KULTURA

Listopad se ponese ve znamení třicátého výročí sametové revoluce

6. listopadu 2019, 17:00, Vladimíra Bartoňová
Šumperk – Třicet let od listopadové sametové revoluce oslaví Šumperk v třetím listopadovém týdnu akcemi, které se odehrají v režii příspěvkových organizací města, ale také knihovny a místního muzea.

 V knihovně T. G. Masaryka připomene 14. listopadu výročí výstava šumperského fotografa Jaromíra Rollera, který zdokumentoval revoluční dění ve městě. Vzpomínku na listopad 1989 prostřednictvím dobových fotografií a formou výtvarných dílen chystá na pátek 15. listopadu „Doriska“, včetně dílniček na téma Sametového tvoření na Komíně. Místní kino Oko oživí vzpomínky na události dobovými týdeníky a muzeum retrospektivní výstavou Od socialismu k demokracii, kde budou zlomové okamžiky dokumentovat také fotografie a dochované audiovizuální záznamy.

Síly spojí knihovna s divadlem

V sobotu se spojí knihovna s divadlem. Právě u centra tehdejšího dění, na divadelní budově, bude odhalena pamětní deska k výročí 17. listopadu. Účastníci setkání, mezi nimiž nebudou chybět ani pamětníci horkých listopadových dnů, vydají od divadla k Lavičce Václava Havla u knihovny na vzpomínkový happening s vystoupením kapely BG Nova. Večer pak členové hereckého souboru šumperského divadla odehrají ve velkém sále knihovny komponovaný pořad nazvaný #MateHoleRuce? v režii studenta DAMU Štěpána Gajdoše.

Zapojí se i město

Město samotné pak připravuje odhalení pamětní desky, jež připomene legendární sportovní gymnastku Věru Čáslavskou. „Deska bude připevněna na halu na Tyršově stadionu, kde se fenomenální sportovkyně připravovala v utajení na olympijské hry v Mexiku v roce 1968. Vyobrazena na ní bude sedminásobná olympijská vítězka, která měla k regionu osobní vztah,“ říká mluvčí šumperské radnice Soňa Singerová. Vzápětí upřesňuje, že slavnostní odhalení proběhne v pátek 15. listopadu ve 14 hodin.

Neděle v režii knihovny

Program odstartuje divadelní představení pro rodiče s dětmi Pižďuchové. „Jde o jedinou pohádku Václava Havla – Spiknutí, Telefon a Zálesák – v úpravě Sergeje Sanži z brněnského divadla Facka,“ zve k ojedinělému zážitku ředitelka knihovny Kamila Šeligová. Premiéru bude mít také koláž fotografií Na Lavičce Václava Havla spojené s pokřtěním sborníku nazvaného „V šest u divadla… Krátký pohled do historie sametové revoluce v Šumperku“. Na jeho vydání se podílela knihovna ve spolupráci se šumperským muzeem a je prokládán citacemi ze vzpomínek pamětníků.
„Tečkou za oslavami bude speciální koncert kapely Květy, věnovaný vzpomínce na zesnulého Filipa Topola. V aranžmá kapely na něm zazní výhradně skladby Psích vojáků,“ informuje Kamila Šeligová s tím, že vstup na všechny akce je zdarma.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 8.11.2019 09:35
Titulek: Je co slavit?
Autor: Občan
Máme co slavit, nebo se spíše nad sebou zamyslet?
Reagovat
Datum: 9.11.2019 14:01
Titulek: Re: Je co slavit?
Autor: aNONYM
jak kdo...
Reagovat
Datum: 12.11.2019 12:22
Titulek: Re: Je co slavit?
Autor: Pavel Adámek
Rozhodně to chce nesedět zase doma.
Reagovat
Datum: 12.11.2019 12:56
Titulek: bude to sláva
Autor: aNONYM
Lavička velikána Václava Havla bude jistě v obležení moudrých lidí. Příživníky z Divadla a jejich věčnou snahu zařadit se mezi zdejší elitu budeme ignorovat.
Reagovat
Datum: 13.11.2019 12:06
Titulek: Re: bude to sláva
Autor: Pavel Adámek
Lavička v den 17. listopadu bude jistě středem zájmu lidí, kteří mají ke konci komunistického režimu kladný vztah. Je jisté, že je i spousta těch, kteří trpí nostalgií za starým režimem, kde se tito schází však nevíme.
Reagovat
Datum: 16.11.2019 06:56
Titulek: Re: bude to sláva
Autor: stanik
Ale vím :-) Doporučuji návštěvu některé z putyk 4.cenové,kde se schází důchodci na svá 4 piva, to se dozvíte věcí... :-) Zajímavé je to i ve středu ráno před Kauflandem nebo v pondělí ráno u Lidlu.
Reagovat
Datum: 16.11.2019 10:55
Titulek: Re: bude to sláva
Autor: Anonym
Důchodci se prostě nemůžou nabažit té spousty zboží, to za komárů neměli. Ne nadarmo tehdy vznikl třeba pojem „podpultové zboží“.
Reagovat
Datum: 14.11.2019 18:43
Titulek: historický listopad
Autor: Jarda Hofman
Reagovat
Datum: 15.11.2019 13:51
Titulek: Co se událo 15. listopadu 1939?
Autor: Jarda Hofman
Pohřeb Jana Opletala se konal 15. listopadu 1939 v Praze na Albertově. Rakev s ostatky pak byla převezena na medikovu rodnou Moravu. Po pohřbu následovala další demonstrace, která však přerostla v otevřený protest. Akce se zúčastnily tisíce lidí. I tentokrát došlo ke střetům mezi nacisty a demonstrujícími Čechy. Toto veřejné vystoupení proti nesvobodě znamenalo zásadní okamžik pro události následujících dnů. Vedení Říše se totiž rozhodlo situaci v protektorátu a stále se stupňující protiokupační nálady řešit.
Reagovat
Datum: 16.11.2019 12:36
Titulek: co dělo před lety
Autor: Jarda Hofman
16. listopadu 1939, byla svolána mimořádná porada v Berlíně, které se účastnil i Adolf Hitler. Jejím účelem bylo zasáhnout do dění na českém území a zamezit jakékoli další podobné činnosti. Výsledkem bylo schválení plánu „Sonderaktion Prag vom 17. November 1939“. K této „zvláštní akci“ došlo v noci z 16. na 17. listopadu 1939. Hlavním iniciátorem akce a následných opatření byl státní tajemník Úřadu říšského protektora K. H. Frank. Němečtí pořádkoví policisté a členové jednotek SS vtrhli na vysokoškolské koleje v Praze, Brně a Příbrami. Zatčení studenti byli převezeni do ruzyňských kasáren a Kounicových kolejí. Tam bylo popraveno 9 hlavních představitelů studentských organizací: Jan Černý, Josef Adamec, Bedřich Koula, Josef Matoušek, Václav Šaffránek, Jan Weinert, František Skorkovský, Marek Frauwirth a Jaroslav Klíma. Více než 1 200 dalších studentů bylo transportováno do koncentračního tábora Sachsenhausen-Oranienburg. Většina zatčených odtud byla propuštěna na přelomu let 1942 a 1943. V táboře zahynulo celkem 35 z těchto studentů. Akce 17. listopad 1939 byla považována za promyšlený zásah proti české inteligenci a kultuře, což vyvolalo pobouření světového formátu. Dne 17. listopadu 1941, dva roky od události, byl v Londýně vyhlášen Mezinárodní den studentstva.
Reagovat
Datum: 17.11.2019 12:42
Titulek: 17. 11. 1939
Autor: Jarda Hofman
Uzavření všech českých vysokých škol

Podle vyhlášky říšského protektora Konstantina von Neuratha ze 17. listopadu 1939 měly být všechny české vysoké školy uzavřeny na dobu 3 let. O studium přišlo 15 172 studentů a bez práce se ocitlo 513 profesorů, 475 docentů a 345 dalších pedagogů. Uzavření všech českých vysokých škol mělo trvat 3 roky. Znovu měly být otevřeny roku 1942, ale zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich, který v úřadu nahradil v září 1941 Konstantina von Neuratha[6], opakovaně jasně prohlásil, že se tak do konce války nestane.[7] Státnímu prezidentovi Háchovi, který byl do funkce zvolen po abdikaci Edvarda Beneše na podzim roku 1938[8] místo toho nabídl, že Čechům bude umožněno studovat na německých školách. Německé university ani německých vysokých škol technických v Praze a Brně se vyhláška netýkala. Po atentátu na Heydricha se situace ještě zhoršila. K. H. Frank se ke znovuotevření českých vysokých škol vyjádřil zcela jasně – nepřicházelo v úvahu.
Uzavřené vysoké školy

Dne 17. listopadu 1939 bylo uzavřeno všech 10 tehdy existujících českých vysokých škol:[7]

Univerzita Karlova v Praze
České vysoké učení technické v Praze
Akademie výtvarných umění v Praze
Husova československá evangelická fakulta bohoslovecká v Praze
Masarykova univerzita v Brně
Česká vysoká škola technická v Brně
Vysoká škola zemědělská v Brně
Vysoká škola zvěrolékařská v Brně
Cyrilo-metodějská bohoslovecká fakulta v Olomouci
Vysoká škola báňská v Příbrami
Reagovat