ZPRÁVY

Lidé zaneřádili řeky více než tunou odpadů

22. května 2013, 11:28, ar
Okres – Více než kdy jindy poznamenala v letošním roce lidská bezohlednost řeky Moravu, Třebůvku a Oskavu, které protékají šumperským okresem. Pracovníci Povodí Moravy v nich během jarního úklidu našli metráky odpadků. Většinou se jednalo o plastové láhve, pneumatiky a další pomníčky konzumní společnosti.
„V největších řekách regionu naši lidé a dobrovolníci z řad veřejnosti posbírali téměř jednu a půl tuny nejrůznějších odpadků. Letos jsme navíc stihli uklidit i ty úseky toků, které protékají mimo zastavěnou oblast,” informovala mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Špinavé okolí řek trápí vodohospodáře i ekology již řadu let, rozsah znečištění ani jeho koncentrace totiž neklesá. Ba naopak, v okolí vodních toků se stále častěji vyskytuje nelegálně vyvezená stavební suť, ledničky nebo staré typy televizorů. Své ví o tom také silničáři. „Úklid v okolí cest provádíme pravidelně nejen na jaře, ale obvykle dvakrát do roka. Podle toho, co nasbíráme, se rozhodně nedá říci, že by se motoristé v tomto ohledu výrazně polepšili,“ řekl vedoucí provozu šumperské správy silnic Vladimír Petráš.

Potrestat lenochy, kteří místo návštěvy sběrného dvora zakládají skládky ve volné přírodě, není jednoduché. Současná legislativa totiž neumožňuje pokutovat hříšníky bez toho, aniž by byli chyceni přímo při činu. Pokud se to však přeji jen povede, hrozí jim pokuta v řádech desítek tisíců korun.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 26.5.2013 00:30
Titulek: zanešené řeky odpady
Autor: realita
33
...a kdo!?! učí děti házet do řeky na jaře 2metrové strašáky obalené hadrama,tzv. Morény-symboly odcházející zimy.Podle tradice se tyto pálily a do řeky se házel pouze popel.Spočítejte si školky a školy v obcích, městech......to opravdu není zanedbatelné, každopádně to čistotě řek nepřidá.
Reagovat
Datum: 28.5.2013 12:31
Titulek: Pálit se to nemůže,
Autor: Šlak
142
hrozí nebezpečí požáru!!!
Reagovat
Datum: 29.5.2013 00:03
Titulek: Re: Pálit se to nemůže,
Autor: realita
22
.......ať si pozvou hasiče.A co kdyby se řeklo, že hrozí utonutí dětí a problém by mohl být vyřešen. Došlaka už.
Reagovat

 

ZA KULTUROU ZADARMO


Hrajte s REJEM o pět vstupenek na diashow „Ukradená země“ JIŘÍHO KOLBABY, která se uskuteční v úterý 20. března v zábřežském kulturáku. Stačí, když pošlete správnou odpověď na soutěžní otázku a budete mít špetku štěstí při losování. Příští týden zveřejníme jména pěti čtenářů, kteří půjdou na Jiřího Kolbabu zadarmo.

Soutěžní otázka:

Které území nazývá Jiří Kolbaba Ukradenou zemí?

A) jihozápad USA
B) jižní Afriku
C) střední Moravu

Odpovědi posílejte do čtvrtka jako SMS ve tvaru ODPOVĚĎ, JMÉNO, BYDLIŠTĚ na číslo 605 854 541. (Cena jedné SMS odpovídá standardní textové zprávě dle ceníku vašeho tarifu.)


VYHODNOCENÍ

Vstupenku na koncert skupiny KATAPULT, který se uskuteční v pátek 23. března v DK Šumperk, vyhráli Pavla Němčíková z Nového Malína, Pavel Gargulák z Loučné nad Desnou, Marta Vláčelová z Nemile, Tomáš Zbíral z Bohuslavic a Karel Trojek ze Šumperka.
Blahopřejeme! Výhra na vás čeká v pokladně DK Šumperk (po-pá, 14-18 h).