ZPRÁVY

Lidé zaneřádili řeky více než tunou odpadů

22. května 2013, 11:28, ar
Okres – Více než kdy jindy poznamenala v letošním roce lidská bezohlednost řeky Moravu, Třebůvku a Oskavu, které protékají šumperským okresem. Pracovníci Povodí Moravy v nich během jarního úklidu našli metráky odpadků. Většinou se jednalo o plastové láhve, pneumatiky a další pomníčky konzumní společnosti.
„V největších řekách regionu naši lidé a dobrovolníci z řad veřejnosti posbírali téměř jednu a půl tuny nejrůznějších odpadků. Letos jsme navíc stihli uklidit i ty úseky toků, které protékají mimo zastavěnou oblast,” informovala mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Špinavé okolí řek trápí vodohospodáře i ekology již řadu let, rozsah znečištění ani jeho koncentrace totiž neklesá. Ba naopak, v okolí vodních toků se stále častěji vyskytuje nelegálně vyvezená stavební suť, ledničky nebo staré typy televizorů. Své ví o tom také silničáři. „Úklid v okolí cest provádíme pravidelně nejen na jaře, ale obvykle dvakrát do roka. Podle toho, co nasbíráme, se rozhodně nedá říci, že by se motoristé v tomto ohledu výrazně polepšili,“ řekl vedoucí provozu šumperské správy silnic Vladimír Petráš.

Potrestat lenochy, kteří místo návštěvy sběrného dvora zakládají skládky ve volné přírodě, není jednoduché. Současná legislativa totiž neumožňuje pokutovat hříšníky bez toho, aniž by byli chyceni přímo při činu. Pokud se to však přeji jen povede, hrozí jim pokuta v řádech desítek tisíců korun.


Doporučit tento článek přátelům na FacebookuSdílet na Facebooku Poslat známému e-mailem upozornění o tomto článkuUpozornit známého Verze pro tiskTisknout NahoruNahoru

NÁZORY K ČLÁNKU
Redakce Rej.cz není odpovědná za obsah diskuze. Každý přispěvatel nese právní odpovědnost za své zveřejněné názory.

Datum: 26.5.2013 00:30
Titulek: zanešené řeky odpady
Autor: realita
33
...a kdo!?! učí děti házet do řeky na jaře 2metrové strašáky obalené hadrama,tzv. Morény-symboly odcházející zimy.Podle tradice se tyto pálily a do řeky se házel pouze popel.Spočítejte si školky a školy v obcích, městech......to opravdu není zanedbatelné, každopádně to čistotě řek nepřidá.
Reagovat
Datum: 28.5.2013 12:31
Titulek: Pálit se to nemůže,
Autor: Šlak
169
hrozí nebezpečí požáru!!!
Reagovat
Datum: 29.5.2013 00:03
Titulek: Re: Pálit se to nemůže,
Autor: realita
22
.......ať si pozvou hasiče.A co kdyby se řeklo, že hrozí utonutí dětí a problém by mohl být vyřešen. Došlaka už.
Reagovat