SPORT

Lpíme na detailech, tvrdí kouč z fotbalové akademie Ladislav Václavský

14. března 2018, 14:00, Petr Fišer
Lpíme na detailech, tvrdí kouč z fotbalové akademie Ladislav Václavský Šumperk - Jde jim o jediné. Zdokonalovat kvality mladých hráčů a posouvat je dál v technických dovednostech, rychlosti a všeobecné práci s míčem. Trenéři z Volf Soccer Academy jsou naladěni na stejnou notu a se svým záměrem objíždějí Čechy i Moravu. „Výrazným způsobem dokážeme přispět k tomu, aby se zlepšovali,“ tvrdí za celý kolektiv LADISLAV VÁCLAVSKÝ.

 Sedmadvacetiletý kouč není v okresních luzích a hájích neznámou tváří. Mimo jiné na sebe upozornil tím, že si připsal několik startů za futsalový národní tým. V Šumperku měl z pozice učitele na starosti sportovní třídy na základní škole v Temenici a jako trenérovi mu na Tyršově stadiónu připadl ročník 2006. „Práce s dětmi mě vždycky bavila. Odejít jsem se rozhodl hlavně proto, že jsem dostal nabídku od fotbalové akademie. Byla pro mě jako dělaná. Je to pro všechny z nás velká výzva, která nás naplňuje a moc baví,“ ujišťoval rodák z Rapotína.
Za vznikem zajímavého doplňkového zpestření mládežnické přípravy stojí Libor Volf. Odchovanec Dubicka a někdejší ligový hráč Sigmy Olomouc s ním boduje po celém světě. Uchytil se v Kanadě, podporuje děti v africké Ugandě a velmi rychle oslovuje zájemce i v rodném Česku. Za rok činnosti v Olomouckém kraji si speciální jednotky oblíbilo přes 130 benjamínků od 7 do 12 let a další stále přibývají. „Je to ročníkové rozmezí, které nás zajímá. Jak my říkáme, jedná se o zlatý věk, kdy se dají utvářet a formovat. Nabízíme jim jeden dobře vedený profi trénink navíc k tomu, co je během týdne čeká v klubu,“ popisoval Václavský. „Není to tak, že bychom oddílovým trenérům chtěli konkurovat nebo jim nedejbože někoho brát. Naším cílem je, aby se kluci zdokonalovali v tom, co je baví. Lpíme při tom na detailech. Ohlasy jsou vesměs pozitivní. Jako všude jinde se samozřejmě vyskytují výjimky, a než najdeme společnou řeč, chvíli to trvá,“ dodal úspěšný absolvent Univerzity Palackého v Olomouci.

Je libo Ronaldo, nebo snad Messi?

Ve Volf Soccer Academy si zakládají na kontaktu s míčem. „Trénujeme 75 minut, a to maximálně s deseti hráči. Zatímco v klubu máte za stejný čas zhruba 300 dotyků s balónem, u nás je jich přes tisíc. Je to naše priorita. Technika, frekvence, dynamika, zábavné věci i drilová cvičení v podobě přihrávek, střelby a soubojů jeden na jednoho. Všechno se odehrává v rychlosti a tempu a v drtivé většině s míčem u kopačky. Učíme je nejrůznější zasekávačky a kličky, které jsme pojmenovali po největších světových hvězdách. Takže pilují finty, co dokonale ovládají Ronaldo, Messi nebo Neymar. Jako Češi v šikovnosti a technice zaostáváme. I v mládežnických kategoriích se myslí hlavně na výsledky a strategie založená na jednoduchosti tomu bohužel odpovídá. Fotbal by měl být hlavně hrou, potěšením a zábavou,“ nechal nahlédnout pod pokličku Ladislav Václavský. „Žádný mega talent není potřeba. Daleko důležitější jsou pro nás povahové atributy jako vášeň, zájem a touha. Stačí chtít a projevit snahu a my jim pomůžeme, aby se v mnoha ohledech vyvíjeli. Takové typy jsou nám daleko milejší, než když k nám přijde někdo předem otrávený a ještě k tomu namistrovaný. Balón mu sice nepřekáží, jenže není tolik natěšený a zapálený jako některé méně nadané děti,“ nastínil trenérský kouč. Podle něj je šumperská základna plná šikovných fotbalistů. „Mají potenciál i zájem. Chtějí se naučit něco nového, což je pro nás velmi důležité.“

Vzhůru na zahraniční stáže

Nevšedních projektů v poslední době přibývá. A nejen tréninkových. Nenaráží Volf a spol. na nedůvěřivost okolí pramenící z obavy, že jsou jen další skupinou, která hodlá zbohatnout na „dojení“ rodičů a klubových vedení? „Za poměrně malou částku toho nabízíme docela hodně. A mám-li být upřímný, v současné době je naše akademie finančně na nule a nic nevydělává. Získané peníze investujeme do propagace a dalšího vzdělávání. Letos nás například čekají stáže v německém Werderu Brémy a holandském Ajaxu Amsterdam. Informace, poznatky a postřehy, které při zahraničních cestách získáváme, se snažíme v tréninkové formě naplno vracet a předávat našim svěřencům. Jako jedni z mála si zakládáme na podmínce, aby se jim věnovali jedinci, co mají v hráčské kariéře něco za sebou. Takže u nás figurují výhradně fotbalisté a futsalisté, kteří hrávali za reprezentace nebo v ligových mančaftech. Dětem můžeme všechna cvičení názorně ukázat v praxi a přímo naživo. V mnoha klubech to nebývá úplně pravidlem,“ porovnával Václavský.
V první polovině července se stane součástí fotbalového kempu, jehož vedoucí rozbijí pomyslné stany na páté základní škole v Šumperku. Předtím se stejná akce odehraje i v nedalekém Jeseníku. „Rozhodně to nebude jen o fotbale. Budeme se učit anglicky, hrát různé zábavné hry nebo v rámci relaxu zajdeme do kina a na bazén. Rodiče si své ratolesti vyzvednou až večer a ráno nám je zase vrátí zpátky. Už jsme zaregistrovali dvacet přihlášek, čímž je zaplněná polovina kapacity. Volná místa jsou stále k dispozici,“ lákal jeden z trenérů.

KONTAKTY

LADISLAV VÁCLAVSKÝ – mobilní telefon: 721 873 063. E-mail: ladislav@volfsoccer.com.
 

Ladislav Václavský si novou trenérskou výzvu užívá plnými doušky.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.