ZPRAVODAJSTVÍ

Losiny mají plán. Chtějí, aby kostely monitorovaly kamery

26. března 2019, 15:00, Jaroslav Kropáč
Losiny mají plán. Chtějí, aby kostely monitorovaly kamery Velké Losiny – Dvě významné památky v okolí Velkých Losin – dřevěné kostelíky v Maršíkově a Žárové – možná budou hlídat bezpečnostní kamery. O jejich pořízení uvažuje velkolosinský obecní úřad. Chce tak mít unikátní stavby pod větším dozorem, a to zejména kvůli případnému vandalismu.

„Podali jsme žádost o dotaci na rozšíření kamerového systému do Maršíkova. Kamera by měla být umístěna právě v blízkosti dřevěného kostela. Projekt ale budeme realizovat pouze v případě, že dotace obdržíme,“ uvedla starostka Velkých Losin Jana Fialová.

Náklady na pořízení jedné kamery vyjdou na zhruba 200 tisíc korun. Z rozpočtu Olomouckého kraje by obec mohla získat přibližně sto tisíc. Do budoucna chce obdobným způsobem postupovat i u dalšího dřevěného kostela, který stojí v Žárové.

„Další kamery máme umístěné také přímo ve Velkých Losinách,“
uvedla starostka.
Oba zmiňované kostelíky patří mezi unikátní stavby v Česku. Stavba v Maršíkově pochází z roku 1609 a podobná v Žárové je jen o dva roky mladší.


Foto: jak

Kostely u Velkých Losiny patří mezi nejstarší dřevěné stavby v Česku.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 26.3.2019 17:28
Titulek: OK
Autor: Jenda
20
Kamery a požární čidla.
Reagovat
Datum: 27.3.2019 08:13
Titulek: Re: OK
Autor: jan
27
Ale napřed ho Anonym musí zapálit-aby vše bylo v cajku a ne v rajchu!
Reagovat
Datum: 27.3.2019 16:42
Titulek: Re: OK
Autor: Pietro
33
Obrať se na Šišma-Kutal LTO 60 miliard , ti organizovali krvavé exploze svědků, výbuchy před olomouckým soudem a pojišťovací podvod požárem své vlastní lanovky (Desná a. s.).
Reagovat
Datum: 28.3.2019 09:03
Titulek: šumperské divadlo
Autor: xy
33
Když jsme u těch požárů, byl nějak uzavřen požár šumperského divadla, kde se našlo několik ohnisek ?
Reagovat
Datum: 28.3.2019 19:36
Titulek: Re: šumperské divadlo
Autor: letící rajčátko
33
Neznámý pachatel úmyslně zapálil. Je ale divné, jak se protagonisté z 90.let stále drží divadla jak klíšťata?
Fakta:
Poslední z divadla 24.října 1994 odcházel a zamykal Petr Král, ředitel divadla, původním povoláním učitel na základní škole (člen KSČ do r.1989, po Sametové revoluci dlouholetý zastupitel ČSSD).
Zakázku na rekonstrukci divadla ziskala Kutalova firma Fortex-AGS a.s. Šumperk (původně zemědělský stavební podnik AGROSTAV Šumperk), ředitelem Fortexu byl v té době radní ODS Vladimír Potěšil starší.
Jeho mladší syn, také předseda šumperské ODS, je dnešní ředitel Fortexu a jednatel Divadla Šumperk Tomáš Potěšil.
Jednatelem městské firmy Divadlo Šumperk, s.r.o. byl starosta Zdeněk Brož od 19. března 2001 do 23. května 2013 a od 24. května 2013 dosud je jednatelem Tomáš Potěšil (ODS). Petr Král je člen dozorčí rady Divadlo Šumperk, s.r.o.

Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem o dvě volné vstupenky do Šumperského muzea, kde 25. července proběhne Prázdninový den. Malé návštěvníky čekají vědomostní a dovednostní úkoly při dobrodružné cestě za pokladem ve Velké prázdninové herně. V rámci výstavy Nakrájíme, zamícháme, rozšleháme také zjistí, jak šikovnými pomocníky v kuchyni jsou, a sami si vyzkoušejí, jaké to je být kuchařem. Společně nahlédneme pod pokličku nejenom české, ale také evropské kuchyně. Kdo chce čelit kulinářským výzvám a k tomu se skvěle bavit nesmí chybět. Můžete být se svými dětmi u toho, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

V jakém duchu se ponese letošní Prázdninový den v Muzeu Šumperk?
A. Historickém
B. Kulinářském
C. Elegantním

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volné dvojvstupenky na koncert pokračujících Klášterních hudebních slavností, konaný 11. července v Rapotíně vyhráli: O. Dvořák z Velkých Losin, J. Holínová z Bludova, J. Haramia a J. Růžičková ze Šumperka. Blahopřejeme! Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.

Volné dvojvstupenky na závěrečný koncert v Šumperku, konaný 26. července v Klášterním kostele vyhráli: Jitka Klaclová, Marcela Haramiová a Martin Kulhaj ze Šumperka. Blahopřejeme! O výhru se přihlaste při vstupu do kostela.