ZPRAVODAJSTVÍ

Lídr ČSSD do evropských voleb Pavel Poc: Bojujeme proti nerovnostem mezi státy, regiony i ve společnosti

14. května 2019, 00:00, redakce, placená reklama
Lídr ČSSD do evropských voleb Pavel Poc: Bojujeme proti nerovnostem mezi státy, regiony i ve společnosti Volby do Evropského parlamentu se dlouhodobě potýkají s nízkou volební účastí a zájmem veřejnosti. Ani tento týden se u volebních uren nečeká vysoká účast hlasujících. Europoslanec a lídr kandidátky České strany sociálně demokratické pro letošní evropské volby Pavel Poc je na jedné straně optimista a věří, že si do volebních místností najde cestu více lidí, než jaké jsou prognózy.

Zároveň si uvědomuje, že Evropská unie a práce v Evropském parlamentu je občanům České republiky dost vzdálená a snaží se tento trend měnit. On sám je původním povoláním biolog a během deseti let ve funkci poslance Evropského parlamentu se, jak sám říká, věnoval především boji proti látkám a jedům, které jsou všude kolem nás a zabíjejí nás.

Proč by lidé měli letos volit do Evropského parlamentu ČSSD? Co jim nabízíte?
Náš program je naše práce. Kromě toho, že máme vizi, tak za sebou máme především skutečné a odpracované výsledky. Před volbami tolik diskutované téma dvojí kvality potravin, které si najednou skoro všechny strany dávají na billboardy a slibují ho řešit, jsme už v roce 2011 zvedli právě my, sociální demokraté. Výsledná směrnice není zdaleka podle našich představ, ale už fakt, že se tento problém řeší a dělá se k němu legislativa, je naším velkým úspěchem. Navíc v našem boji neustáváme, ministr zemědělství za ČSSD například připravuje národní legislativu. Já osobně jsem věnoval velké množství energie a práce tomu, abychom omezili množství různých jedů a látek, které se do našich těl dostávají z jídla, ze vzduchu, z vody nebo z půdy. Je to běh na dlouho trať, ale už jsme dosáhli řady úspěchů.

A co tedy znamená, že chcete férovou Evropu, jak říkáte v předvolební kampani?
To souvisí i právě s tématem dvojí kvality potravin. To, že firmy do některých zemí vyvážejí a prodávají tam potraviny nebo výrobky horší kvality než v jiných zemích, a ještě za stejnou nebo vyšší cenu, prostě není fér. A takových neférových věcí v Evropě najdeme více. Není fér, když mohou velké korporace vyvádět ze zemí desítky a stovky miliard na dividendách a nezdanit je právě v těch státech, kde těchto zisků dosáhly. Propastné rozdíly ve mzdách nejsou fér. A tak dále. My jako sociální demokraté chceme bojovat proti nerovnostem, které jsou mezi jednotlivými státy, ale také mezi regiony a ve společnosti obecně. Takové nerovnosti totiž mohou nakonec roztrhat na kusy Evropskou unii, jednotlivé státy i naši společnost.

Jak ale chcete bojovat proti tomu, že stále více Čechů má k Evropské unii spíše negativní vztah?
Tady bohužel sklízíme plody práce ODS a jejího někdejšího předsedy Václava Klause. Jejich dlouholetá negativní kampaň vůči Evropské unii nasměrovala mínění veřejnosti proti Unii. Musíme o to více vysvětlovat, co opravdu Evropská unie dělá, v čem je nám prospěšná. Ano, Evropská unie není dokonalá, ani zdaleka ne. Představa ČSSD je, že EU musí především prosazovat a hájit zájmy lidí, nikoliv korporací a byznysu. Ale právě proto, aby to tak bylo a my jsme to mohli ovlivnit, nesmí tu nastat nějaká dvoukolejnost. My nemůžeme vyklidit pole, vzdát se účasti na rozhodování v jádru Unie a odejít někam na periferii.

Je podle vás Evropská unie zárukou bezpečnosti? V řešení migrační krize pro mnoho lidí selhala.
Dle všeho je migrační krize, která začala někdy v roce 2015, už za námi. A je pravda, že se právě na ní ukázalo, jaké mezery ve spolupráci a schopnosti řešit problémy společně a efektivně Evropská unie měla. Myslím si ale, že se z těchto selhání poučila a do budoucna bude takové problémy zvládat lépe. Osobně jsem ale toho názoru, že větší nebezpečí než migrace toho typu, jakou jsme nedávno zažili, je pro Evropu migrace klimatická. Tedy migrace způsobená klimatickou změnou, která už probíhá, a my už ji musíme konečně společně začít řešit, ne o ní jen mluvit. Klimatická změna má totiž potenciál dát do pohybu desítky a stovky milionů lidí a to by bylo něco, co se s tou poslední migrační krizí nedá ani srovnat. Já k řešení klimatické změny vyzývám dlouhodobě a hodlám toto téma zvedat a řešit i nadále.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

ZA KULTUROU ZADARMO

Hrajte s Týdnem o 3 výherce, kteří získají vstupenku pro 2 osoby na Bioslavnosti ve Starém Městě pod Sněžníkem, konané 13. července. Pořadatelé zároveň výhercům zašlou PROBIO balíček v hodnotě 500 Kč. Můžete to být právě vy, pokud správně odpovíte na soutěžní otázku a budete mít kapku štěstíčka při losování. Výherce zveřejníme v příštím čísle.

Soutěžní otázka:

Kdo moderuje letošní Bioslavnosti ve Starém Městě pod Sněžníkem?
A) Marie Doležalová a Marek Zelinka                
B) Richard Genzer a Michal Suchánek                  
C) Pavla Tomicová a Marek Dědík  

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO a ADRESA na číslo 737 559 551. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)

VYHODNOCENÍ
Tři volné vstupenky na film Yesterday, který šumperské kino OKO promítne ve čtvrtek 27. června vyhrávají: Ilona Krátká z Rudy nad Moravou, Alžběta Vévodová z Chromče a Sylvia Hynková ze Šumperka. Blahopřejeme! Vstupenky si vyzvedněte v pokladně kina.