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na animovanou komedii ASTERIX A TAJEMSTVÍ KOUZELNÉHO LEKTVARU, kterou promítá šumperské kino Oko v pátek 4. ledna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo střeží recept na výrobu kouzelného nápoje v galské vesničce?

A) Magistrix
B) Lektvarik
C) Panoramix

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince, vyhráli Pavel Kubíček z Bohuslavic a Ladislav Ondráček ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v den akce přímo u vstupu.