ZPRAVODAJSTVÍ

Losiny mají plán. Chtějí, aby kostely monitorovaly kamery

26. března 2019, 15:00, Jaroslav Kropáč
Losiny mají plán. Chtějí, aby kostely monitorovaly kamery Velké Losiny – Dvě významné památky v okolí Velkých Losin – dřevěné kostelíky v Maršíkově a Žárové – možná budou hlídat bezpečnostní kamery. O jejich pořízení uvažuje velkolosinský obecní úřad. Chce tak mít unikátní stavby pod větším dozorem, a to zejména kvůli případnému vandalismu.

„Podali jsme žádost o dotaci na rozšíření kamerového systému do Maršíkova. Kamera by měla být umístěna právě v blízkosti dřevěného kostela. Projekt ale budeme realizovat pouze v případě, že dotace obdržíme,“ uvedla starostka Velkých Losin Jana Fialová.

Náklady na pořízení jedné kamery vyjdou na zhruba 200 tisíc korun. Z rozpočtu Olomouckého kraje by obec mohla získat přibližně sto tisíc. Do budoucna chce obdobným způsobem postupovat i u dalšího dřevěného kostela, který stojí v Žárové.

„Další kamery máme umístěné také přímo ve Velkých Losinách,“
uvedla starostka.
Oba zmiňované kostelíky patří mezi unikátní stavby v Česku. Stavba v Maršíkově pochází z roku 1609 a podobná v Žárové je jen o dva roky mladší.


Foto: jak

Kostely u Velkých Losiny patří mezi nejstarší dřevěné stavby v Česku.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 26.3.2019 17:28
Titulek: OK
Autor: Jenda
34
Kamery a požární čidla.
Reagovat
Datum: 27.3.2019 08:13
Titulek: Re: OK
Autor: jan
52
Ale napřed ho Anonym musí zapálit-aby vše bylo v cajku a ne v rajchu!
Reagovat
Datum: 27.3.2019 16:42
Titulek: Re: OK
Autor: Pietro
58
Obrať se na Šišma-Kutal LTO 60 miliard , ti organizovali krvavé exploze svědků, výbuchy před olomouckým soudem a pojišťovací podvod požárem své vlastní lanovky (Desná a. s.).
Reagovat
Datum: 28.3.2019 09:03
Titulek: šumperské divadlo
Autor: xy
58
Když jsme u těch požárů, byl nějak uzavřen požár šumperského divadla, kde se našlo několik ohnisek ?
Reagovat
Datum: 28.3.2019 19:36
Titulek: Re: šumperské divadlo
Autor: letící rajčátko
57
Neznámý pachatel úmyslně zapálil. Je ale divné, jak se protagonisté z 90.let stále drží divadla jak klíšťata?
Fakta:
Poslední z divadla 24.října 1994 odcházel a zamykal Petr Král, ředitel divadla, původním povoláním učitel na základní škole (člen KSČ do r.1989, po Sametové revoluci dlouholetý zastupitel ČSSD).
Zakázku na rekonstrukci divadla ziskala Kutalova firma Fortex-AGS a.s. Šumperk (původně zemědělský stavební podnik AGROSTAV Šumperk), ředitelem Fortexu byl v té době radní ODS Vladimír Potěšil starší.
Jeho mladší syn, také předseda šumperské ODS, je dnešní ředitel Fortexu a jednatel Divadla Šumperk Tomáš Potěšil.
Jednatelem městské firmy Divadlo Šumperk, s.r.o. byl starosta Zdeněk Brož od 19. března 2001 do 23. května 2013 a od 24. května 2013 dosud je jednatelem Tomáš Potěšil (ODS). Petr Král je člen dozorčí rady Divadlo Šumperk, s.r.o.

Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Tentokrát s Týdnem na severu soutěžíme o pět volných vstupenek na hlavní den festivalu Čokoládové lázně, konaný 28. září ve Velkých Losinách. Můžete být u toho, proniknout do tajů výroby čokolády a obdivovat mistrovské kousky z ní, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku příslovečného štěstíčka. Výherce oznámíme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

Co je to lyofilizované ovoce?

a) ovoce sušené mrazem
b) ovoce naložené v čokoládě
c) ovoce naložené v rumu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Volnou dvojvstupenku na zbrusu novou zábavnou show skupiny SCREAMERS, kterou Zábřežská kulturní uvede ve čtvrtek 19. září vyhrávají: Jana Zetochová ze Šumperka, Marie Badalová a Jiří Vavrač ze Zábřeha. Blahopřejeme! O vstupenky se přihlaste u pořadatelů.