KULTURA

Loštice se promění v království betlémů

2. prosince 2015, 10:00, Ondřej Polák
Loštice - Výstava papírových betlémů zpříjemní předvánoční čas návštěvníkům Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích. Nejznámější betlémy Mikoláše Alše, Josefa Lady nebo reliéfní rozkládací betlémy neznámých autorů budou od čtvrtka 3. prosince k vidění na výstavě Půjdem spolu do Betléma.

 Historie tištěných papírových archů s betlémovými figurkami se u nás začala psát už v období před rokem 1850. Betlémy vznikaly nejdříve technikou ocelorytiny, kterou později vystřídala litografie nebo dřevořezba.
Mezi nejstarší známé zachované tisky patří zkušební tisky z dílny vrchlabského mědirytce Wenzela Langhammera. Další známé archy pocházejí z pražských tiskáren J. Kopetzského a W. Moraka. Právě kopie Morakových betlémů si mohou prohlédnout návštěvníci aktuální expozice v Lošticích.

Nepřekonaná dokonalost

„Třebaže doba po roce 1948 obecně nepřála tisku papírových betlémů, jeden se stal dobrým vývozním artiklem. Malíř Vojtěch Kubašta obnovil svůj skládací papírový betlém, který připravil již před válkou, a národní podnik Artia jej začal vyvážet jako atrakci do celého světa. Dodnes nikdo nevymyslel dokonalejší rozkládací prostorové jesličky, než jsou ty Kubaštovy,“ přibližuje jeden z exponátů autorka výstavy Mária Kudelová, etnografka Vlastivědného muzea v Šumperku.
Na výstavě budou k vidění také reklamní betlémy Hradecké cikorky i papírové betlémy tištěné po roce 1989, zejména edice lidových ručně malovaných betlémů.
Výstava, která bude v Památníku Adolfa Kašpara v Lošticích zahájena vernisáží 3. prosince v 17 hodin, potrvá do 17. ledna.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Tento článek dosud nikdo neokomentoval, přidejte svůj názor.

DO KINA ZADARMO

Hrajte s REJEM o 3 vstupenky na animovanou komedii ASTERIX A TAJEMSTVÍ KOUZELNÉHO LEKTVARU, kterou promítá šumperské kino Oko v pátek 4. ledna. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. V příštím čísle zveřejníme jména tří čtenářů, kteří půjdou do kina zadarmo.

Soutěžní otázka:

Kdo střeží recept na výrobu kouzelného nápoje v galské vesničce?

A) Magistrix
B) Lektvarik
C) Panoramix

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO,
BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Dvě vstupenky na ojedinělé divadelní představení ĎÁBEL PROTI BOHU, které se uskuteční v klášterním kostele v Šumperku v úterý 18. prosince, vyhráli Pavel Kubíček z Bohuslavic a Ladislav Ondráček ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v den akce přímo u vstupu.