KULTURA

Losinské kulturní léto aneb Poslední ze žhavých milenců

30. července 2012, 09:54, tor
Losinské kulturní léto aneb Poslední ze žhavých milenců Velké Losiny – Již dvanáctý rok se nádvoří velkolosinského zámku odívá v prázdninovém čase do divadelního, hudebního i filmového hávu a hostí uznávané umělecké osobnosti. Losinské kulturní léto nabídlo poslední červencovou sobotu v nezaměnitelných kulisách žerotínského sídla ojedinělý herecký koncert Simony Stašové a Petra Nárožného. Ve hře úspěšného a údajně nejbohatšího amerického dramatika Neila Simona Poslední ze žhavých milenců.

Komorní situační komedie dvou herců byla poprvé uvedena v roce 1969 v divadle na Brodwayi a dočkala se sedmi stovek repríz. Původním hereckým partnerem Simony Stašové byl Jan Teplý. Než stihli oslavit 500. reprízu, v únoru roku 2007 zemřel. Vystřídal ho Petr Nárožný, typický svou skvělou hráčskou mimikou. Komedie v režii Zdeňka Kaloče nachází své vděčné diváky a divačky v různých částech České republiky. Ať už v kamenném divadle, kulturních sálech nebo přímo pod večerním nebem.

V sobotu proudilo na zšeřelé zámecké nádvoří několik stovek diváků. Jejich zrak se s obavami stáčel k tmavé obloze. Bude pršet? Stihne nás bouřka? Zejména organizátoři večera vědí své o vrtkavém počasí. Úder gongu zve na scénu hosty večera. Dvě hodiny se můžeme v příjemném a bezpečném sevření renesančních arkád vžít do nenáročného, lidsky srozumitelného příběhu. Postarší majitel rybí restaurace si po letech spořádaného a poněkud nudného manželství postupně zve do tři možné kandidátky na milenku – všechny zvládá bravurně zahrát Simona Stašová. Neil Simon rozehrává dialogy bohaté na komiku a dvojsmyslnost, připomínající úděl obyčejného člověka, který se ještě rozhodne hledat kapku lidského štěstí, závan lásky, pohody a porozumění. Oba herci výtečně využili prostor k dokonalému ztvárnění mezilidských vztahů spojených s úporným hledáním, občasným (ne)nacházením a stálým slábnutím naděje. Hlavní postava nic nezapírá ani nepředstírá: „Chtěl jsem poznat, jaký je to s cizí ženou. Budu mít úspěch, budu se jí líbit, vzruší mě její dotek? Tisíce otázek, na které bych už nikdy nedostal odpověď, kdyby se moje jméno zítra objevilo v rubrice úmrtí!"

Byť se nad Losinami přehnala menší bouřka, diváci odcházeli domů nadmíru spokojeni. „Bylo to báječné! Konečně víme, jak se máme v takové situaci zachovat,“ zní do nočního parku těsně po představení. První srpnovou sobotu organizátoři Losinského kulturního léta nabízejí herecký duet Tatiany Vilhelmové a Mariána Miezgy ve hře Zhasněte lampiony. Podle kuloárních zpráv se v soukromí po jejím boku zaručeně objeví zpěvák skupiny Nightwork Vojta Dyk.foto: torDoporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 1.8.2012 07:49
Titulek: Bez titulku
Autor: Marcela
81
Dovolím se vyslovit nesouhlas s tím, že diváci odcházeli nadmíru spokojení - jak kteří - my, kteří jsme seděli vzadu jsme nic neslyšeli. Ozvučení bylo katastrofální. Snad jen paní Stašová, když přidala na hlase byla slyšet. Toto se nepovedlo.
Reagovat
Datum: 1.8.2012 13:10
Titulek: Asi jiné představení
Autor: Anonym
110
představení neodehráno celé a z toho odehraného bylo slyšet jen část, jo a zmokli sme tedy slušně.
Reagovat
Datum: 1.8.2012 18:35
Titulek: ?
Autor: aNONYM
90
Já nechápu, koho může přilákat pár vypelichaných komediantů z Prahy. Kolik jste za to hluché torzo zaplatili?
Reagovat
Datum: 2.8.2012 20:49
Titulek: Re: ? Už se těším
Autor: Jiří Skrbek
109
Však dejte vědět, až budete mít Vy někde vystoupení u tyče, ve slipech, nahoře bez, nevypelichaný kocoure.
Reagovat
Datum: 2.8.2012 21:48
Titulek: Re: ? Už se těším
Autor: aNONYM
75
Omlouvám se, ale vaše nízké pudy si budete muset ukájet bez mého přičinění. Věřím, že máte dvě zdravé ruce a internet a tím pádem si jistě uděláte dobře i sám.
Reagovat
Datum: 14.11.2012 15:08
Titulek: Re: ?
Autor: lenka
62
vy jste ale zamindrákovaný idiot .... když chcete něco kritizovat tk bud začněte u sebe a nezávidte druhým že něco dokážou anebo se vyjadřujte slušně ... z vaší reakce je vidět že divadlu nerozumíte...herci se neposuzují podle toho odkud jsou nebo zda mají vlasy ... za to oni moc nemužou ... ale podle toho jak hrají a věřt mi, že tito herci hrají opravdu skvěle
Reagovat
Datum: 14.11.2012 17:26
Titulek: Re: ?
Autor: aNONYM
58
Lenko, očividně nechápete spojení „vypelichaný komediant“ a „idiot“. Abych byl idiot, musel bych mít totiž IQ 10x (slovy desetkrát) nižší než mám. Podle vašeho pravopisu k idiocii máte podstatně blíž vy. A nic s tím nenaděláte.
Reagovat
Datum: 1.8.2012 21:46
Titulek: šťastné Losíňanky
Autor: Jirka
63
„Bylo to báječné! Konečně víme, jak se máme v takové situaci zachovat,“ zní do nočního parku těsně po představení.
Je fajn, že Losíňané už vědí, jak zvládat život s manželkou a třemi milenkami. To jistě zaručí mnohem větší všeobecnou spokojenost v regionu ;-)
Reagovat
Datum: 1.8.2012 22:24
Titulek: Bez titulku
Autor: Romana
76
Pan Nárožný a paní Stašová jsou bezpochyby herecké osobnosti, ovšem toto představení se nepovedlo. Ozvučení katastrofa a pana Nárožného nebylo slyšet již v 10. řadě.Bouřka překazila druhou část představení a pan Nárožný oznámil, že přijedou dohrát zbytek.Kdy to bude?Jak se to diváci dozví?
Reagovat
Datum: 2.8.2012 12:14
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Anonym
70
Jak nám bylo oznámeno v informačním centru Špk,tak představení se dohrávat nebude (znovu je pozvou snad pozvou na příští rok) a oznámení p. Nárožného a pí Stašové byl jen vtip z jejich strany. Vtipné mi to nepřijde ale asi mám jiný styl humoru než pořadatelé.
Reagovat
Datum: 2.8.2012 08:10
Titulek: Kde jsem byla já?
Autor: Heja
61
Asi jsem byla v jiné dimenzi, než autor článku, ale po přestávce už se z důvodu počasí nehrálo, tzn. že jsme shlédli ( a téměř neslyšeli) pouze jeden příběh a pak konec. Příště prosím, nechť píše článek někdo, kdo byl osobně přítomen. Takové žvásty se totiž nedají číst.
Reagovat
Datum: 2.8.2012 09:45
Titulek: Bez titulku
Autor: Adam
70
Ach jo, rýpalové se najdou vždy a všude. Proč nevidět taky to, co se povedlo - celé představení na odpis rozhodně nebylo, naopak. A počasí ovlivnit nelze. Já jsem byl spokojen.
Reagovat
Datum: 2.8.2012 11:12
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: aNONYM
44
Asi jde rýpalům o to, že když si zaplatí za auto, nestačí jim prázdná karoserie a tři kola.
Reagovat
Datum: 2.8.2012 12:19
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: Anonym
93
Rýpalové? Ano představení bylo výborné ovšem pořadatelé nikoliv. Zadní řady opravdu neslyšely a ani po projevech diváků že není nic slyšet, až na občerstevní to nešlo přeslechnout, se nic nedělo. Jediné díky patří paní Stašové, která přidala na hlase. Možná by ke spokojenosti diváků stačilo ubrat počty řad (které jindy tak hojné nebyly) či zlepšit ozvučení.
Reagovat
Datum: 2.8.2012 12:26
Titulek: Bez titulku
Autor: Jana
104
myslím si, že největší vinu mají pořadatelé, kteří prodali neúměrné
množství lístků a proto nebylo herce slyšet a taky vidět.Do Losin jsme jezdili každý rok,ale po této zkušenosti nás tam už nikdo neuvidí.Na tolik diváků nestačí
nejen hlediště, ozvučení, ale taky parkoviště.Další věcí je 1/4 hlediště zabraná pro "VIP" hosty.Vím, že vše je dnes byznys,ale já a moji přátelé se na tom už podílet nehodláme.
Reagovat
Datum: 2.8.2012 16:13
Titulek: Bez titulku
Autor: Eva
83
Pořadatelé to nezvládli. Nejhorší je , ztratit dobré jméno. Losinské kulturní léto upadá. Herci se snažili, ale ozvučení stálo za nic a vzadu opravdu nebylo ani vidět.Kdo si takto mastí kapsy? Slova pana Nárožného neberu jako vtip, řekl, že by to bylo neseriózní nedohrát. Rádi je oba uvidíme znovu.
Reagovat
Datum: 2.8.2012 21:06
Titulek: Taky bez titulku
Autor: Jiří Skrbek
75
Ze začátku představení volně parafrázuji. Stašová: to budete pořád mluvit tak potichu ? Nárožný: musím mluvit potichu, protože vedle bydlící sousedka je ...... Řešení ??? Snížit počet řad, snížit počet diváků, zvýšit vstupné. Už jsem v minulosti seděl pod lípou a musel jsem se hodně soustředit. Taky mně nezbylo než vedle sedícím připomenout, že i když mají v ruce Šerák, nejsou v V.cenové. Holt nádvoří zámku není Národ sobě. Kdyby tam hrál KABÁT, tak by teď měli sklenáři orosená čela.
Reagovat
Datum: 2.8.2012 21:50
Titulek: Re: Taky bez titulku
Autor: aNONYM
70
Není ani tak důležité, co máte v ruce, ale spíš, co máte v hlavě. A když dá Bůh, jednou vám to dojde.
Reagovat
Datum: 2.8.2012 21:44
Titulek: Bez titulku
Autor: Eva Hasalová
69
Souhlasím s názorem pana Skrbka. Jelikož jsem si lístky na divadelní vystoupení zakoupila jako dárek, po 7 letech zajistila hlídání pro děti, očekávala jsem trochu úroveň. Byť jsem měla lístky na sezení, moje místo bylo vzadu pod lípou. Už příjezd byl katastrofa, parkování téměř v Rapotíně. Chvíli jsem přemýšlela, jestli jsem hluchá, ale po 2 upozorněních, šel někdo zesílit repráky, ale i to nepomohlo. Dorazilo mě však, když trojice mužů, notně posilněných čepovaným pivem do kelímku na nádvoří zámku, se šla vym.... a přes jejich hlasité komentáře nebylo slyšet vůbec nic. Já jsem zklamaná, že mě to stálo 400,-Kč a v půli jsem znechucená odešla domů. Na takové divadlo fakt víckrát nemusím. To si raději zajedu do Prahy. Díky pořadatelům. PS: Za tohle, se vrací vstupné a je minimálně omluva.
Reagovat
Datum: 2.8.2012 21:51
Titulek: Re: Bez titulku
Autor: aNONYM
65
Tak konečně jsem se dozvěděl, kolik tato opičárna stála. A nezlobte se, musím se vám vysmát.
Reagovat

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s TÝDNEM o 3 vstupenky na narozeninový koncert svébytné a originální DYING PASSION. Umí být náladoví, zahrát na city či se opřít do strun; současně jsou však hraví a uvolnění. V H-clubu na Rooseveltově ulici v Šumperku to předvedou v pátek 29. března a vy můžete být u toho. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Výherce, kteří půjdou na koncert zadarmo, vyrozumíme sms v den konání koncertu.

Soutěžní otázka:

Kolik řadových desek vydala šumperská skupina Dying Passion a jak se jmenuje ta poslední.

a) 8 alb, Black Threads
b) 9 alb, Transient
c) 7 alb, Amplify

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ

Vstupenku na premiéru hry Mandragora v podání Divadla Václav, o které jsme soutěžili minule, vyhráli Marcela Haramiová ze Šumperka, Alice Kaplová ze Zábřeha a Marie Navrátilová z Mohelnice. Výherce jsme informovali prostřednictvím sms.