ZPRÁVY

Loučná se zavázala vyhazovat peníze oknem

26. května 2014, 20:36, Jaroslav Kropáč
Loučná nad Desnou - Týden na severu má k dispozici zprostředkovatelskou smlouvu, která pravděpodobně zavinila nedávný pád bývalého starosty Loučné nad Desnou Pavla Martínka. Jde o dokument, který obci umožňuje čerpat dvanáctimilionovou půjčku. Úrok je však mnohem vyšší, než kolik v podobných případech platí ostatní vesnice. A co víc, Loučná za zprostředkování úvěru odvádí soukromé firmě statisíce korun. O patrně nevýhodných podmínkách věděli kromě starosty i zastupitelé.

Podle zmiňované smlouvy činí úrok z půjčky šest procent po dobu čtyř let. Redakce oslovila několik dalších starostů v okrese, aby podmínky loučenského úvěru porovnala. „My jsme si zhruba ve stejném roce, jako Loučná brali půjčku na čističku a úrok byl jedno a půl procenta,“ řekl Týdnu starosta Nového Malína Josef Minář. Podobné, nebo dokonce ještě nižší úroky, hlásili radní i z dalších vesnic a měst na Šumpersku.
Úvěry v podobných případech sjednávají firmy vybrané z veřejné soutěže. Smlouvu, která zřejmě předražený loučenský úvěr legalizovala, schválili loučenští zastupitelé v červnu 2011, a to bez výběrového řízení. Tehdejší starosta Pavel Martínek dokument podepsal o dva měsíce později.

Statisíce korun navíc

Pozoruhodná ujednání nabízí ta pasáž smlouvy, kde se Loučná zavazuje platit zprostředkovatelské firmě RealAliance vysoké odměny. Za vyřízení úvěru má společnost dostat 350 tisíc korun, a to i v případě, že zastupitelstvo půjčku odmítne. Obecní úřad musí platit také za to, že si u zmiňované firmy uschová dokumenty, které se půjčky týkají. Náklady jsou vyčísleny na 120 tisíc korun ročně. I tady Týden porovnával postup Loučné s dalšími vesnicemi. „Tak to slyším poprvé. My sice u zprostředkovatelských firem máme také nějaké listiny uloženy, ale že bychom za to něco platili, o tom nemůže být řeč,“ reagoval starosta Libiny Tomáš Kobza.
Kromě výše zmiňovaných ujednání obsahuje smlouva podepsaná exstarostou Martínkem také klauzuli, která obci znemožňuje od smlouvy odstoupit.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 26.5.2014 22:17
Titulek: Zprostředkování úvěru pro obecní úřad a to je co?
Autor: :-//
156
111
Lichvář na telefonu? Všechny banky v Česku velmi rády poskytují ÚČELOVÉ ÚVĚRY KLIENTŮM KOMUNÁLNí SFÉRY (obcím, městům, svazkům obcí, krajským úřadům atd.), obce a města jsou považovány za bonitní klienty a banky jim úvěry přímo vnucují: individuální přístup, výhodné podmínky! Viz ČSOB: http://www.csob.cz/cz/firmy/Municipality-a-neziskove-organizace/Uvery/Stranky/Ucelovy-uver-klientum-komunalni-sfery.aspx

Reagovat
Datum: 28.5.2014 11:36
Titulek: Re: Zprostředkování úvěru pro obecní úřad a to je co?
Autor: Seidl
131
156
Bohužel KB na tak krátkodobou dobu nabízela ani ne půlku peněz na úrok okolo 4-5 procent, poněvadž DPS pro ně měla cenu okolo pěti milionů. Obec dva roky neplatila ani korunu úrok, a přesto věřitel nereagoval. Proč asi? .U banky by se nikdo nemazal a už by to jelo.
Reagovat
Datum: 2.6.2014 19:25
Titulek: Re: Zprostředkování úvěru pro obecní úřad a to je co?
Autor: Karel
129
Proč asi ???????
Reagovat
Datum: 26.5.2014 22:24
Titulek: Pane exstarosto Martínku,
Autor: :-//
202
136
Vy neumíte obeslat pár bank a vybrat si nejvýhodnější úvěrové podmínky? Pane Martínku, z vlastních peněz byste taky platil úrokovou sazbu 6 % místo 1,5 % a zprostředkovatelské firmě 350.000,- Kč? Děkuji za odpověď.
Reagovat
Datum: 27.5.2014 07:09
Titulek: Re: Pane exstarosto Martínku,
Autor: Losiňák
192
137
Souhlasím, přestaňme na ing. Martínka plivat, nebo ho naopak bláhově hájit proti logice obvinění. Jednoduchá otázka: Opravdu je správné, že zatímco si ve stejnou dobu braly jiné obce úvěry kolem 1,5 % (např. Malín a jiné obce měly úrok ještě nižší), tak pan Martínek bez výběrového řízení zastavil domov důchodců za 6 % úrok, který mu zprostředkoval jeho blízký spolupracovník za provizi 350 tisíc korun bez výběrového řízení. Doufám že tu nebudou fanouškové ing. Martínka znovu prohlašovat, že se toho v Loučné hodně vybudovalo nebo že podvodnou úvěrovou smlouvu schválilo také celé zastupitelstvo. Nevýhodnou smlouvu vyjednal a zastupitelstvu předložil ke schválení ing. Martínek, a že se v obci hodně udělalo? Je pro vás obhajoba, že se za část "zpronevěřených" peněz i něco pěkného postavilo kromě toho že se balík peněz rozkradl?
Reagovat
Datum: 27.5.2014 08:21
Titulek: Bez titulku
Autor: Loučnačka
146
190
V článku se jasně píše, že o nevýhodných podmínkách věděli i radní, jak to, že to tedy odsouhlasili a nyní půl roku před volbami jim to začalo vadit? To měl asi bývalý starosta jejich ruce přivázané na šňůrce a přes kladku je zvedal, aby to odsouhlasili ne? Toto zastupitelstvo káže vodu a pije víno a začíná to být hodně nápadné :-)
Reagovat
Datum: 27.5.2014 13:48
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: george
205
109
Milá paní, jestli jste opravdu Loučňačka, tak jistě budete vědět, že náš bývalý starosta si tady pěstoval kult osobnosti tak dlouho, až se mu utrhly obě uši. Je totiž otázkou, co a jak to bylo zastupitelům předloženo, co bylo jak zdůvodněno. Po těch tzv. výběrových řízeních na nová pracovní místa, se ničemu nedivím. To si muselo několik desítek naivních blbečků podat žádost, vyřídit a zaplatit výpis z TR, přitom už při vypsání bylo jasné, pro koho je to rezrvováno, navíc při schvalování má starosta 5 hlasů a místostarosta 3 hlasy, každý kdo umí malou násobilku si dokáže spočítat při počtu 11 zastupitelů, o co jde. Zdůvodnění, že si musí právě oni vybrat s kým budou spolupracovat, je přinejmenší podivuhodné a smrdí snad až na severním pólu. A vo tom to je, řekl by Pitkin.
Reagovat
Datum: 28.5.2014 14:08
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Loučnačka
138
185
Tak buďte tedy tak laskav a vysvětlete mi s tou vaší násobilkou jak se jim podařilo odvolat starostu.Když podle toho co píšete by starosta měl 5 hlasů p. Tkadlec 3 hlasy a p. Richter s p. Kopeckým po jednom mi vychází 10 hlasů proti 7, kteří hlasovali pro odvolání.
Reagovat
Datum: 28.5.2014 21:37
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: george
168
108
Vážená paní, odvolání nebo volba starosty nejsou výběrová řízení, v těch platí tato podivná pravidla, podle kterých se vybírají jen ti, kteří nám pasují. Já jsem byl velkým zastáncem Martínka, vždy jsem mu dal svůj hlas a dodnes si za tím stojím, ale pýcha předchází pád, právě to postihlo Martínka a pokud se zajímáte o to, co se na radnici děje, tak musíte o těch zvláštních kontaktech se Seidlem dobře vědět. Teď už jen čekám, kdy si Seidl zřídí v té svoji zdi u pevnosti střílny a bude svoje projíždějící odpůrce střílet.
Reagovat
Datum: 29.5.2014 00:36
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Loučnačka
139
154
Tak, když platila, taková podivná pravidla, proč s nimi zastupitelstvo až do teď nic nedělalo od roku 2010 uplynula hodně dlouhá doba tak proč až teď s tím vyrukovali do teď to nikomu nevadilo?
Reagovat
Datum: 2.6.2014 19:18
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Křesťan
181
119
Souhlasím s Vaším příspěvkem, zúčastnil jsem se několikrát jednání zastupitelstva a způsob, jakým p. Martínek předkládal zastupitelům jednotlivé body, byl hrozný. Nebyl schopen nic pořádně a hlavně konkrétně vysvětlit a pokud se někdo zeptal na konkrétní bod, tak zrudnul a začal vibrovat, prostě nejen zastupitelům, ale i lidem, kteří přišli na jednání, tak nebyl schopen dát uspokojivou odpověď. Funkce starosty je taková, že by měl zastupovat obec na venek, ano musím taky přiznat, že ne vždy byl p. Martínek tak sebestředný,první dvě volební období ještě kopal za obec, ale potom už převážně kopal za sebe a hlavně za své prospěchářství, prostě u něho přestala fungovat sebereflexe. Je to člověk, který prahne po moci a jde i přes "mrtvoly ". Leč asi nepočítal s tím, že se nedostane do Parlamentu, protože jinak by se na něho stahovala imunita. Jen je mi líto, že někteří lidé, co ho neustále obhajují, tak se nedrží faktů....a fakt je takový, že se zachoval nečestně....a ještě jednu glosu, pánům zastupitelům nasral ze předu do obličeje a ze zadu je bodnul...zklamal jako člověk, ale i jako politik strany, která hlásá průhlednost, čistotu a hlavně žádné kmotrovství......
Reagovat
Datum: 3.6.2014 17:25
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: rybář
139
130
100% souhlasím s tímto příspěvkem jen bych ještě dodal že je i král lhářů viz samochvalný leták dodávaný do domáctností kde konečnš vyšlo najevo že dřevosochání nevycházelo šul nul jak hlásal ale na každém se doplácelo z rozpočzu cca 200 tisíc
Reagovat
Datum: 23.6.2014 23:24
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: :-(((
107
134
Pravě ted jsem si přečetla tvuj přispěvek....minuly tyden jsem byla na zasedani OÚ....a to mi stačilo...jarda neumi ani mluvit...a jeho uražka...TY JSI PŘIVANDROVALEC Z PROSTĚJOVA....to mluvi za všechno...najednou jsem měla pocit,že jsme se vratili do doby před valkou....hitlerovi se taky nelibilo,že některe narody bydli v jeho rodne zemi...znameno to,že ten kdo se narodil v Loučné je vic člověk než ten kdo se z nějakych duvodu sem přistěchoval??? Kolik je vubec původnich obyvatel,když je to pohraniči....a vlastně jsou přistěchovalci všichni....všichni jsou tim padem přivandrovalci....myslim si,že je to obrovska uražka většiny obyvatel teto obce....co dokaže zavist a touha po moci.....člověk nestači zirat....nakonec stejně vše rozhodnou volby....každy z nas ma možnost svuj nazor vyjadřit ve volbach....
Reagovat
Datum: 27.5.2014 20:13
Titulek: To je zas titulek
Autor: Erik
123
177
za ten by měli autora poslat do uranových dolů a redakci vydezinfikovat plynným chlórem! To je někde napsané, že se obec zavázala vyhazovat peníze oknem? A kterým? To není ani bulvární titulek, to je prostě trapná, stupidní, primitivní imitace žurnalistiky.
Reagovat
Datum: 28.5.2014 06:59
Titulek: Re: To je zas titulek
Autor: kódl
169
120
Eriku, vy spíš jste trapný, stupidní a primitivní imitace homo sapiens, který by patřil do uranových dolů nebo do ústavu pro bezmozky. To, že se tady vyhazují peníze oknem se nemusí ani psát, to tady ví každý (tedy až na stoupence Martínka), místo toho, aby vyhodili oknem Seidla. Ten je takovým loučenským Rittigem a loučenské investice zase takovým malým PROMOPRO. Takže si vydezinfikujte radši hubu a přestňte kecat do věcí, kterým nerozumíte. Já totiž považuji právě titulek za velice výstižný naší situaci.
Reagovat
Datum: 28.5.2014 11:30
Titulek: Re: To je zas titulek
Autor: Linec
135
158
Počkejte na jardu, tam už se nevybírá nic.
Reagovat
Datum: 28.5.2014 11:29
Titulek: áááá
Autor: Linec
115
124
Na šest procent půjčil i Kareš i Invest cz, to všechno je předražené? je rozdíl mezi půjčkou , která se splácí a půjčkou , kde se platí pouze úroky, Apropo, domov důchodců nemá cenu osmi milionů.Za dvanáct je to kšeft roku.
Reagovat
Datum: 29.5.2014 05:28
Titulek: Je to smutné ...
Autor: Mira
146
133
Nechápu ten amatérský přístup co se tu předvádí. Asi normální inteligentní lidi už do zastupitelstev nechtějí, a sedí v nich jen zvedači rukou a kamarádíčkové prospěchářů. I kdyby se stalo jen jednou, že se v podstatě vědomě promrhávají veřejné prostředky, je to alarmující a všechno dobré co se udělalo rázem ztrácí svůj svůj punc nezištného odhodlání udělat něco pro svoji obec a spoluobčany. Být starostou nebo zastupitelem by mělo být především posláním. Asi se už nestane, že by někdo řekl "pan starosta xy byl skvělý člověk co pro obec žil a za vše dobré co tu je mu vděčíme". Co se týče úvěru, tak nechápu na co někdo potřebuje předraženou firmu, která jej má za obec zprostředkovat, když stačí oslovit banky (a to zvládne i úřednice obecního úřadu) a nechat si zaslat nabídky, kde bude stát za půjčení tolik a tolik peněz, za x let zaplatíte o tolik navíc. Ne vždy je výše úroku tím všeříkajícím parametrem.
Reagovat
Datum: 29.5.2014 16:02
Titulek: Chytrý,chytřejší, nejchytřejší a
Autor: ati
135
120
a pak většina dišputérů. Příspěvek má sloužit k nadávání.
Reagovat

DO KINA ZADARMO

 

Hrajte s REJEM o tři vstupenky na novou českou komedii CHATA NA PRODEJ, kterou šumperské kino OKO promítá 26., 27. a 30. července. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Jaké je původní povolání herce Davida Vávry, který ve filmu Chata na prodej ztvárnil jednu z hlavních rolí?

A) bytový designér
B) stavební projektant
C) architekt

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na maratón s filmy MAMMA MIA!, které šumperské kino OKO uvede ve středu 18. července, vyhrála Jindra Vepřková z Lesnice.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně kina OKO v Šumperku.